۸ چالش مهم داشتن دوست اجتماعی برای افراد متاهل

جامعه شناسان معتقدند زوج‌های متاهل از دیگران و دوستان خود جدا افتاده‌اند، زیرا انتظار عمومی جامعه از فردی که ازدواج می‌کند این است که تمام وقت خود را به نیمه گم شده خود اختصاص دهد. همین باور سبب می‌شود تا زوج‌های جوان پس از ازدواج دوستان و خانواده خود را به نوعی ترک ‌کنند تا زمان بیشتری را با هم سپری نمایند. در واقع ازدواج همان‌طور که درهایی را برای ارتباطات جدید به روی فرد باز می‌کند، می‌تواند منجر به بستن شدن برخی ارتباطات دیگر هم شود.  طبیعی است پسر یا دختر پس از ازدواج به یکدیگر تعهد پیدا ‌کنند و همین امر سبب می‌شود تا رفتار آن‌ها با دوستان پیشین خود تغییر کند و منجر به جدایی از دوستان شود؛ اما روانشناسان بر این باور هستند که انتظار غیر معقولی است اگر از یک نفر توقع داشته باشیم تا همه چیز و همه کس شخص دیگری باشد و بتواند همه نیازهای عاطفی و اجتماعی او را برآورده کند. همچنین اگر روابط بین دوستان و همسر مدیریت نشود، داشتن دوستان اجتماعی ممکن است آسیب‌زا نیز باشد و احتمال دارد ازدواج را هم به خطر بیندازد. در این مقاله قصد داریم به مهم‌ترین چالش داشتن دوست اجتماعی برای افراد متاهل بپردازیم.

چالش دوست اجتماعی

چالش دوست اجتماعی برای افراد متاهل

در تحقیقی که توسط روانشناسانی به نام‌های نائومی گرستل (Naomi Gerstel) و ناتالیا سرکیسیان (Natalia Sarkisian) انجام شد، مشخص گردید که افراد متاهل ۴۰ درصد کمتر از افراد مجرد تمایل به داشتن دوستان اجتماعی دارند. همچنین احتمال اینکه افراد متاهل از دوستان و همسایگان خود حمایت عاطفی کنند نیز، بسیار پایین‌تر است. به گفته این متخصصان علت این امر در واقع همان باوری است که در جوامع جریان دارد و جامعه از افراد متاهل انتظار دارد تا فقط به یکدیگر توجه کنند، اما این موضوع باعث می‌شود تا مرد و زن از سیستم حمایتی دوستان و خانواده خود جدا شوند. از آنجایی که یک مرد یا یک زن نمی‌تواند به تنهایی همه‌ی نیازهای عاطفی شریک زندگی خود را تامین کند، ممکن است موجب بروز مشکلاتی در زندگی این افراد شود. گاهی اوقات زوج‌های جوان از این موضوع گلایه دارند که روابط دوستانه همسر آن‌ها، در زندگی زناشویی آن‌ها خلل ایجاد می‌کند.

دوستان به عنوان خانواده دوم شما محسوب می‌شوند و جمع‌های دوستانه فضای راحتی را برای شما فراهم می‌کنند که شما خودتان باشید و بدون ترس از قضاوت، مشکلات و احساسات خود را مطرح کنید. با این وجود، داشتن دوستان اجتماعی آن هم از جنس مخالف، می‌تواند بعد از ازدواج نیز مشکل ساز باشد. از آنجایی که دوستی و ازدواج کاملا به یکدیگر گره خورده‌اند، عدم توانایی در مدیریت صحیح آن گاهی اوقات می‌تواند موجب خیانت، سردی روابط و حتی طلاق شود.

برخی از مهم‌ترین چالش‌های داشتن دوست اجتماعی برای افراد متاهل :

۱. فضای موجود در جامعه

شاید اولین چالش که برای افراد متاهل در زمینه داشتن دوست وجود دارد همین نگاه جامعه به آن‌ها باشد. جامعه ممکن است آماده دوستی افراد متاهل با سایرین نباشد. زن و شوهری که دوست دختر یا دوست پسر دارند همیشه مورد انتقاد قرار می‌گیرند. طبیعی است که پیش از این، روابط بین مرد و زن محدودتر بوده و این باور در جامعه به خاطر همین مسئله است،  ولی امروزه با فعالیت بیشتر زنان در عرصه اجتماعی امکان برقراری ارتباط دوستانه بین مرد و زن بیشتر از گذشته است. مرد و زن صرف نظر از اینکه مجرد یا متاهل هستند در محل کار ممکن است با همکارانی از جنس مخالف کار کنند و  یک مرد نیز همکاران و دوستان زن داشته باشد. بدون شک محدود کردن ارتباط بین مرد و زن در محل کار امکان پذیر نیست؛ اما با حفظ مرزبندی‌ها امکان برقراری روابط بین دوستان مرد و زن امکان‌پذیر است.

در رشدتو بخوانید  نشانه‌ها و علائم عاشق شدن | چگونه متوجه شویم که واقعا عاشق شده ایم؟

۲. پنهان کردن دوستان اجتماعی از همسر و خانواده

همان‌طور که گفتیم به دلیل باور و عقیده‌ای که در جامعه وجود دارد، گاهی اوقات مرد یا زن مجبور می‌شوند دوستان اجتماعی به خصوص دوست دختر یا دوست پسر از جنس مخالف خود را از همسر یا خانواده خود پنهان کنند و روابط مخفیانه داشته باشند. البته این موضوع بسیار خطرناک است و می‌تواند موجب بروز مشکلات زیادی شود. اگر قرار است دوست اجتماعی داشته باشید بهتر است همسر و خانواده شما کاملا در جریان نوع رابطه شما باشند. پنهان کردن دوست اجتماعی باعث بدگمانی همسر می‌شود و ممکن است فکر کند شما قصد خیانت کردن به او را دارید. در حالی که در میان گذاشتن و آشنا کردن دوست اجتماعی با همسر و شریک زندگی می‌تواند باعث اعتماد بیشتر او به شما شود و رابطه شما نیز قوی‌تر از گذشته گردد.

۳. حسادت و بدبینی همسر یا شریک زندگی به دوست

مهم‌ترین چالش داشتن دوست یا دوستان اجتماعی برای افراد متاهل حسادت یا بدبینی همسر نسبت به دوستان است. طبیعی است وقتی شما همسر خود را دوست داشته باشید، نسبت به روابط او با دیگران حساس ‌شوید. این مورد به ویژه وقتی پای دوستان از جنس مخالف در میان باشد، اهمیت بیشتری می‌یابد. برای غلبه بر این چالش نباید رابطه دوستانه خود با دیگران را از همسر خود پنهان کنید. هر چه شما رابطه شفاف‌تری با دوستان اجتماعی خود داشته باشید، از امکان بروز حسادت و حساسیت همسر شما کاسته خواهد شد. برعکس وقتی شما دوستان خود را از همسرتان پنهان کنید باعث می‌شوید تا او نسبت به دوستان و رابطه دوستانه شما بدبین شود.

۴. داشتن دوستان یا دوست از جنس مخالف

داشتن دوستان از جنس مخالف

طبیعی است داشتن دوست غیرهمجنس به خودی خود امری چالش برانگیز است. به خصوص بعد از ازدواج این موضوع می‌تواند حساسیت بیشتری هم ایجاد کند. بعد از ازدواج باید در روابط خود با دوستان غیرهمجنس بیشتر دقت کنید. داشتن دوست پسر برای یک زن و داشتن دوست دختر برای یک مرد آن هم پس از ازدواج می‌تواند سلامت ازدواج را تهدید کند. امروزه بسیاری از طلاق‌ها و جدایی‌ها به دلیل مراقبت نکردن از روابط دوستانه با دوستان از جنس مخالف اتفاق می‌افتد.

۵. مرزبندی روابط با دوستان یا دوست از جنس مخالف

یکی دیگر از چالش‌ها و نگرانی‌های داشتن دوست اجتماعی برای افراد متاهل، نبود مرزبندی و محدودیت رابطه بین دوستان است. داشتن دوست پسر یا دوست دختر برای یک زن یا مرد امکان پذیر است، به شرطی که دو طرف این رابطه از حد و حدود خود خارج نشوند. طبیعی است که بین زن و مرد که رابطه دوستانه دارند علاقه ایجاد شود، اما اگر شما برای دوستی خود مرز و محدودیت قرار دهید، می‌توانید از بروز این سوتفاهم‌ها جلوگیری کنید.

۶. مدیریت زمان در دوستی

بعد از ازدواج بدون شک وقت آزاد شما نیز کمتر می‌شود؛ چرا که باید وقت بیشتری را صرف خانواده و همسر خود کنید. علاوه بر این اگر صاحب فرزند هم باشید بدون شک زمانی از وقت خود را باید صرف او نیز بنمایید. به این ترتیب شما زمان کمتری خواهید داشت تا هم با دوستان خود وقت بگذرانید و هم با خانواده و همسر باشید. این می‌تواند به یک چالش برای افراد متاهل تبدیل شود اگر وقت زیادی را صرف خانواده خود کنید، کم کم روابط شما با دوستان‌تان کمتر خواهد شد و اگر وقت زیادی را صرف دوست خود کنید می‌تواند باعث صدمه در روابط زناشویی شما شود.

در رشدتو بخوانید  دوست خوب چه ویژگی هایی دارد؟ | 11 راه برای پیدا کردن دوست خوب

خوشبختانه شبکه‌های اجتماعی تا حدودی کار را راحت‌تر کرده‌اند و شما می‌توانید از طریق تماس تلفن یا پیام‌رسان‌های اینترنتی با دوستان خود در تماس باشید. فراموش نکنید حضور بیش از حد در شبکه‌های اجتماعی هم می‌تواند به نوعی آسیب محسوب شود.

۷. برقراری تعادل در دوستی

برقراری تعادل در دوستی اجتماعیحتما واژه رفیق‌باز به گوش شما خورده است. این عبارت معمولا در توصیف افرادی به کار می‌رود که بیش از حد به دوستان خود اهمیت می‌دهند و در واقع دوستان آن‌ها نسبت به همسر آن‌ها در اولویت قرار می‌گیرند. دوستان شما ممکن است بهترین سیستم پشتیبانی شما باشند و شما در به اشتراک گذاشتن مشکلات با آن‌ها بسیار راحت باشید، اما واقعیت این است که همسر شما ستون واقعی پشتیبانی شما است و ازدواج از نظر اهمیت از دوستی بالاتر است. اطمینان حاصل کنید که سیستم حمایت کننده و پشتیبانی شما، هم شامل دوستان و هم شامل همسر شما می‌شود. این امر نه تنها باعث جدایی شما از دوستان نخواهد شد؛ بلکه پیوند بین شما و شریک زندگی‌تان قوی‌تر خواهد شد.

۸. تغییر دوستان

یکی از چالش‌های داشتن دوست برای افراد متاهل وجود دوستان مجرد است. بعد از ازدواج ممکن است بهترین دوستان شما تغییر کنند. بعد از ازدواج روابط شما با دوستان‌تان تغییر خواهد کرد و شما کنترلی روی آن نخواهید داشت. نگاه دوست پسر یا دوست دختر شما، دیگر مانند قبل نیست و همین امر ممکن است باعث شود نیاز داشته باشید دوستان جدیدی برای خود انتخاب کنید. نکته دیگر این است که برای افراد متاهل شاید بهتر باشد که دوستان اجتماعی متاهل را برای خود انتخاب کنند. این موضوع می‌تواند از آسیب‌های داشتن دوست اجتماعی برای افراد متاهل بکاهد.

نتیجه گیری

در پایان می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که وجود دوستان چه هم‌جنس و چه از جنس مخالف برای افراد متاهل می‌تواند مفید باشد، در واقع دوستان بخشی از یک سیستم حمایت کننده هستند که فرد در هنگام نیازهای احساسی و مادی به آن‌ها پناه می‌برد. گاهی اوقات مسائلی وجود دارد که در میان گذاشتن آن‌ها با خانواده و اقوام برای فرد دشوار است. در این زمان نقش دوستان پر رنگ می‌شود. با این وجود گاهی اوقات همه چیز به این خوبی پیش نمی‌رود و وجود دوستان به خصوص دوست پسر یا دوست دختر می‌تواند ازدواج را به مخاطره بیندازد. چاره این مسئله کنار گذاشتن دوستان و ترک آن‌ها نیست؛ بلکه مدیریت این چالش‌ها و برقراری تعادل میان دوستان و همسر است. به طور خلاصه شما اگر بتوانید روابط خود را مدیریت کنید و از حد و مرزها تخطی نکنید و بتوانید بین دوستان و خانواده خود اولویت‌بندی کنید، قادر خواهید بود که بعد از ازدواج نیز دوستان اجتماعی خود را حفظ کنید؛ بدون اینکه به روابط شما با شریک زندگی‌تان لطمه‌ای وارد شود.

 

منابع:

https://universe.byu.edu/

https://www.msn.com

https://www.marriagebuilders.com

https://www.momjunction.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *