12 راهکار برای رابطه زناشویی پایدار و شاد

۱۲ راهکار برای داشتن رابطه زناشویی پایدار و شاد که زوج‌های موفق باید به آن عمل کنند.

رابطه زناشویی شاد و پایدار را می‌‌شود ساخت. با این حال وقتی وارد ازدواج با یک فردی از جنسیت و خانواده‌ای متفاوت می‌‌شوید، قطعاً نمی‌‌توان تضمین کرد همه چیز مطابق خواست شما پیش برود. شاید از ناخن گرفتن شوهرتان کف اتاق‌خواب ناراحت باشید یا اینکه خر و پف‌های همسرتان آزارتان می‌دهد. اصلاً شاید کمی موضوع جدی‌تر باشد و شما با همسرتان روی خرج کردن پول اختلاف نظر دارید. گاهی هم خیلی جدی‌تر! تا جایی که شواهدی در دست دارید که چشم و گوش همسرتان جنبیده و کسی قاپش را دزدیده و اگر دست به کار نشوید احتمال خیانت از سمت همسرتان بالا می‌رود؟!

اگر درگیر هرکدام از این موارد یا موارد مشابه دیگری هستید، قبل از اینکه به اساس زندگی یا همسرتان شک کنید، بهتر است این نکته را بدانید که ازدواج مجموعه‌ای از اتفاقات و مسائلی است که پیش روی شما قرار می‌گیرد. هنر شما این است که در کنار همسرتان از روز‌های خوب لذت ببرید و از پس مشکلات با یافتن راه حل مناسب بر بیایید. واقعیت این است که ایده‌آل به معنای واقعی وجود ندارد و شما باید یاد بگیرید چطور بتوانید زندگی‌تان را با اشکال موجود و اتفاقات در راه زندگی، مدیریت کنید و یک ازدواج پایدار بسازید. در این مقاله نکاتی را به شما می‌‌گوییم که برای پایداری و دوام ازدواج‌تان باید بدانید تا خوشبختی در رابطه زناشویی را با کمک همسرتان تجربه کنید. این نکات مبنای علمی دارند و تحقیقات معتبری در دانشگاه‌های سراسر دنیا روی آنها انجام‌شده است.

«از تو متشکرم» یعنی «عاشقت هستم»

۱- در رابطه زناشویی «از تو متشکرم» یعنی «عاشقت هستم»

شما برای چیز‌های بزرگ مثل یک هدیه یا یک ماساژ حسابی پا، از همسرتان تشکر می‌کنید، اما به خاطر چیز‌های کوچکی که نبض زندگی را برقرار می‌کند چطور؟ تهیه یک غذای خوشمزه یا دمنوش مورد علاقه‌تان که بعد از یک کار روزانه، خستگی را از تنتان در می‌‌آورد آیا شایسته سپاسگزاری نیست؟ برای داشتن یک رابطه زناشویی پایدار حتماً برای چیزهای کوچک از همسرتان تشکر کنید.

۲- در رابطه زناشویی پس انداز کنید

وجود تنش‌های مالی و مشکلات اقتصادی، یعنی وجود ترک‌های بیشتر بر سازمان روابط شما با همسرتان. نتایج برخی مطالعات در آمریکا نشان داده است که زوج‌هایی که درآمد پایداری ندارند، ۷۰ درصد بیشتر از زوج‌هایی که درآمد ماهیانه ۱۰هزار دلار دارند، کارشان به طلاق می‌کشد.

۳- هر آتشی نیاز به سوخت دارد تا شعله‌ور بماند

تعارض و اختلاف نظر تنها چیزی نیست که در رابطه زناشویی شما مشکل ایجاد می‌کند. بر اساس تحقیقات دانشگاه میشیگان، دل‌زدگی از امور زندگی که شاید روزی برای شما جذابیت زیادی داشته‌اند یکی دیگر از عوامل بروز مشکل در ازدواج ها بشمار می‌رود. برای اینکه این دل‌زدگی اتفاق نیفتد سعی کنید سفرهای روزانه و کوتاه با همسرتان برنامه‌ریزی کنید، یک مهارت جدید مشترک یاد بگیرید یا حتی یک شیوه جدید را برای تعامل در رختخواب انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که نوآوری، هیجان را به زندگی شما می‌‌آورد.

هر آتشی نیاز به سوخت دارد تا شعله‌ور بماند

۴- در رابطه زناشویی حواستان باشد لجبازی نکنید

یکی از رایج‌ترین مسائلی که در زندگی مشترک روی می‌‌دهد، این است که یکی از طرفین تلاش می‌‌کند در برخورد با مشکلات طرف دیگر را تغییر دهد تا مشکل حل شود! وقتی در زندگی مشترک با همسرتان به تعارض برخورد کردید، به یاد داشته باشید نه شما و نه هیچ کس دیگر قادر نیست در وی تغییری به وجود بیاورد. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که اگر همسرتان خواست یک خصوصیت رفتاری را در خودش تغییر دهد، به او کمک کنید یا اینکه تصمیم بگیرید باهم تغییر کنید. مثلاً می‌توانید برای تشویق همسرتان به رعایت رژیم غذایی‌اش، خودتان هم آن رژیم را رعایت کنید. به یاد داشته باشید، از مخرب‌ترین کارها برای رابطه زناشویی شما این است که بخواهید همسرتان را مجبور کنید مسیری را انتخاب کند که شما برایش برگزیده‌اید. تجربه نشان داده است زمانی دو نفر در کنار هم می‌توانند احساس رضایت و خوشبختی داشته باشند، که یکدیگر را آن‌طوری که هستند بپذیرند. تنها در چنین حالتی، پایداری و دوام در رابطه زناشویی ایجاد می‌شود.

در رشدتو بخوانید  معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟ عشق کورکورانه چه عواقبی دارد؟

۵- مردها باید دست به کار شوند!

برای یک زندگی خوب و شاد کنار همسر، مردها لازم است هر از گاهی اتاق را جارو بکشند، آشپزی کنند و یا سینک ظرف‌شویی را هم تمیز کنند. بله! اگر فقط مقداری آن طوری باشید که دیگران به‌غلط به آن «زن ذلیل بودن» می‌گویند، زندگی‌تان را از خیلی مشکلات آینده بیمه کرده‌اید. واقعیت این است که در زندگی‌های امروزی تقسیم نقش‌ها به سبک و سیاق سنتی جوابگو نیست. مطالعات نشان داده است که حتی در زوج‌هایی که همدیگر را مساوی می‌‌دانند باز هم خانم‌ها بیشتر کارهای خانه را انجام می‌دهند. با این حال برای یک رابطه زناشویی پایدار، بهتر است زن و شوهر دوشادوش هم در کارهای خانه مشارکت کنند.

مردها باید دست به کار شوند!

۶- قبل از صحبت کردن قدم بزنید!

در حال یک دعوای حسابی با همسرتان هستید چون برای سومین بار در شش ماه اخیر با ماشین شما تصادف کرده است؟ واقعاً به خاطر دست فرمان همسرتان به گریه و زاری افتاده‌اید؟ به شما پیشنهاد می‌کنم که فرصتی برای آرام‌تر شدن به خودتان بدهید. شاید درِ عقب سمت شاگرد رنگ خورده شده باشد ولی، کاری نکنید زندگی مشترکتان هم نیاز به ترمیم یا چیزی شبیه به صافکاری داشته باشد! عصبانیت طبیعی است، اما قبل از اینکه این همه آن را سر همسرتان خالی کنید ۳۰ دقیقه قدم زدن، شما را آرام می‌کند و می‌‌توانید با بیان نرم‌تری با همسرتان صحبت کنید. این رویکرد در طولانی مدت برای سلامت اعصاب شما هم بهتر است. تحقیقات دانشگاه UCLA نشان می‌‌دهد، زوج‌هایی که زیاد باهم در عصبانیت بحث و جدل می‌‌کنند، نسبت به دیگران به احتمال بیشتری در ۱۰ سال اول زندگی از هم طلاق می‌گیرند.

۷- حداقل یک بار در هفته باهم ورزش کنید

شاید نتوانید به‌طور منظم با همسرتان در باشگاه تمرین کنید اما در هفته سعی کنید یک جلسه به‌طور مشترک به فعالیت فیزیکی بپردازید. یک کوهنوردی سبک، پیاده روی یا یوگا، هم برای قلبتان خوب است هم به پایداری رابطه زناشویی شما کمک می‌کند.

۸- در ازدواج، رفاقت به‌اندازه عشق مهم است

راز روابط زناشویی پایدار و شاد را می‌توان در زوج‌هایی جست و جو کرد که به همسرشان به‌عنوان یک دوست صمیمی و همراه در همه لحظه‌های زندگی نگاه می‌‌کنند که حتی نیازهای ضروری آنها را هم برطرف می‌کند! کاری که هیچ دوست دیگری قادر به انجام آن نیست! جالب است بدانید چیزهایی که در یک دوستی، به صمیمیت بیشتر می‌‌انجامد، در ازدواج هم کاربرد دارد. زوج‌هایی که باهم رفیق هستند، آن طوری زندگی می‌کنند که از حضورشان کنار جمع دوستانشان لذت می‌‌برند. در دوران مجردی وقتی مشکلی داشتید، هنگام درد و دل با دوستتان آرام می‌‌شدید و آزادانه با او حرف می‌زدید. در حضور دوستانتان می‌‌توانید از علاقه‌مندی‌هایتان صحبت کنید بدون اینکه ترسی از واکنش داشته باشید! در صورتی که بتوانید با همسرتان رفیق باشید تا حد بسیار زیادی پایداری ازدواج و رابطه زناشویی‌تان را تضمین کرده‌اید.

در رشدتو بخوانید  عشق واقعی چگونه است؟ | عشق چیست؟ | 6 تاثیر عشق واقعی در زندگی

در ازدواج، رفاقت به‌اندازه عشق مهم است

۹- از تکنولوژی در رابطه زناشویی استفاده کنید

می‌توانید با استفاده از روش‌های خلاقانه از تکنولوژی‌های ارتباطی برای حل مشکلات با همسرتان استفاده کنید. به‌عنوان یک تجربه، دوستی را سراغ دارم که وقتی با همسرش در مورد موضوعی به اختلاف نظر برمی‌خورند، با استفاده از ایمیل و نوشتن پیام‌ها و ارسال آن برای هم، در مورد موضوع صحبت می‌کنند. این کار به آنها فرصت می‌دهد که به حرف‌های هم بیشتر فکر کنند و نظرشان را هم دقیق‌تر به هم برسانند. استفاده از این ایده خلاقانه نه تنها جلوی صدها سو تفاهم بالقوه در جدل‌های کلامی بین زن و شوهر را می‌گیرد، بلکه محیط خانه آرام شده و احتمال حل مشکل در فضای منطقی افزایش پیدا می‌کند.

۱۰- مهارت صحبت کردن در کیفیت رابطه زناشویی را بیاموزید

یکی از مطالعاتی که در نشریه ” زوج‌ها و رابطه درمانی” منتشر شده است، نشان می‌دهد که هرچقدر استفاده از عبارت‌های عاشقانه و محبت آمیز در پیام‌های متنی مؤثر است، عذر خواهی کردن باید به‌طور مستقیم و از زبان خودتان انجام شود. دانستن این نکات ریز در مهارت صحبت کردن، به شما کمک می‌‌کند ارتباط خوب و مؤثری در روابط زناشویی داشته باشید. یادتان باشد که این جسم گوشتی داخل دهانتان، می‌‌تواند معجزه کند!

۱۱- در اسرع وقت به حل مشکلات رابطه زناشویی فکر کنید

به‌طور میانگین، معمولاً زوج‌ها بعد از شش سال از بروز یک مشکل در رابطه زناشویی به جست و جوی راه حل می‌پردازند (به نقل از نشریه بلومبرگ). مراجعه به یک مشاور در بسیاری از موارد به‌سادگی می‌تواند به زوج‌ها در برقراری ارتباط بهتر و حل کردن چالش‌های زندگی مشترک کمک کند، به‌شرط اینکه این مراجعه به‌موقع و نه خیلی دیر انجام شود. به بیان دیگر، وقتی هنوز موتور رابطه زناشویی روشن است  شما باید به فکر حل مشکل باشید، نه زمانی که مشکل، شما را از پا انداخته باشد.

در اسرع وقت به حل مشکلات رابطه زناشویی فکر کنید

۱۲- زمانی را برای دور ماندن از همسرتان برنامه ریزی کنید

بفهمید و درک کنید که شما و همسرتان نیاز دارید خارج از خانه زمانی را با دوستانتان بگذرانید. خیلی از افراد بعد از دوران مجردی هم از حضور در جمع دوستانه برای شام یا مسافرت کوتاه لذت می‌برند ولی به بهانه تأهل از حضور در چنین جمع‌هایی اجتناب می‌کنند. واقعیت این است که داشتن چنین برنامه‌هایی برای تفریحی خارج از برنامه‌هایی که با همسرتان دارید کمک می‌کند تا از زندگی مشترکتان رضایت بسیار بالاتری داشته باشید. این موضوع توسط تحقیقات میدانی به اثبات رسیده است. بهترین دوست شما همسر شماست و هیچ کس جای او را برای شما پر نمی‌‌کند باگذشت سالیان، در صورتی که برای برخی از دیگر دوستان خوبتان وقت نگذارید، حسرت خواهید خورد که می‌‌توانستید هم از لحظات حضور با آنها لذت ببرید و هم کیفیت زندگی مشترک را با بهترین دوستتان ارتقا دهید.

 

رابطه زناشویی طولانی‌ترین رابطه‌ای است که هر شخصی بعد از ازدواج آن را تجربه می‌کند. خیلی از افراد وجود دارند که صمیمیت در روابط زناشویی شان حرف اول را می‌‌زند. قطعاً این افراد در کار و زندگی هم موفق‌تر از دیگران ظاهر می‌شوند. به یاد داشته باشید کلید ارتباط زناشویی خوب فقط در دستان شماست. با همسرتان رفیق باشید و در صحبت کردن ادب و متانت را رعایت کنید. در این مقاله ۱۲ راهکار مؤثر بر اساس تحقیقات علمی و نتایج عملی برای بهبود روابط زناشویی ارائه شده است.

 

منابع:

https://bestlifeonline.com/marriage-tips

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *