چگونه موفقیت خود را مستمر کنیم؟

چگونه موفقیت در زندگی خود را مستمر کنیم؟ ۷ راه‌کار برای استمرار موفقیت در زندگی

ویلیام آرتور وارد می‌گوید: اگر می‌توانی چیزی را تصور کنی پس می‌توانی آن را به دست بیاوری، اگر می‌توانی رویای چیزی را در سر داشته باشی می‌توانی آن را به واقعیت نزدیک کنی. نه، اشتباه نکنید. قرار نیست در اینجا جملات انگیزشی و سخنان قصار را برای شما بازگو کنیم. جمله‌های انگیزشی شاید یک نیروی محرکه‌ی قوی باشند، اما این نیرو در همان ابتدای کار تخلیه می‌شود و در ادامه‌ی مسیر موفقیت کمکی به شما نمی‌کنند. موفقیت در زندگی تقریبا آرزوی همه‌ی ماست. همه دوست داریم به آن چیزی که در سر داریم و به آن رویایی که در سر می‌پرورانیم برسیم. موفقیت در کار، موفقیت در تحصیل، موفقیت در کنکور و امتحان‌های مهم زندگی و موفقیت در هر چیزی که آینده‌ای درخشان برای ما داشته باشند ضامن خوشبختی و رفاه ما در آینده هستند.

راستی چگونه می‌توان در زندگی موفق شد؟ و مهم‌تر اینکه چگونه می‌توان به این موفقیت استمرار بخشید؟

انسان‌های زیادی موفق می‌شوند اما انسان‌های کمی موفق می‌مانند.

موفقیت

احتمالا در دورانی که کنکور دارید با خودتان فکر می‌کنید که موفقیت در کنکور یعنی انتهای داستان. یعنی به هر چیزی که می‌خواهید می‌رسید. یا اینکه موفقیت در یک مصاحبه‌ی کاری آینده‌ی شما را تا ابد تضمین می‌کند. اما این یک اشتباه محض است. افراد زیادی در زندگی‌شان به موفقیت‌های بزرگی رسیده‌اند اما افراد کمی توانسته‌اند موفقیت‌شان را حفظ کنند و آدم موفق بمانند. مدیر عامل یاهو انسان موفقی بود. اما نه تا وقتی که گوگل و شبکه‌های اجتماعی کسب و کار میلیارد دلاری‌اش را به هیچ و پوچ بدل کردند. صدها و حتی هزارها مثال دیگر می‌توان از این دست آورد تا به اهمیت استمرار موفقیت در زندگی پی ببریم. اما ما می‌خواهیم به شما یاد بدهیم چگونه این روند صعودی را حفظ کنید و همیشه موفق باشید و همیشه موفق بمانید.

۷ راه‌کار برای استمرار موفقیت در زندگی

  • برای استمرار موفقیت در زندگی اهداف جاه‌طلبانه داشته باشید.

جاه‌طلبی بر خلاف باور عموم صفت بدی نیست. جاه طلبی یعنی اینکه شما قله را به کوهپایه ترجیح می‌دهید. یعنی دوست دارید به ماه شلیک کنید. حتی اگر گلوله‌ی شما به آن اصابت نکند. میل یا آرزوهایی که داریم نقطه‌ی شروع تمام چیزهایی هستند که کسب می‌کنیم.

میل مفهوم جالبیست. میل تنها یک جرقه نیست، بلکه چیزی است که شما را در تمام طول مسیر به سمت هدف‌تان می‌کشاند.  اگر گرسنه باشید. این میل می‌تواند شما را تا یخچال یا نزدیک‌ترین رستوران بکشاند و تا زمانی که سیر نشدید این میل در شما از بین نمی‌رود. انسان‌های جاه‌طلب در اهداف خود چنین میلی دارند. تا زمانی که به اهداف خود نرسند مسیر را رها نمی‌کنند.

یک اشتباه جدیدا دیده می‌شود که افراد زیادی هدف‌شان این است که بیل گیتس آینده باشند. یا استیو جابز آینده باشند. بارها و بارها این را شنیده‌ایم. باید بگوییم که این هدف خوبی نیست. شما هیچوقت نمی‌توانید بنیان‌گذار اپل باشید. اما می‌توانید در راهی که هستید، در چیزی که هستید بهترین باشید. به بهترین چیزها دست پیدا کنید. حتی اگر مو به مو به داده‌های ذهن استیو جابز هم دسترسی داشته باشید چندان به دردتان نمی‌خورند چون شرایط شما، نوع زندگی شما، مشکلات و دغدغه‌های شما، افرادی که دوروبرتان هستند از زمین تا آسمان با استیو جابز فرق دارند. ولی شما می‌توانید بهترینِ خودتان باشید و به هر چیزی که دوست دارید برسید. این کلید موفقیت در زندگی است. خودتان باشید و سعی کنید بهترینِ خودتان باشید.

  • ضمیر ناخودآگاه موفقیت شما را می‌سازد.

برای موفقیت در زندگی اهداف جاه‌طلبانه داشته اشید

آلبرت انیشتین می‌گوید: قبل از خواب از ضمیر ناخودآگاه‌تان چیزی درخواست کنید. هیچوقت بدون انجام دادن این کار نخوابید.

در رشدتو بخوانید  افراد موفق چه ویژگی هایی دارند ؟ | 11 نشانه افراد موفق در زندگی و کار

ضمیر ناخودآگاه ریشه‌ی تمام آرزوها، خواسته‌ها، قدرت‌ها و ضعف‌های شماست. هر چیزی که در ضمیر ناخودآگاه اتفاق می‌افتد مسیر زندگی شما را تعیین می‌کند. اما می‌توان روی ضمیر ناخودآگاه تاثیر گذاشت و آن را کنترل کرد. می‌توان ریشه‌های قدرت و ضعف خود را از میان لایه‌های پیچ در پیچ آن بیرون کشید. فقط به این فکر کنید که هر ایده و فکری که در یک لحظه‌ی خاص به ذهن‌تان می‌آید، از مدت‌ها پیش در ناخودآگاه شما وجود داشته است. پس سعی کنید بیشتر تصور کنید. بیشتر تمرکز کنید. فکرتان را خالی کنید و اجازه بدهید ناخودآگاه‌تان این ایده‌ها را بیرون بریزد. گاهی با خودتان حرف بزنید. احساسات‌تان را بیشتر درک کنید و به ضمیر ناخودآگاه‌تان رجوع کنید. اینجا جایی است که ایده‌ها حضور دارند. اینجا جایی است که می‌توانید رشد کنید.

  • روی مسیر تمرکز کنید. نه هدف

وقتی به شمال سفر می‌کنید بخش اعظمی از لذت آن به جاده‌ی شمال و درخت‌ها و منظره‌ی دریا و جنگل‌ها و جاده‌های پیچ در پیچ آن برمی‌گردد. فکرش را بکنید اگر در تمام طول مسیر چشمان‌تان را ببندید و فقط به این فکر کنید که قرار است شمال بروید. قطعا چیز بزرگی را از دست می‌دهید. با قطعیت می‌توان گفت مسیر مهم‌تر از هدف است. چرا که بدون طی کردن مسیر رسیدن به هدف عملا ممکن نیست.

انتخاب مسیر درست از انتخاب هدف درست هم مهم‌تر است. تمرکز روی هدف ممکن است شما را به بیراهه‌ها بکشاند. مسیرهای اشتباهی که شاید بن‌بست باشند و مجبور باشید تمام راه را دوباره برگردید و از اول شروع کنید. پس سعی کنید روی مسیر رسیدن به هدف‌تان اشراف کامل داشته باشید. اگر هدف‌تان موفقیت در امتحانات است باید بدانید چگونه درس بخوانید، با چه روشی درس بخوانید، چه درس‌هایی مهم‌ترند، برای هر درس از چه روشی استفاده کنید و صدها سوال دیگر که باید هر بار به آن پاسخ بدهید تا راه را گم نکنید و در نهایت به هدف اصلی‌تان برسید.

  • برای استمرار موفقیت در زندگی با کمیت شروع کنید و با کیفیت تمام کنید.

آدام گرنت در کتاب‌ «چگونه انسان‌های اصیل جهان را تکان دادند؟» روی این نکته خیلی تاکید می‌کند. می‌گوید: پابلو پیکاسو قبل از اینکه نقاش بزرگی شود صدها و شاید هزاران نقاشی کشید اما هیچکدام‌شان چندان ارزشی نداشتند اما در نهایت به یک نبوغ و پختگی رسید و بعد از آن تمام آثارش شاهکار شدند. موتزارت و بتهوون هزاران قطعه‌ی موسیقی ساختند تا اینکه توانستند نام خودشان را به عنوان یک موزیسین برجسته در تاریخ موسیقی ثبت کنند.

مهارت چیزی است که انسان‌های برنده را از انسان‌های بازنده متمایز می‌کند. پس قبل از هر چیز باید خوب مهارت کسب کنید. باید چیزهای متنوعی یاد بگیرید، باید اشتباه کنید و از اشتباه کردن نترسید. انسان‌های بزرگ الکی بزرگ نشده‌اند. آن‌ها یاد گرفته‌اند و پافشاری و سماجت کرده‌اند و همچنان یاد گرفته‌اند تا به یک درجه از خلوص رسیده‌اند و مثل طلای خالص درخشیده‌اند.

  • آدم‌های اطرافتان روی موفقیت شما تاثیر می‌گذارند.

مسیر یا هدف؟ کدام برای موفقیت در زندگی لازم است؟

محیط مفهوم مهمی است. محیط روی تک تک المان‌های زندگی ما اثر می‌گذارد. محیط توانایی‌ها و عدم توانایی‌های شما را مشخص می‌کند. محیط قدرت و ضعف شما را مشخص می‌کند و آدم‌هایی که در محیط زندگی شما قرار دارند موفقیت یا عدم موفقیت شما را تعیین می‌کنند. در سال ۹۷ شهرستان نورآباد ممسنی یکی از شهرهایی بود که بیشتر از ۸۰ نفر از رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ کنکور را به خود اختصاص داده بود. (منبع: خبرگزاری آنا) یک شهرستان کوچک که فقط و فقط در آن سال این رتبه‌ها در آن تکرار شد و سال‌های بعد چنین نتایجی نداشتند. اینجاست که می‌توان گفت آدم‌هایی که اطرافتان هستند چقدر در موفقیت شما سهیم هستند.

در رشدتو بخوانید  راز موفقیت در کار چیست؟ 9 راه‌کار اصولی برای موفقیت در کار

وقتی همه‌ی شما یک سودا در سر داشته باشید به هم کمک می‌کنید. از هم یاد می‌گیرید و با هم پیشرفت می‌کنید. موفقیت در کنکور و یا به مفهوم کلی آن، موفقیت در زندگی وابستگی زیادی به آدم‌ها و محیط اطرافتان دارد. پس خوب دقت کنید و ببینید دوستان شما چه کسانی هستند و با چه کسانی در ارتباط هستید. شاید اضافه کردن آدم‌های جدید و حذف کردن برخی افراد از روابط‌تان تنها چیزی است که نیاز دارید تا طعم موفقیت را بچشید.

  • سخت تلاش کنید.

چندی پیش ساعت خواب و بیداری انسان‌های موفق و کارآفرینان جهان منتشر شده بود. آن‌ها کم می‌خوابیدند و بیشتر کار می‌کردند. شاید تنها ۵ ساعت یا ۶ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابیدند و اکثر آن‌ها هم صبح‌ها زودتر از بقیه بیدار می‌شدند. موفقیت اتفاقی نیست. موفقیت در زندگی یعنی چیدن دانه دانه‌ی آجرهایی که نیاز دارید تا در نهایت یک خانه‌ی رویایی بسازید.

هر کسی می‌تواند به هر چیزی عادت کند. عادت‌هایی خوب هستند که موفقیت را رقم می‌زنند. عادت‌های بد و بی‌فایده عملا انرژی شما را هدر می‌دهند. در حالی که شما به این انرژی برای ادامه‌ دادن مسیر نیاز دارید.  چالش‌های متعددی برای خودتان بچینید و سعی کنید این چالش‌ها را به درستی انجام دهید. حرف این نیست که کمتر بخوابید. حرف این است که زمان بیداری‌تان را به بهترین شکل ممکن سپری کنید و بیداری‌تان را صرف رسیدن به اهداف‌تان کنید. بد برداشت نکنید. تفریحات برای هر کسی لازم‌اند. منظور ما حذف کردن تفریحات هم نیست. اما هدفمند بودن و برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند کار و تفریح شما را به یک تعادل برساند.

  • برای استمرار موفقیت در زندگی تغییر کنید.

تغییر در زندگی برای استمرار موفقیت در زندگی

داشتن اصول و قوانین ثابت و غیرقابل تغییر برای موفقیت در زندگی یک آفت محسوب می‌شود. شما را محدود می‌کند و اجازه نمی‌دهد پیشرفت کنید. چیزی که امروز با قطعیت مطمئن هستید که کاملا درست است ممکن است فردا بفهمید که نادرست و غلط است. تغییر فکر، تغییر ایدئولوژی، تغییر نگرش، تغییر زاویه دید و هر تغییری که باعث شود تا جور دیگری زندگی را ببینید موفقیت شما را رقم می‌زند.

هر تغییری نه. تغییری که در مورد آن تحقیق کرده‌اید، تغییری که جوانب مختلف آن را در نظر گرفته‌اید، تغییری که با روحیات و عواطف شما سازگار است و تغییری که تجربه‌ها و چشم‌اندازهای تازه‌ای به شما می‌دهد تغییر موفقیت‌ساز است.

جمع بندی

ما فقط یک بار فرصت داریم که زندگی کنیم. حیف است که در این فرصت ناب، طعم موفقیت‌ها را نچشیم و زندگی‌مان را زیباتر و زیباتر نکنیم. زنده بودن با زندگی کردن تفاوت‌های زیادی دارد. زندگی صحنه‌ی مواجهه با چالش‌ها، ضعف‌ها و دغدغه‌هاست. تنها چیزی که می‌تواند این چالش‌ها و ضعف‌ها را از بین ببرد مبارزه برای رسیدن به موفقیت‌ و فتح قله‌های جدید است. راستی کوهنورد خوبی هستید؟

منبع:

https://blog.taskque.com/

https://www.success.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *