main

با غم و رنج نوجوان خود آشنا شوید | چگونه والدین با فرزندان خود رابطه برقرار کنند

نوجوانی دوره بسیار عجیبی است. نوجوانان از یک دوره به یک دوره دیگر وارد می‌شوند. همه ما این دوره را پشت سر گذاشته‌ایم و حالا نوبت به فرزند ما رسیده است. در نوجوانی دنیای فرد به صورت کامل دست خوش تغییر می‌شود. تمام باید‌ها و نباید‌ها برای وی تغییر می‌کند و انگار که وارد دنیای دیگری شده است. از نظر فیزیولوژی تغییرات زیادی در بدن او ایجاد می‌شود و ممکن است گاهی نوجوان از این بابت دچار ترس و نگرانی شود. در این دوره ممکن است بسیاری از نوجوانان دچار غم و غصه فراوانی شوند و دقیقا نمی‌دانند باید در زندگی چه کاری انجام دهند. آنها ممکن است از مشکلاتی که برایشان به وجود آمده رنج فراوانی بکشند، اما آنها در چند قدمی آرامش ایستاده‌اند. فقط کافیست تا دست آنها را بگیرید و راهنمایی‌شان کنید.

1

نوجوانان در این سن وارد دنیایی می‌شوند که هیچ چیز در مورد آن نمی‌دانند. فرآیند بلوغ به خودی خود می‌تواند باعث ترس نوجوانان شود. چه برای دختران و چه برای پسران، این مساله می‌تواند بسیار باعث ترس و استرس آنها شود. این استرس و ناراحتی کاملا طبیعی است. شاید همه ما کم و بیش بسته به دوره‌ای که در آن زندگی می‌کردیم این ترس و اضطراب را تجربه کرده باشیم. اما این مشکل تنها به این مسائل خلاصه نمی‌شود. شاید بتوان به جرات گفت که عمده شخصیت فرزند شما در این دوره حساس شکل می‌گیرد. یک گام اشتباه در راستای کمک به فرزندان‌تان، می‌تواند باعث رنج فراوان خودتان و فرزندتان شود.

برای اینکه این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید و دوره‌ای سراسر آرامش برای خودتان و فرزندتان باشد، بهتر است بدانید که نوجوان شما از چه چیزی رنج می‌برد. زمانی که مشکلات او را شناسایی کرده باشید، می‌توانید با آرامش او را راهنمایی کنید.

مسائلی که نوجوانان باید با آن دست و پنجه نرم کنند

نوجوانان در این دوره به شدت به دنبال یافتن هویتی برای خود هستند. او تمایل دارد تا یک هویت مستقل برای خود شکل دهد. مهم‌ترین سوالی که باید در این دوران به آن پاسخ دهد، این است که “من واقعا چه کسی هستم؟”. این سوال تمام ذهن آنها را درگیر می‌کند. در این دوران نوجوانان تمام تلاش خود را می‌کنند تا شخصی معتبر و مناسب از نظر خود را به عنوان الگوی خود پیدا کنند. شاید در این سن دیده باشید که نوجوان شما در مورد شخصیت‌های مختلف کنکاش می‌کند و می‌خواهد کار افراد مختلف را تکرار کند. شخصیت پردازی کرده و به دنبال یک اسطوره می‌گردد. همه این ها طبیعی هستند.

مهمترین مساله‌ای که در اینجا مطرح می‌شود این است که به نوجوان خود ابزار مناسب را بدهید. در این مورد ابزار مناسب، ابزار تشخیص خوب و بد و درست از غلط است. بسیار مهم است که نوجوان تشخیص دهد که همه کار‌های یک نفر لزوما درست نیست و بهتر است خودش فرق خوب و بد آن را تشخیص دهد. بهتر است در طول روز اوقاتی را به او اختصاص دهید و کمی با وی با آرامش صحبت کنید. مطمئن باشید که نوجوان شما استرس زیادی را در این سن تجربه می‌کند و از این بابت رنج می‌برد. آرامش شما می‌تواند به او کمک کند تا به خوبی خودش را پیدا کند.

در رشدتو بخوانید  چرا کودکان افسرده می‌شوند؟ مهم‌ترین علائم و راه های درمان افسردگی در کودکان

یکی دیگر از مسائلی که بسیار ممکن است نوجوانان را دچار ترس و استرس کند، مساله بلوغ است. در این سن تفاوت دختر و پسر کاملا واضح و مشخص می‌شود. شاید تا قبل از این سن جنسیت مانعی برای انتخاب دوستان نوجوان شما نبوده، اما از این پس می‌شود. گاهی این مساله باعث می‌شود که فرزند شما دوستان زیادی را از دست بدهد. این موضوع می‌تواند به نوجوان شما حس تنهایی و انزوا دهد. در این دوره سنی نوجوانان دچار درگیری فکری می‌شوند. او نمی‌تواند بین رابطه احساسی با جنس مخالف و رابطه غیر احساسی فرق بگذارد. نوجوانان در این سن بیشتر حس می‌کنند که ارتباط صمیمی و دوستانه با جنس موافق خود را ترجیح می‌دهند. اما اگر اینطور نباشد، باید برای او مسائل مختلفی را شرح دهید.

2

بعضی نوجوانان تغییرات ایجاد شده در بدن خود را نمی‌توانند قبول کنند. بعضی از آنها تصور می‌کنند که این تغییرات موقتی بوده و به زودی بهبود پیدا می‌کنند. گاهی پسران از گرفتگی صدای خود دچار ترس و استرس می‌شوند و تصور می‌کنند که مشکلی برای آنها به وجود آمده است. در این مورد هم شما باید با آرامش کامل در مورد بلوغ و مسائل مرتبط با آن با فرزند خود صحبت کنید. زمانی که نوجوان بداند این مساله برای همه به وجود می‌آید و کاملا طبیعی است، آرامش پیدا می‌کند.

به تدریج با گذر زمان، نوجوان شما با اصلاحاتی مثل “استقلال” آشنا می‌شود. او رفته رفته در وجودش حس نیاز به استقلال را پیدا می‌کند و به دنبال آن می‌جوید. شاید دیگر مثل سابق از شما حرف‌شنوی نداشته باشد و سعی کند که از شما سر‌پیچی کند. در این مرحله، بعضی از نوجوانان تمایل به کار کردن پیدا می‌کنند. آنها به دنبال کار‌های نیمه وقت می‌گردند تا در کنار تحصیل بتوانند منبع درآمدی داشته باشند. تنها دلیل این تمایل، میل شدید به مستقل بودن است.

شما هم، چنین حس مشابهی را تجربه کرده‌اید و با آن غریبه نیستید. استقلال چیزی است که باعث می‌شود نوجوان شما تبدیل به یک جوان خود‌ساخته شود. پس با او همراه باشید و در این راه مشوق او شوید. سعی کنید با مخالفت‌های نا‌به‌جا او را وابسته نکنید. کار کردن نقش مهمی را در شکل‌گیری شخصیت آینده فرزند شما ایفا می‌کند. به جای مخالفت، بهتر است به او کمک کنید تا شغلی درخور بیابد.

از طرف دیگر، علاوه بر ورود به یک دوره جدید در زندگی، از نظر تحصیلی هم نوجوانان وارد دوره جدیدی می‌شوند. معمولا این تغییر دوره تحصیلی، با افت درسی همراه خواهد بود. نوجوانان در این سن باید به اجبار مدرسه قدیم خود را ترک کنند و وارد مدرسه جدیدی شوند. در مدرسه جدید شاید افراد جدید زیادی را ملاقات کنند، افرادی که نمی‌شناسند و باید با آنها ارتباط برقرار کنند.

در رشدتو بخوانید  با مهم‌ترین علائم بیش فعالی در کودکان زیر 2 سال آشنا شوید!

ورود به گروه‌های دوستی و ورزشی و یا شرکت در فعالیت‌های کلاسی، همگی برای نوجوان شما بسیار دشوار خواهند بود. همانطور که خاطر نشان کردیم، شما باید ابزار مناسب را در اختیار فرزند خود قرار دهید. در این مورد، شما باید با روش‌های مختلف، اعتماد به نفس فرزند خود را بالا ببرید. باید کاری کنید تا فرزند شما به خود باوری برسد و با هویتی کاملا منسجم و مقتدر وارد مدرسه جدید خود شود. اگر این شخصیت در او شکل بگیرد، باعث موفقیت‌های پی در پی وی در زندگی می‌شود.

ترس و استرس در این مرحله از زندگی کاملا طبیعی است. گاهی با شکست در ارتباط برقرار کردن با دیگران، نوجوان شما انزوا را ترجیح می‌دهد. او از شروع یک رابطه استرس پیدا کرده و از این بابت رنج می‌برد. باید به یاد داشته باشید که خانه محل آرامش نوجوان شماست. اگر اینطور نباشد، او آرامش را در جا دیگری جستجو می‌کند و این مساله می‌تواند باعث بروز مشکلات متعدد شود.

والدین چه کمکی می‌توانند به نوجوان خود کنند؟

والدین همواره نقشی کلیدی در آرامش و یا رنج فرزند خود بازی می‌کنند. این مساله بار وظایف والدین را بسیار سنگین می‌کند. آنها باید تلاش کنند تا خودشان را برای این دوره آماده نمایند. آمادگی پیش از این دوره باعث می‌شود تا بدانند فرزند آنها در این دوره از چه مسائلی رنج می‌برد و می‌توانند برای رفع آن تلاش کنند.

یکی از روش‌های مفید برای یادگیری رفتار با نوجوان، مدارس هستند. شما می‌توانید عضو جلسات اولیا و مربیان شوید و از آنها راهنمایی بگیرید. آنها افرادی تحصیل کرده هستند که برای رفتار با نوجوانان آموزش دیده‌اند. توصیه‌های آنها را جدی بگیرید و تا حد امکان به آنها عمل نمایید.

سرکوب بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. اگر نوجوان شما دستاوردی حاصل کرد، با تمام وجود او را تشویق کنید. تشویق کردن باعث می‌شود او در راستای موفقیت قدم بردارد و به موفقیت عادت کند. سعی کنید دوستان فرزند خود را به خوبی شناسایی کنید. به جای اینکه به او دستوری بگویید که با چنین دوستی ارتباط نداشته باشد، بهتر است خوبی و بدی را به او بیاموزید تا خودش انتخاب کند.

در آخر، مهم‌ترین مساله صمیمیت با خانواده است. پسران با پدرانشان و دختران با مادرانشان می‌توانند رابطه صمیمانه خوبی داشته باشند. اجازه ندهید تا فرزندتان از شما ترس داشته باشد و از صحبت با شما دچار استرس شود. سعی کنید بهترین دوست فرزند خود باشید تا او با آرامش و راحتی با شما صحبت کند و در مورد مسائلی که با آن مواجه شده با شما صحبت کند. گاهی بیشتر مشکلات به خاطر عدم شفافیت روابط هستند. پس با تمام وجود سعی کنید تا فرزندتان خودش از چیز‌هایی که باعث رنج و ناراحتی‌اش می‌شود با شما صحبت کند. شما باید منبع آرامش و نقطه امن او باشید. پس یک شنونده خوب باشید و او را برای ورود به دوره جوانی کمک کنید. سعی کنید همراه باشید و نه یک قاضی.

 

منابع:

https://www.momjunction.com/articles/major-social-and-emotional-problems-in-adolescence_0082310/#gref

https://www.psychologytoday.com/us/blog/surviving-your-childs-adolescence/201007/adolescence-and-emotion

https://familydoctor.org/understanding-your-teens-emotional-health/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *