main

مرز بین فریب و خیانت به همسر | چرا تعریف زن و مرد از خیانت یکسان نیست؟

وقتی روزانه از رسانه‌ها داستان خیانت مرد به زن یا خیانت زن به شوهر را می‌شنویم ممکن است با خود بگوییم که ما وخامت اوضاع را در زندگی اطرافیان‌مان حس کرده‌‌ایم و برای زندگی خود احساس خطر می‌کنیم یا بر عکس ممکن است این داستان‌ها را نپذیریم و شروع به توجیه داستان خیانت کنیم. اما بهتر است واقع‌بین باشیم؛ زیرا زندگی زناشویی همه ما در معرض خطر ابتلا به این عارضه است. اغلب خیانت‌ها یک‌باره و یک شبه اتفاق نمی‌افتد، بلکه به مرور و با گذشت زمان شکل می‌گیرند. بسیاری از ما اعتراف می‌کنیم که گاهی برایمان پیش آمده که رازهای زندگی زناشویی خود را نزد دیگری افشا کرده‌ایم، در رابطه با برخی مسائل به همسرمان دروغ گفته‌ایم یا در مورد عهد و پیمان خود، خوش قول نبوده‌ایم و او را فریب داده‌ایم. اما واقعا ریشه خیانت در کدام رفتارها است؟ آیا دروغ، کتمان حقیقت، بدقولی یا افشای رازهای زندگی نوعی خیانت همسر محسوب می‌شوند؟ آیا آسیب‌های دو مقوله فریب و خیانت یکسان هستند؟ مرز واقعی فریب و خیانت چیست؟

فریب و خیانت

فریب چیست؟

فریب اقدامی گمراه‌کننده است که حقیقت را پنهان می‌کند، رازی را افشا یا باور، ایده یا عقیده‌ای غلط را ترویج می‌دهد. فریب و دروغ، اعتماد را از بین می‌برند و به اعتماد همسر خدشه وارد می‌کنند. عده‌ای فریب دادن همسر را نوعی خیانت و عده‌ای آن را زمینه‌ساز خیانت و ابزاری برای کتمان آن می‌دانند. اما آنچه که برای تعیین معنای حقیقی فریب لازم است، شناخت رفتارها و اقدامات فریب‌کارانه است.

انواع فریب

۱. خودخواهی

ازدواج به معنای مشارکت و برابری است. به عبارت دیگر باید نیازها و عقاید مرد و زن در زندگی به یک اندازه در اولویت باشند. عدم توجه به خواسته‌های همسر و در اولویت قرار دادن نیازها و تمایلات خود به معنای تحقیر ارزش دیگری است. به رسمیت شناختن نیازهای شریک زندگی خود و توجه کردن به آن‌ها، نه تنها به ایجاد احساس خوب در شما و همسرتان کمک می‌کند بلکه باعث افزایش احترام و قدردانی از شما می‌شود.

۲. عدم اعتماد به همسر

نداشتن اعتماد به همسر باعث می‌شود تا این فکر در او القا شود که ارزشش نادیده گرفته شده و انسانی بی‌ارزش است. اگر هر نوع مشکل شخصی یا شغلی برای شما پیش آمده، واضح است که شریک زندگی شما باید اولین فردی باشد که از آن مطلع می‌شود. مشورت گرفتن از دیگران ، دست کم گرفتن همسر، در میان نگذاشتن مشکلات با شریک زندگی و شک داشتن به همسر،  باعث کاهش اعتماد به نفس، افزایش ناامیدی و دلسردی او می‌شود.

۳. افشای راز‌های زندگی زناشویی

در میان گذاشتن اطلاعات و رازهای زندگی خصوصی خود با یک جنس مخالف نوعی فریب‌کاری محسوب می‌شود. چنانچه همسر شما متوجه این موضوع شود، احساس ناامنی خواهد کرد و خود را یک فریب خورده و شما را یک خائن تلقی می‌کند. شک و عدم اعتماد نتیجه در میان گذاشتن اسرار خصوصی زندگی زناشویی با دیگران است.

۴. بدگویی از همسر در جمع خانواده، دوستان یا فرزندان

گاهی پیش می‌آید که زن و شوهر بر سر برخی مسائل تفاهم ندارند و عدم پذیرش مخالفت طرف مقابل منجر به خشم یکی یا هردوی آن‌ها می‌گردد. از این رو فرد برای تخلیه عصبانیت خود زبان به بدگویی باز می‌کند و عدم تفاهم با همسرش را به خانواده، دوستان یا فرزندان انتقال می‌دهد. این اقدام چون باعث تحقیر، تخریب شخصیت و کاهش ارزش همسر نزد دیگران می‌شود، نوعی از فریب محسوب می‌شود. افراد باید تفاوت دیدگاه‌ها و سلیقه‌های یکدیگر را بپذیرند و به نظرات یکدیگر احترام بگذارند.

۵. دروغ گفتن

دروغ گفتن در مورد مسائلی که همسرمان را می‌آزارد شاید ابتدا یک راه حل موقت به نظر برسد اما دروغ دروغ می‌آورد و کتمان حقیقت در دراز مدت امکان پذیر نیست. در نهایت دروغ آشکار می‌شود و اعتماد بین شما از بین می‌رود. هیچ رابطه‌ای بدون احترام، اعتماد و صداقت پایدار نمی‌ماند. دروغ‌های بزرگ، کوچک و حتی گاهی احمقانه، اعتماد و احترام موجود در رابطه را نابود می‌کند و شک و بی اعتمادی را بر رابطه حاکم می‌کند.

در رشدتو بخوانید  چه چیزی باعث خیانت زن به همسرش می شود ؟ و چه باید کرد؟

۶. پنهان کاری

شاید شریک زندگی شما از شنیدن واقعیت‌ها آزرده شود اما شما حق تصمیم‌گیری به جای او را ندارید. زمانی که همسر شما از واقعیت‌ها با خبر شود شما را فردی خائن می‌پندارد، اعتماد بین شما نابود می‌شود و شک، اضطراب و بدبینی جای اطمینان خاطر را می‌گیرد.

۷. توهین و تحقیر لفظی

اثرات بد دهنی و توهین از نظر عاطفی جبران‌ناپذیر است. با هر توهین و عصبانیت لفظی که به زبان می‌آورید، همسر خود را تحقیر و اعتماد به نفس او را سرکوب می‌کنید. علاوه بر این ارزش خودتان را نیز می‌کاهید و او را قلباَ از خود دور می‌کنید. شک نکنید که نتیجه توهین چیزی جز عقده و تنفر نیست.

۸. فریب‌کاری مالی

نگفتن مسائل مالی به همسر یا پنهان کردن درآمدهای خود از جمله فریب‌کاری‌های مالی است. نتیجه این نوع فریب، نابودی اعتماد و ایجاد شک و تردید در بحث‌های مالی خانواده است.

خیانت چیست؟

هر اقدامی که تعهد و توافق مربوط به ازدواج را نقض و به اعتماد زوجین آسیب وارد می‌کند، خیانت نامیده می‌شود.

انواع خیانت

۱. خیانت عاطفی

داستان خیانت عاطفی یا بی وفایی زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از زوجین از نظر عاطفی به کسی غیر از همسر خود، وابسته می‌شود. این داستان خیانت‌ عاطفی اغلب با دوستی‌ و گاه با ترحم آغاز می‌شود و افراد انرژی و زمان زیادی را صرف شناخت علایق درونی یکدیگر می‌کنند. آن‌ها اغلب مشکلات، مسائل، رویاهای زندگی و اهداف خود را با شخص سوم درمیان می‌گذارند و از همراهی با او لذت می‌برند. به مرور فرد از همسر خود دور و دورتر می‌شود و زمانی به خودش می‌آید که دیگر در دام علاقه و دلبستگی عاطفی افتاده است. خیانت عاطفی اغلب دروازه‌ای برای خیانت کامل جنسی است. طبق تحقیقات حدود نیمی از موارد خیانت مرد به زن یا خیانت زن به شوهر که صرفا برای تخلیه نیازها و عقده‌ّهای عاطفی شکل می‌گیرند، در نهایت به خیانت‌های جنسی تبدیل می شوند.

1

خیانت عاطفی به دو دسته تقسیم بندی می‌شود:

 کلامی:

در این نوع خیانت به همسر، فرد با ایجاد ارتباطات کلامی با جنس مخالف، به بیان عواطف و احساسات خود می‌پردازد. ارتباطات کلامی و عاطفی خارج از چهارچوب ازدواج که شامل دوستی‌های حضوری یا تلفنی می‌شوند، آغاز داستان خیانت مرد به زن یا خیانت زن به شوهر است. این نوع خیانت همسر ناشی از عقده‌ و خلاء عاطفی،‌ کم توجهی همسر، دوری از همسر، اختلافات و ناسازگاری‌های زناشویی است.

 مجازی:

آن دسته از خیانت‌‌ها که در بستر فضای مجازی و اینترنت شکل می‌گیرند، خیانت‌های مجازی نامیده می‌شوند. از آنجا که روابط مجازی عمدتاَ منجر به وابستگی‌های احساسی، افشای اسرار زندگی زناشویی و کتمان روابط عاطفی پنهانی، از همسر می‌شود در زمره خیانت قرار می‌گیرد و در بسیاری موارد زمینه‌ساز روابط و خیانت‌های کلامی و جنسی می‌گردد. در جامعه امروزی با گسترش روابط مجازی این قبیل خیانت زن به شوهر و خیانت مرد به زن بسیار باب شده است.

۲. خیانت جنسی

برقراری رابطه جنسی و مقاربتی با شخصی به غیر از همسر بدون داشتن وابستگی یا تعلق خاطر به فرد، داشتن شریک جنسی ذهنی و برقراری ارتباط کلامی با شخص ثالث برای ارضای نیاز جنسی را خیانت جنسی می‌نامند. بر خلاف تصور عموم که فکر می‌کنند این اتفاق تنها در خیانت مرد به زن رخ می‌دهد، تحقیقات نشان می‌دهد که زنان بیشتر در خطر این نوع خیانت‌ها هستند.

در رشدتو بخوانید  دلایل ازدواج نکردن پسرها، 7 دلیل اصلی ازدواج نکردن پسرها در جامعه امروزی

رفتاری:

خیانت‌های رفتاری، بدترین نوع خیانت جنسی هستند که در آن فرد با شخصی غیر از همسر خود، ارتباط جنسی برقرار می‌کند تا نیاز خود را رفع نماید. در این نوع خیانت، هیچ وابستگی عاطفی بین فرد خائن و شخص سوم وجود ندارد و صرفا هدف فرد خائن، برقراری ارتباط جنسی است. دلیل این نوع خیانت به همسر اغلب عقده‌‌های جنسی،‌ انحرافات اخلاقی،‌ نارضایتی جنسی از همسر، انتقام جویی، تنوع طلبی و لذت جویی است.

ذهنی:

در این نوع خیانت فرد دائما در تصور ذهنی خود یک شریک جنسی ایده‌آل را تجسم می‌کند و آن را با همسر خود مقایسه می‌نماید. این مقایسات و برتر بودن شریک جنسی خیالی منجر به نارضایتی فرد از همسر می‌شود و در نتیجه او را به سوی خیانت رفتاری یا کلامی سوق می‌دهد.

کلامی:

برقراری ارتباطات کلامی و صحبت درباره مسائل جنسی بدون هیچ تعلق خاطر و صرفا برای ارضای نیاز جنسی را خیانت کلامی‌ می‌نامند. این نوع خیانت به همسر می‌تواند به صورت تلفنی یا در بستر فضای مجازی شکل گیرد.

۳. عاطفی و جنسی

سخت‌ترین و مخرب‌ترین خیانت زن به مرد یا خیانت زن به شوهر، خیانت عاطفی و جنسی به طور همزمان است. در این نوع خیانت، فرد خائن ابتدا دچار دلبستگی عاطفی می‌گردد و سپس پا را فراتر برده و اقدام به ارتباط جنسی می‌کند. این نوع خیانت‌ اغلب با هدف رفع عقده‌‌های عاطفی شروع می‌شود اما متاسفانه نهایتا به ارتباط جنسی ختم می‌گردند.

تفاوت فریب و خیانت

تعیین تفاوت فریب و خیانت دشوار است؛ زیرا نظرات مردم درباره تعریف فریب، خیانت و چارچوب‌های رفتاری مناسب و نامناسب متفاوت است. حتی دو جنس مخالف نیز تعریف متفاوتی از فریب و خیانت دارند. گاهاَ آنچه را که یک زن یا مرد خیانت برمی‌شمارد، برای طرف مقابل یک رفتار عادی و بی‌خطر محسوب می‌شود. برخی از افراد با برخی از رفتارهای فریب‌کارانه مشکلی ندارند. اما برخی دیگر این رفتارها را غیر قابل قبول می‌شمارند. حدود فریب و خیانت فیزیکی، احساسی و مجازی، فقط به چهارچوب‌هایی بستگی دارد که شما و همسرتان برای هم تعریف می‌کنید. تنها تعریف مسلمی که برای خیانت می‌توان ارايه داد این است که، شما انتظارات همسر خود را در رابطه با وفاداری نقض می‌کنید و اعتماد او را نسبت به خود نابود می‌سازید. در حالی که فریب،‌ پیش زمینه‌‌های خفیف و مروری خیانت است که درجه آسیب مقطعی آن‌ها به اندازه خیانت همسر سنگین نیست. اما مهم این است که اقدامت فریب‌کارانه به مرور رنگ خیانت به خود می‌گیرند و تکرار و تداوم آن‌ها خیانت را رقم می‌زند. مرز بین فریب تا خیانت به همسر آنقدر کوچک است که هیچ‌گاه افراد حتی تصورش را هم نمی‌کنند که روزی فریب‌کاری‌هایشان به خیانت تبدیل شود.

در نتیجه؛ تفاوت دیدگاه‌ها درباره رفتارهای صحیح و غلط، زمانی بقرنج‌ می‌شود که افراد قبل از ازدواج درباره چهارچوب‌های رفتاری مورد انتظار خود صحبت نکرده و از توقعات یکدیگر بی خبر هستند. همان‌طور که گفتیم حدود فریب و خیانت همسر در هر رابطه‌ای توسط انتظارات طرفین رابطه تعیین می‌شود و مشکل اساسی در تعیین حدود انتظارات این است که اکثر زوج‌ها در مورد این مسئله زیاد با جزئیات صحبت نمی‌کنند. آنها ممکن است به یکدیگر ابراز کنند که برایشان فریب یا خیانت غیر قابل قبول است، اما تعریف دقیقی از فریب و خیانت همسر به طرف مقابل ارائه نمی‌دهند. بهترین پیشنهاد این است با همسرتان گفتگو کنید، انتظارات خود برای تداوم یک رابطه سالم و شاد را با یکدیگر در میان بگذارید و هر دو به توافق برسید که رفتار مناسب و نامناسب چیست.

 

منابع:

https://www.liveabout.com/how-do-you-define-cheating-in-a-relationship-1102863

https://www.verywellmind.com/emotional-affairs-and-infidelity-2303091

http://www.cwcsf.com/understanding-different-types-infidelity/

https://www.lifehack.org/343579/8-types-betrayals-that-can-damaging-having-affair

https://67goldenrules.com/8-forms-of-betrayals-that-are-just-as-hurtful-as-an-affair/

http://orlygueron.com/blog/post/five-types-of-betrayal-in-an-intimate-relationship-other-than-physical-infidelity

    1 نظر

  1. ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
    پاسخ

    بسیاری از مردم فکر می‌کنند نداشتن تفاهم به همسر یا اختلافات زناشویی در ازدواج از دلایل افزایش احتمال طلاق محسوب می‌شود. اما بر اساس نتایج این تحقیقات، این احساس سرخوردگی و درماندگی است که موجب تصمیم به طلاق و شکست در ازدواج می‌گردد. به گفته این دکتر روانشناس، احساس سرخوردگی در ازدواج زمانی رخ می‌دهد که انتظارات یکی از زوج از همسر خود برآورده نمی‌شود.

    زوج های خوشبخت از همسر خود انتظارات معقول و منطقی دارند. این روانشناس در کتاب خود به ده باور غلط زوج در زندگی مشترک اشاره می‌کند. یکی از این باورهای غلط این است که همسران موفق باهم تفاهم دارند و هرگز با همسر خود اختلاف ندارند. به گفته این روانشناس، پیدایش اختلافات زناشویی در زندگی مشترک امری اجتناب‌ناپذیر است. اگر شما به‌عنوان یک زوج با همسر خود اختلاف ندارید، احتمالاً شما با همسر خود در مورد مسائل مهم زندگی زناشویی صحبت نمی‌کنید.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *