تقسیم کار در خانه و تاثیرات آن در زندگی

تقسیم کار در خانه ، چگونگی تقسیم کار و دلایل عدم تقسیم کار در بعضی خانواده‌ها

خانواده محیطی برای عشق ورزیدن و حمایت کردن است، جایی برای رشد معنوی و ذهنی کودکان در کنار رشد جسمی و به دست آوردن تجربیاتی که شاید هیچ کجای دنیا قابل دستیابی نباشد. جایی که کودک در آن پرورش پیدا می‌کند و یا رفتارهایی که در یک جمع کوچک چند نفره یاد می‌گیرد، می‌تواند برای زندگی در جامعه‌ای بزرگ‌تر در آینده آماده شود. در واقع محیط خانه به کودک و همه اعضای خانواده یاد می‌دهد که اگر می‌خواهید در جامعه انسان‌های مفید و باارزشی باشید، بهتر است از همینجا شروع کنید و با تقسیم کار در خانه، یاد بگیرید تا ابتدا بر مشکلات کوچکی که اینجا وجود دارد، غلبه کنید و با همکاری، کارها را بهتر پیش ببرید. نظم، تلاش، همکاری، حس رقابت و حتی زمان‌بندی درست و نحوه انجام خیلی از کارها که می‌تواند تاثیر زیادی هم بر موقعیت ما در خارج از خانه و همچنین بر آینده فرزندان‌مان داشته باشد، همه و همه با مشخص شدن وظایف اعضای خانواده و تقسیم کار در خانه نشات می‌گیرد.

هر خانواده در واقع ترکیبی از یک هتل، رستوران، خشک شویی، مهدکودک یا مدرسه و یک مرکز تفریحی است و شاید برای اداره یک خانواده لازم باشد اعضای خانواده همه کارهای مربوط به این مشاغل را با هم انجام بدهند و بر کسی نیز پوشیده نیست که در همه دنیا، زن‌ها به عنوان همسر و مادر خانواده نقش پر رنگ‌تر و بیشتری برای انجام امور مرتبط با خانه دارند.

در بسیاری از جوامع سنتی اینطور در نظر گرفته می‌شود که کارهای مربوط به خانه بیشتر مربوط به خانم‌ها و کارهای مربوط به بیرون از خانه متعلق به آقایان است، هر چند که امروزه جنسیت تاثیری بر این موضوع ندارد و خانم‌های زیادی هستند که کارهای بیرون از خانه را هم انجام می‌دهند، اما در هر صورت حتی در شرایطی که خانم خانه، خانه‌دار است، باز هم انجام همه وظایف مرتبط با خانواده باید به نسبت بین اعضای یک خانواده تقسیم شود و هر کس در خانه به وظایفی که برای او تعریف شده، عمل کند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با اهمیت همکاری و تقسیم کار در خانه آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در مورد چگونگی انجام این‌کار و تاثیرات مثبتی که بر روابط خانوادگی‌تان می‌گذارد آشنا شوید.

خانه ، محیطی برای همیاری!

خانه ، محیطی برای همیاری!

خانه‌ای را تصور کنید که در آن هر کس به طرز خودخواهانه‌ای در اتاق خودش نشسته و هیچ کاری نمی‌کند و در این میان مادر خانواده از صبح زود همانند یک ربات سخت در حال انجام کارهای دیگران است. آماده کردن صبحانه، تمیز کردن خانه، شستن ظرف‌ها، مرتب کردن لباس‌ها، آماده کردن بچه‌ها برای رفتن به مدرسه و بعد از آن نیز کمک کردن به آنها برای انجام تکلیف مدرسه و بازی و رسیدگی به همسر و هزار کار دیگری که اگر بخواهیم همه آنها را اینجا عنوان کنیم، چندین صفحه می‌شود.

به نظر شما چنین شرایطی معنای واقعی یک خانواده را برای شما تداعی می‌کند؟؟

وقتی ما به یک جمع خانوادگی اشاره می‌کنیم، منظورمان یک حمع از انسان‌هایی است که واقعا عاشق هم هستند و برای پیشروی کارهای خانه و ساختن یک محیط پر از شادی، سرگرمی و تلاش با هم همکاری می‌کنند. جایی که فرزندان از روابط پدر و مادر خود یاد می‌گیرند در آینده چگونه همسری شوند و چطور در اجتماع با دیگران رفتار کنند، یاد می‌گیرند اگر با هم همکاری کنند، کارها بهتر و سریع‌تر پیش می‌رود و هیچکس هم خسته نمی‌شود و می‌آموزند پدر و مادر در کنار هم ستون‌های این خانه پر از عشق هستند و هر دو در کنار هم برای بهتر شدن اوضاع این زندگی تلاش می‌کنند و به هم کمک می‌کنند.

در رشدتو بخوانید  مشاوره خانواده چگونه به حل مشکلات خانواده کمک می‌کند؟

تقسیم کار در خانه باید به چه شکلی صورت بگیرد؟

در یک محیط خانوادگی سالم، باید وظایف اعضای خانواده طبق توانایی‌هایشان و حتی گاهی همانند یک بازی و سرگرمی تعیین شود.  تقسیم کار در خانه موجب می‌شود تا همه اعضای خانه، در کارها مشارکت کنند و شخص خاصی به تنهایی حجم کار زیادی را متحمل نشود. برای مثال اگر مادر خانواده کارهای مربوط به آشپزی را انجام می‌دهد، دختر هم می‌تواند به مادرش کمک کند و در مقابل اگر پدر خانواده قسمت حیاط و باغچه را مرتب می‌کند، این کار را همراه با پسرشان انجام دهد و از او نیز بخواهد تا در انجام این کار به او کمک کند و یا همه اعضای خانواده به کارها همانند تفریحی خانوادگی نگاه کنند، گاهی با هم غذا بپزند، با هم خانه را مرتب کنند و با هم استراحت کنند.

به علاوه فرزندان باید از سنین کمتر یاد بگیرند که مسئولیت کارهای خود را قبول کنند و اگر قسمتی از خانه را با اسباب بازی‌هایشان نامرتب کردند، خودشان آن را جمع کنند و یا باید بتوانند تا جایی که توانایی آن را دارند، اتاقشان را مرتب کنند و اجازه ندهند هر چیزی در جایی از خانه بیفتد.

این مشارکت‌ها هم در امور خانه به خانواده‌ها کمک می‌کند و هم فرزندانی مسئولیت پذیر به بار می‌آورد که توانایی انجام بسیاری از کارهای کوچک و بزرگ را از سنین پایین دارند و هم ارتباط بهتر و عمیق‌تری بین اعضای خانواده و همسران با هم ایجاد می‌شود و انسجام و محبت بیشتری نیز در این میان شکل می‌گیرد.

از طرف دیگر مثلا برای مساله‌ای همانند غذا خوردن اگر هر کس در خانه به سراغ کاری که در تقسیم کار برای او مشخص شده برود، هم کارها سریع‌تر انجام می‌شود و هم همه در کنار هم از همکاری که دارند لذت می‌برند. برای مثال زمانی که مادر خانواده غذا میپزد، پدر سالاد درست می‌کند و فرزندان هم میز را برای خوردن غذا آماده ‌می کنند و معنای واقعی همکاری و همیاری کردن و مسئولیت پذیری را در خانواده کوچک خودشان یاد می‌گیرند.

تقسیم کار در خانواده باید به چه شکلی صورت بگیرد؟

چرا تقسیم کار در خانه در بعضی خانواده‌ها وجود ندارد؟

تئوری‌های مختلفی مبنی بر این موضوع وجود دارد که چرا تقسیم کار در خانواده نادیده گرفته ‌می‌شود و همه این‌ها هر عاملی هم که باشد، به این موضوع ختم می‌شود که خانواده متشکل از زن و مرد هنوز به معنای واقعی زندگی مشترک پی نبرده‌اند و مشارکت در امور خانه را آن‌چنان که باید، بلد نیستند.

سرشت:

این موضوع بر کسی پوشیده نیست که زن‌ها ذاتا از نظر معنوی سرشار از عشق ورزیدن و محبت کردن هستند و خودشان علاقه دارند تا از همسر و فرزندانشان مراقبت کنند و به همین دلیل نیز بسیاری از مسئولیت‌های سنگین دیگر را نیز در همین راستا به دوش می‌کشند، اما امروزه بسیاری از این زنان پا به پای مردان در بیرون از خانه کار می‌کنند و شاید تحمل حجم زیاد کار خانه به تنهایی برای آنها واقعا طاقت فرسا و غیر معقول باشد.

فرهنگ:

در اکثر فرهنگ‌ها، تقسیم کار در خانه معنایی ندارد و ایدئولوژی‌ها و افکاری مبنی بر این وجود دارد که کار خانه مختص خانم‌ها و کار بیرون مخصوص آقایان است و طبق خیلی از آداب و رسوم‌ها و آیین‌ها حتی کار کردن مردها در خانه به عنوان کسر شأن و یک اشتباه تلقی می‌شود و این موضوع به همین شکل نیز با تبعیض جنسیت بین فرزندان دختر و پسر همراه است که امروزه در بسیاری از جوامع به عنوان افکاری منقضی شده و پوچ در نظر گرفته می‌شود.

در رشدتو بخوانید  مشکلات فرزندان طلاق در آینده چیست؟ چگونه این مشکلات را برطرف کنیم؟

اما جالب است بدانید که امروزه هر چقدر به سمت جلو و پیشرفت علم، تحصیلات و فرهنگ‌های بالاتر می‌رویم، مشاهده می‌کنیم که مردانی با تحصیلات بالاتر بیشتر در امور خانه به همسرانشان کمک می‌کنند و بیشتر معنای تقسیم کار در خانه را درک می‌کنند.

از طرف دیگر در جوامع توسعه یافته تقسیم کار در خانه با جدیت بیشتری دنبال می‌شود و برخی مطالعات نیز نشان می‌دهد مردان و زنان شاغل، راحت‌تر در مورد تقسیم کار تصمیم می‌گیرند و امور خانه را با اعضای خانواده و در کنار هم انجام می‌دهند. از طرف دیگر ساعات کار و میزان درآمد افراد نیز می‌تواند بر تقسیم کار در خانه موثر واقع شود، به طوری که مردهایی که معمولا ساعات کاری بیشتری در بیرون از خانه دارند، کمتر وقت دارند تا در امور داخل خانه به همسرشان کمک کنند و با محدودیت‌هایی برای تقسیم کار در خانه مواجه هستند.

چرا در برخی خانواده‌ها تقسیم کار وجود ندارد؟

نابرابری‌های جنسیتی از جمله دلایل عدم تقسیم کار در خانه :

با اینکه به نظر می‌رسد عصر تبعیض جنسیتی و دوره مردسالاری به طور کامل به پایان رسیده و ریشه کن شده، اما بهتر است بدانید که هنوز هم برخی از جوامع از این نابرابری‌ها رنج می‌برند و بیشترین رنج این موضوع برای مادران و همسرانی ‌است که در چنین نابرابری زندگی می‌کنند. در این خانواده‌ها زنان همانند خدمتکارانی بی مدعا باید همه امور را به تنهایی انجام دهند و چون فرزندان هم در چنین شرایطی رشد می‌کنند، احساس مسئولیت، همکاری در خانواده و تقسیم کار در خانه را یاد نمی‌گیرند و به افرادی درست شبیه به خانواده امروزی خودشان تبدیل می‌شوند و برای حقوق زن‌ها هیچ اهمیتی قائل نیستند.

در عصر حاضر بیشتر از نیمی از خانم‌ها و در حدود ۶۰ درصد از آنها در بیرون از خانه همانند مردان درآمد کسب می‌کنند و در امور اجتماعی و کارهای خارج از خانه تبحر و مهارت ویژه‌ای دارند و نقش مادری و همسری خودشان را نیز به خوبی انجام می‌دهند، در این خانواده‌ها همسران و فرزندان خانواده یاد می‌گیرند که هرکدام در انجام امور خانه نقشی دارند و با تقسیم کار در خانه هر کس مسئولیت‌هایی را تقبل می‌کند که از بار کارهای اضافی بر دوش مادر خانواده کاسته شود و همه در کنار هم خانواده‌ای سالم و شاد داشته باشند.

این موضوع نیز کاملا آشکار است که اگر یکی از افراد خانواده مخصوصا زن و مادر خانواده که همه امور خانه را مدیریت می‌کند، همیشه خسته و آزرده باشد، چنین خانواده‌ای هیچگاه نمی‌تواند به معنای واقعی شاد، سرزنده و موفق باشد و لحظات شیرین و منحصر به فردی سرشار از عشق و همکاری را تجربه کند.

در آخر فراموش نکنید…

تقسیم کار در خانه و همکاری در امور خانواده فرصتی عالی برای به دست آوردن بینشی عمیق در کودکان شماست و برای آینده و نگرش این کودکان در آینده تاثیر به سزایی می‌گذارد، کودکان با قبول وظایف اعضای خانواده یاد می‌گیرند که مسئولیت پذیر و دلسوز باشند و در انجام امور زندگی با دیگران همکاری کنند و به جای اینکه به سرگرمی‌های کامپیوتری روی بیاورند هم کارهای بدنی بیشتری انجام می‌دهند و هم به کودکانی شاد و سالم‌تر در محیط خانه تبدیل می‌شوند. از طرف دیگر این همکاری و تقسیم کار حتی می‌تواند در قالب یک بازی و با میزان زیادی شادی و سرگرمی در محیط خانواده همراه باشد که از یک سو موجب گرم‌تر شدن محیط خانوادگی و از طرفی باعث عمیق‌تر شدن ارتباط خانوادگی شما و اثبات عشقی که نسبت به هم دارید، نیز می‌شود.

منابع:

https://www.encyclopedia.com

https://link.springer.com

https://www.bartleby.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *