15 برای برقراری ارتباط مؤثر با خانواده همسر

برقراری ارتباط مؤثر با خانواده همسر | ۱۵ نکته مهم درباره نحوه ارتباط با خانواده همسر

بر خلاف تصور عموم، ازدواج فقط پیوند بین یک دختر و پسر نیست؛ بلکه پیوند بین زوجین با خانواده‌ّ‌های یکدیگر نیز هست. خواهر شوهر، برادر شوهر، پدر شوهر و مادر شوهر یا خواهر زن، ‌برادر زن، مادر زن و پدر زن، خانواده همسر شما هستند و بدون شک بخش مهمی از زندگی او را دربر می‌گیرند. این در حالی است که بسیاری از اختلافات میان زوجین از عدم وجود ارتباط موثر زن یا مرد با خانواده همسرش نشات می‌گیرد که اهمیت برقراری ارتباط دوستانه با خانواده همسر را نمایان می‌کند. هماهنگ شدن با خانواده همسر و وفق یافتن با اداب رفتاری و ارزش‌های اجتماعی آن‌ها، بخش مهمی از فرآیند موفقیت زوجین در زندگی مشترک است. تمام زوجین می‌خواهند در ضمن حفظ احترام و توجه به ارزش‌های خانواده‌ی همسر خود، آزادانه و مستقل زندگی کنند. اما راه پیشگیری از اختلاف و بهبود روابط با خانواده همسر در عین حفاظت از حریم‌های خصوصی و استقلال، چیست؟ برای یافتن پاسخ این سوال، ‌در این مقاله با ما همراه باشید.

 

۱۵ نکته مهم درباره نحوه ارتباط با خانواده همسر

بدون شک بروز اختلاف و تفاوت نظر در رابطه با خانواده همسر اجتناب‌ناپذیر است. اما اقدام و خواست شما برای ایجاد روابط دوستانه و دور از ناراحتی می‌تواند غیرممکن‌ها را نیز ممکن سازد. اگر پل‌های ارتباطی شما کمی سست شده یا آسیب دیده، ‌هیچ وقت برای ترمیم و بازسازی روابط با خانواده همسر دیر نیست. محبت و مهربانی، درک و احترام، توجه و صبر بسیاری از مسائل گذشته و آینده را حل می‌کند. برای حرکت در مسیر بهبود روابط با خانواده همسر، ۱۵ نکته اساسی زیر می‌توانند راهگشا باشد.

 • از همسر خود کمک بگیرید.

برای داشتن روابطی دوستانه با خانواده همسر لازم است زن و شوهر همراه و هم گام باشند. قطعا همسر شما بهتر از هر کسی خانواده‌اش را می‌شناسد و از حساسیت‌های آن‌ها آگاه است. هر مسئله یا اختلافی که بین شما و خانواده همسرتان ایجاد می‌شود، باید با کمک هر دو شما حل شود و نباید شرایطی ایجاد گردد که همسرتان مجبور باشد از بین خانواده خود و شما یکی را انتخاب کند. قطع رابطه و حذف خانواده شوهر از روابط خانوادگی، هیچ مسئله‌ای را حل نمی‌کند، پس قبول کنید که پدر شوهر و مادر شوهر یا پدر زن و مادر زن شما جز جدانشدنی زندگی همسرتان هستند و انتظار نداشته باشید که زن یا شوهر شما،‌ والدینش را کنار گذاشته و شما را برای همیشه انتخاب کند.

 • حد و مرزهای شخصی خود را برای خانواده همسر مشخص کنید.

راه پیشگیری از اختلاف با خانواده همسر، تعیین چهارچوب‌های رفتاری است. زوجین حریم‌های خصوصی خاص خود را دارند که نمی‌خواهند افراد غریبه یا آشنا آن‌ها را برهم بزنند. هر آنچه را که برای آرامش خود ضروری می‌دانید با همسر و خانواده همسرتان در میان بگذارید. برای مثال اگر در وقت کاری تلفن‌های شخصی را پاسخ نمی‌دهد، این موضوع را باخانواده همسرتان در میان بگذارید. آگاهی بخشی و تعیین قوانین شخصی خود، کمک می‌کند تا خانواده همسرتان، عادات و انتظارات شما را بهتر بدانند و آن‌ها را رعایت کنند. شما می‌توانید با کمک گرفتن از همسر خود از بایدها و نبایدهای شخصی پدر شوهر، مادر شوهر، پدر زن یا مادر زن و سایر اعضای خانواده همسرتان نیز مطلع شود و برای جلوگیری از سوتفاهم‌ها و اختلافات آن‌ها را رعایت کنید.

با خانواده همسر خود بی‌واسطه صحبت کنید.

 • بی‌واسطه صحبت کنید.

تا حد امکان از واسطه برای انتقال صحبت‌های خود به خانواده همسرتان استفاده نکنید. چنانچه از رفتار یا کلام یکی از اعضای خانواده همسر خود ناراحت شدید، بهتر است مستقیما به خودش بگویید و از همسر خود یا سایرین برای انتقال ناراحتی کمک نگیرید؛ زیرا گاهی اوقات ناراحتی شما از یک سوتفاهم نشات می‌گیرد و در میان گذاشتن آن با سایرین حتی همسرتان باعث جدی شدن مسئله و اختلافات بی‌دلیل می‌گردد.

 • منعطف باشید؛ اما از مواضع‌تان دفاع کنید.

از هر مسئله‌ی کوچکی سریعا ناراحت نشوید، منعطف عمل کنید و تا زمانی که مواضع‌تان در خطر قرار ندارد و به شما بی‌احترامی نشده،‌ بهم نریزید. خشم و عصبانیت راه حل مشکلات نیست بلکه، دشوار کننده آن‌ها است. بنابراین خونسرد باشید و هر گاه ناراحت شدید با صراحت و آرامش موضوع را به طور مستقیم با شخص مورد نظر مطرح کنید. برای مثال، اگر دوست ندارید که خانواده همسرتان سرزده به خانه شما بیایند، به آن‌ها بگوید که ترجیح می‌دهید قبل از آمدن به خانه‌تان، تماس بگیرند.

 • خودتان بمانید.

شکسپیر در این رابطه می‌گوید: «سعی نکن خودت را تبدیل به فردی کنید که خانواده‌ همسرتان می‌خواهند». ما انسان‌ها با شخصیت‌ها و علایق مختلفی روی این زمین خاکی زندگی می‌کنیم و قرار نیست برای پیشگیری از اختلاف با دیگران،‌ خود را مطابق میل آن‌ها تغییر دهیم. ما به این جهان آمده‌ایم تا متفاوت از سایرین باشیم، پس سعی نکنید که خود را مطابق خواسته‌های خانواده شوهر تغییر دهید. اگر پدر شوهر یا مادر شوهر شما یک عروس کدبانو  را می‌خواهند، در حالی که شما بیرون از خانه شاغل هستید،‌ طبیعی است که نتوانید برای کدبانو شدن وقت بگذارید. مطابق علایق، منافع و شرایط خود عمل کنید و به آرزوها و خواسته‌های خانواده همسر خود نیز احترام بگذارید و چنانچه از برآورده کردن خواسته‌های آن‌ها عاجزید، زندگی خود را تغییر ندهید بلکه؛ شرایط خود را برای آن‌ها توضیح دهید تا شما را درک کنند.

 • واقع‌بین باشید.

از خانواده همسر خود توقع انجام کارهایی را که در توانشان نیست، نداشته باشید. آن‌ها نیز مانند شما منافع، علایق و شرایط خاص خود را دارند و قرار نیست خود را مطابق میل شما تغییر دهند. پس کلیشه‌های ذهنی خود را کنار بزنید و واقع‌بین باشید. ما قرار نیست برای حفط آرامش خود، کاری را به دیگران تحمیل کنیم.

 • آرامش خود را حفظ کنید.

خشم و عصبانیت اوضاع را بهبود نمی‌بخشد، پس از کوره در نروید. گاهی هیچ کار نکردن، خود بهترین کار است. برخی مسائل با کمک زمان حل می‌شوند؛ پس عجول نباشید و برای هر اتفاق کوچکی خود را نبازید.

در رشدتو بخوانید  چگونه به همسر خود اعتماد کنیم؟ 10 راه‌کار برای اعتماد کردن به همسر

آرامش خود را حفظ کنید.

 • با خانواده همسر خود مودب باشید.

هنگام دلخوری از خانواده همسر، ‌محترمانه برخورد نمایید و از توهین به ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها خودداری کنید. مسائل پس از مدتی بهبود می‌یابند؛ اما بی‌احترامی‌ها همیشه در خاطر افراد باقی می‌ماند. برای سرمایه‌گذاری در آینده، تصور ذهنی آن‌ها را از خود بهم نریزید.

 • خود را به جای خانواده همسرتان بگذارید.

قرار نیست پدر زن و مادر زن یا پدر شوهر و مادر شوهرتان شما را همانند فرزندان‌شان دوست داشته باشند. همانطور که والدین شما ممکن است عروس یا دامادشان را مانند دختر یا پسر خود دوست نداشته باشند. پس توقع نداشته باشید که والدین و خانواده همسرتان همانند خانواده خودتان عمل کنند. توجه داشته باشید که حس دوست داشته شدن به مرور و با روابط صحیح حاصل می‌شود. بنابراین روابط خود را با خانواده همسر بهبود دهید تا محبت و علاقه، میان شما جریان یابد. از مسائل کوچک بگذرید و برای مسائل بزرگ مذاکره کنید. همواره شرایط را از جایگاه خانواده همسر ببینید تا بسیاری از انتظارات و نیازهای آن‌ها را درک کنید.

 • با خانواده همسر خود مهربان باشید.

داشتن رفتاری مهربان و با محبت از بسیاری اختلافات جلوگیری می‌کند. اگر شما هنگام مشاهده برخوردی ناراحت‌کننده از سوی خانواده همسرتان لبخند بزنید و عصبانی نشوید، آن‌ها خود به زودی متوجه اشتباهشان می‌شوند و آن را رفع می‌کنند.

 • با خانواده همسر خود مهربان باشید.

 • با خانواده همسر خود شوخ طبع باشید.

گاهی اوقات نیت افراد از برخی رفتارها یا گفتارها، با برداشت ما از آن‌ها متفاوت است، سعی کنید همیشه شوخ طبع باشید و درباره نیت افراد مثبت فکر کنید. اکثر اوقات نیازی به ابراز ناراحتی نیست، زیرا به راحتی می‌توان با خنده و شوخی اعتراض خود را به خانواده همسر اعلام کرد و از بروز ناراحتی و کینه جلوگیری نمود.

در رشدتو بخوانید  بخشش و گذشت تا کجا؟ آیا باید در یک رابطه خودمان را زیر پا بگذاریم؟

 

 • دید خود را مثبت کنید.

از صحبت منفی درباره خانواده همسر خود اجتناب کنید. گاهی غیبت و بدگویی از خانواده همسر موجب می‌شود تا دیگران به اختلافات ما را شدت دهند و راهکارهایی را ارائه کنند که به بدتر شدن اوضاع منجر می‌شود. دید خود را نسبت به اعمال و رفتار مادر شوهر و پدر شوهر یا مادر زن و پدر زن و یا سایر اعضای خانواده همسر خود مثبت نمایید و سعی کنید تجارب و نگرش خود را درباره مثبت‌اندیشی به خانواده همسر انتقال دهید تا کیفیت روابط را بهبود بخشید. مثبت‌اندیشی از بسیاری از سوتفاهم‌‌ها جلوگیری می‌کند و از شدت دلخوری شما در مسائل مهم می‌کاهد.

 • قدردانی خود را نمایش دهید.

از مهربانی و محبت‌های خانواده همسر خود، قدردانی و تشکر کنید تا آن‌ها را به تداوم این رفتارها تشویق نمایید. تشکر از یک شام خوشمزه یا حتی از یک تماس تلفنی، می‌تواند انرژی مثبت شما را به خانواده همسرتان منتقل کند و پیوندهای عاطفی میان شما را بهبود بخشد.

 • نصیحت‌ و راهنمایی خانواده همسر را بپذیرید.

نصیحت‌ و راهنمایی خانواده همسر را بپذیرید.

اغلب مادر شوهر و پدر شوهر یا مادر زن و پدر زن به خاطر داشتن تجربه سال‌ها زندگی، سعی می‌کنند در امور مختلف به فرزندان خود راهنمایی دهند، این در حالی است که  گاهی زن یا شوهر راهنمایی و نصیحت آن‌ها را دخالت برداشت می‌کنند. همواره از راهنمایی و نصیحت والدین همسر خود تشکر کنید و محترمانه به صحبت‌های‌شان گوش دهید و آزادانه برای انجام یا رد آن‌ها تصمیم بگیرید. حتی اگر رفتار آن‌ها را مداخله‌جویانه برداشت می‌کنید، همچنان مودب برخورد نمایید و به سخنان‌شان گوش دهید و سپس در کمال آرامش از آن‌ها بخواهید که اجازه دهند خودتان درباره این موضوع تصمیم بگیرید. احترام و برخورد مودبانه از بروز بسیاری از اختلافات جلوگیری می‌کند.

 • روی رفتارهای خودتان تمرکز کنید.

به جای حساسیت و تمرکز روی برخورد و رفتارهای خانواده همسر،‌ کمی به رفتارها و برخوردهای خودتان دقت کنید. گاهی یک اشتباه کوچک از سمت شما، باعث سوتفاهم و در نتیجه دلخوری خانواده همسر می‌شود و این موضوع بر رفتار آن‌ها اثر می‌گذارد. از مسائل کوچک بگذرید و آن‌ها را پر و بال ندهید، زیرا جدی گرفتن اختلافات کوچک و حساسیت به آن‌ها، باعث بروز ناسازگای و اختلافات بزرگ با خانواده همسر می‌شود.

در پایان باید گفت که بهبود روابط با خانواده همسر یک سرمایه‌گذاری دراز مدت است. همه ما به چراغ‌های راهنما و آغوش‌های حمایتگرانه برای طی کردن مسیر زندگی نیاز داریم. قطعا خانواده همسر ما نیز بخشی از همین چراغ‌ها و آغوش‌ها است که می‌تواند مسیر سخت زندگی را برای ما هموارتر سازد. والدین همسر چه مادر شوهر یا پدر شوهر باشند و چه مادر زن و پدر زن، از قهرمانان زندگی همسر ما هستند که او را از کودکی تا بزرگسالی حمایت کرده‌اند و قبل از ورود ما به زندگی دختر یا پسرشان، حضور داشته‌اند. آن‌ها را درک کنید و نگذارید از ثمره‌های زندگی‌شان ناامید یا دلخور شوند. همه ما روزی برای خواهر و برادر یا فرزندان‌مان در نقش خانواده همسر قرار می‌گیریم، پس گاهی خودمان را جای آن‌ها بگذاریم تا انتظارات و نیازهای آن‌ها را درک نماییم.

 

منابع:

https://www.familyeducation.com/life/dealing-laws/10-tips-dealing-laws

https://www.psychologytoday.com/us/blog/mate-relate-and-communicate/201310/parents-in-law-dont-want-play-nice

https://www.liveabout.com/build-successful-in-law-relationships-1270916

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *