تربیت فرزند پسر از نوزادی

برای تربیت فرزند پسر از نوزادی تا نوجوانی چه نکاتی را برای رعایت کرد؟

اگر جزء والدینی باشید که از همان ابتدای کار به فکر تربیت فرزندتان هستید، اولین کاری که به ذهنتان می‌رسد، یافتن اطلاعاتی در خصوص تربیت است. در طی این مطالعات به این نتیجه می‌رسید که تربیت فرزند پسر و دختر با هم تفاوت‌هایی دارند. این دو گروه دارای خصوصیات و روحیه متفاوتی هستند و هر کدام نیز باید به گونه‌ای متفاوت تربیت شوند. فرزند دختر و پسر در زندگی آینده خود وظایف و مسئولیت‌های متفاوتی بر عهده دارند و باید به گونه‌ای پرورش یابند که بتوانند در برابر این مسئولیت‌ها به بهترین نحو ظاهر شوند. تربیت فرزند از همان ابتدا شروع می‌شود و اگر جزء والدینی هستید که به تربیت فرزند خود اهمیت می‌دهید باید نکات تربیت فرزند پسر از نوزادی تا جوانی را بدانید.

تربیت فرزند پسر و خصوصیات این جنس

آن چه که تربیت پسر را نسبت به دختر با چالش‌های بیشتری مواجه کرده است، روحیه خشن‌تر آن‌هاست. معمولاً دختر بچه‌ها مطیع‌تر هستند و به علت این که دارای خصوصیات وابستگی بیشتری نسبت به والدین خود هستند، به توصیه‌های آن‌ها نیز بیشتر عمل می‌کنند. از این رو تربیت دختر در اکثر موارد راحت‌تر از فرزند پسر است.

پسران هر چه سنشان بالاتر می‌رود، احساس نیاز به استقلال بیشتری خواهند داشت و دوست دارند خودشان راه زندگی را پیدا کنند. به همین علت ممکن است کمی پرخاشگرانه رفتار کنند. تربیت فرزند پسر از نوزادی باید مورد توجه قرار گیرد. البته در مورد هر دو جنس این نکته وجود دارد. پسران در آینده مسئولیت‌های بیشتری بر دوششان است و برای مرد بار آمدن به تربیتی جامع‌تر نیاز دارند.

تربیت فرزند پسر از نوزادی

نکات تربیت فرزند پسر

شاید به نظر برسد که کودکان در سنین پایین و نوزادی متوجه اطراف خود نیستند و فقط باید به فکر سلامت جسمی آن‌ها بود؛ اما بهتر است بدانید تربیت از همان سنین نوزادی باید آغاز شود. نوزاد با همان حواس پنج‌گانه خود محیط اطراف را تحلیل می‌کند و اکثر مسائل در ضمیر ناخودآگاه وی شکل می‌گیرند که بعدها در زندگی به سراغ وی می‌آیند.

برای تربیت فرزند پسر از نوزادی باید از مسائل جزئی نیز نگذرید. زمان شیردهی به کودک را بر اساس نظم خاصی تنظیم کنید. همچنین اتاق نوزاد باید مرتب باشد و لباس و جای خواب نوزاد کاملاً تمیز و مرتب باشد. این عوامل باعث می‌شوند که کودک به تمیزی و نظم عادت کند. ذهن با پذیرفتن نظم و نظافت در آینده نیز به همان شکل عمل می‌کند و به راحتی با یک اتاق نامرتب خو نمی‌گیرد.

تربیت فرزند پسر از نوزادی و با مسائل کوچک، باعث می‌شود تا مسیر آینده برای شما راحت‌تر شود و بنیان اولیه در ذهن کودک بهتر جا افتاده باشد. کم کم که نوزاد بزرگ می‌شود باید رفتارهایی که ممکن است در وی پیدا شود، مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان مثال کودک لجباز در صورت لجبازی متقابل والدین و عصبانی شدن آن به این رفتار بیشتر ادامه می‌دهد و ممکن است در وی نهادینه شود. از این رو تربیت فرزند پسر از نوزادی باید با آموزش همراه باشد و تنبیه رفتاری به مراحلی بالاتر موکول شود.

نوازش و در آغوش کشیدن در تمام سنین به خصوص در سنین نوزادی احساس امنیت و آرامش به فرزندتان می‌دهد و او را آرام‌تر می‌کند. از این رو باید تا می‌توانید کودکتان را نوازش کنید و با او وقت بگذرانید تا روحیه پرخاشگر پیدا نکند.

در رشدتو بخوانید  روش تربیت فرزند دختر چگونه است؟ معرفی 7 نکته کاربردی برای تربیت فرزند دختر

نکات تربیت فرزند پسر که باید به کار بگیرید

تربیت فرزند پسر از نوزادی شروع می‌شود و باید تا جوانی و حتی بزرگ‌سالی نیز در مواردی ادامه یابد. در مراحلی که پسرتان یک کودک محسوب می‌شود باید در حین بزرگ شدن او یک سری نکات را مد نظر قرار دهید و بدین صورت در تربیت پسرتان موفق‌تر عمل کنید.

تربیت فرزند پسر و مسئولیت‌های او

شما نمی‌توانید همیشه همراه فرزندتان باشید و کارهایش را انجام دهید، به همین علت باید از همان ابتدا او را برای پذیرفتن مسئولیت‌هایش آماده کنید. این کار هم خیال خودتان را راحت می‌کند هم یک پسر کامل بار خواهید آورد.

نیازی نیست مسئولیت‌های بزرگ به او بسپارید، اما این کار باعث یک تمرین در وی می‌شود که باید با توجه به سن او مسئولیت‌هایش هم رشد کند. به عنوان مثال از کودک دو ساله خود بخواهید که یک قاشق برایتان بیاورد یا یک میوه از ظرف بردارد و به شما بدهد، شاید این کار راحت به نظر برسد ولی باعث می‌شود که فرزندتان یاد بگیرد کارهایی که به وی محول می‌شود باید انجام گیرد. همچنین با انجام دادن آن‌ها احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. در سنین بزرگ‌تر مسئولیت‌های بیشتری را به عهده او بگذارید.

تربیت فرزند پسر و بیان احساسات

یکی از بدترین جمله‌هایی که ممکن است بتوانید به پسرتان بگویید «مرد که گریه نمی‌کند» است. این واژه‌ها باعث می‌شود تا کودک‌تان نتواند احساسات خود را بروز دهد. به فرزندتان اجازه دهید که احساسات خود را بروز دهد. با او به صحبت بنشینید. هنگامی که عصبانی است به او گوشزد کنید که درکش می‌کنید و شاید اگر شما هم جای او بودید عصبانی می‌شدید، در این صورت می‌تواند راحت‌تر احساساتش را بروز دهد و آن‌ها را در درون خود خفه نمی‌کند.

احساسات خفته در آینده و شرایط خاص بروز پیدا می‌کنند و ممکن است غیر قابل کنترل باشند. وقتی فرزندانتان احساسات خود را بروز می‌دهند، راحت‌تر می‌توانید راهکارهای عملی برای بهبود احساسات‌شان را ارائه دهید.

روابط اجتماعی در تربیت فرزند پسر

از همان ابتدا سعی کنید روی روابط اجتماعی فرزندتان کار کنید. در این صورت تربیت فرزند پسر نوجوان و ارتباط او با دیگران راحت‌تر می‌شود. کودک‌تان را تشویق کنید که با دیگران دوست شود و اسباب بازی‌های خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارد. مهارت‌های اجتماعی در روابط با هم سن و سالان و حتی بزرگ‌ترها ایجاد می‌شود. هنگامی که به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کند، رشد بیشتری از نظر ذهنی و جسمی خواهد داشت.

اعتماد به نفس در تربیت فرزند پسر

مهم‌ترین مسئله‌ای که باید به آن توجه کنید تا در مواقع حساس به کمک فرزندتان آید، اعتماد به نفس است. اگر قرار باشد روی یک مهارت کودک کار کنید، در هر سنی اعتماد به نفس از هر چیزی مهم‌تر است. تربیت فرزند پسر نوجوان و حتی کودک بدون دادن اعتماد به نفس به او باعث می‌شود که مانند یک ربات بار بیاید. این فرد یا تحت سلطه پدر و مادر است یا هم سن و سالان خود. در این صورت احتمال فریب خوردن و آسیب‌های اجتماعی در او به مراتب بیشتر می‌شود.

پسران در آینده مسئولیت‌های بزرگی بر عهده دارند که باید بتوانند آن را به بهترین نحو انجام دهند و این امر بدون داشتن اعتماد به نفس کافی ممکن نمی‌شود.

در رشدتو بخوانید  خانواده موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟ | معرفی 12 ویژگی یک خانواده خوب و موفق

تربیت فرزند پسر نوجوان

تربیت فرزند پسر نوجوان

یکی از پر چالش ترین زمان‌های زندگی یک پسر، زمان نوجوانی اوست. اینجاست که اکثر خانواده‌ها با فرزندان خود به مشکل می‌خورند و دچار استرس می‌شوند. پسران به علت روحیه خشن‌تر و استقلال طلبی بیشتر و همچنین زندگی آزادتری که دارند، ممکن است نگرانی‌های بیشتری را برای خانواده خود ایجاد کنند. این رفتارها کاملاً طبیعی است ولی خانواده باید با اطلاع از شرایط روحی و جسمی که فرزندش با آن‌ها دست به گریبان شده است، این زمان را مدیریت کنند تا نوجوان به راحتی این دوران حساس را پشت سر بگذارد.

تربیت فرزند پسر در نوجوانی و محیط زندگی

قطعاً اولین عاملی که بر روی تربیت فرزند در هر سنی تأثیر می‌گذارد، محیطی است که در خانواده برای او ایجاد شده است. پس پاکسازی این محیط از عوامل منفی مانند اعتیاد، مشکلات اخلاقی، عصبی، رفتاری و … می‌تواند به خودی خود در تربیت فرزند پسر نوجوان تأثیر به سزایی داشته باشد. وجود این مسائل در خانواده راه را برای گرایش فرد به آن‌ها هموارتر می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت که تربیت فرزند پسر در نوجوانی و هر سنی تابعی از تربیت پدر و مادر است و باید قبل از فرزند، خود را تربیت کنیم.

ایجاد یک محیط صمیمی، آرام و امن برای پسران باعث می‌شود تا بیشتر به حضور در منزل علاقه نشان دهند و زمان کمتری را در خارج از منزل بگذرانند.

قوانین زندگی و تربیت فرزند پسر نوجوان

روانشناسان اعتقاد دارند تربیت فرزند پسر نوجوان باید با دقت انجام گیرد. حد و مرز بین یک رفتار درست و نادرست به اندازه یک مو است. در این سنین نوجوان دوست دارد مستقل باشد. از این رو باید تا حدی به او آزادی داد تا جلوی منزوی شدن و پرخاشگری او را بگیرید؛ اما این آزادی نباید منجر به زیر پا گذاشتن قوانین شود. هر خانه برای خود قوانینی دارد که باید به آن احترام گذاشت. در دوران نوجوانی فرزندتان نیز باید این قوانین محکم و پابرجا باشند. به عنوان مثال زمان بیرون رفتن و برگشتن به منزل در بازه زمانی مشخصی انجام گیرد.

آموزش مهارت‌های دوست‌یابی و تربیت فرزند پسر

در دوران نوجوانی بیشترین آسیب به فرزندان از طریق دوستان ناباب است. سعی کنید دوستان فرزندتان را بشناسید و هر از چند گاهی آن‌ها را به خانه خود دعوت کنید. اگر امکان دارد ارتباط خانوادگی با آن‌ها ایجاد کنید تا بتوانید شناخت بیشتری نسبت به آن‌ها پیدا کنید و در صورت بروز مشکل، هر دو خانواده بتوانند با هم همکاری کنند. سعی کنید نوجوان‌تان را به دوستی با افرادی که در خانواده‌هایی با فرهنگ مشابه خودتان هستند تشویق کنید. در این صورت دچار دوگانگی در رفتار نمی‌شود.

بیشتر از این که خودتان دست به کار شوید، مهارت‌های دوست‌یابی را به فرزندان‌تان بیاموزید. در این صورت خودشان می‌توانند روابط با افراد را مدیریت کنند. به آن‌ها بیاموزید که دیدن رفتارهای پرخطر در افراد نشانه این است که باید در روابط با آن‌ها احتیاط بیشتری کرد.

هر چند تربیت فرزند پسر نوجوان کار راحتی نیست اما باید بدانید که تغییراتی که در فرزندتان در این سنین به وجود می‌آید مقطعی و طبیعی است. دمدمی مزاج بودن او به مرور از بین می‌رود و می‌توانید با تربیت اصولی، چند سال نوجوانی فرزندتان را به راحتی پشت سر بگذارید.

منابع:

https://www.babycenter.com

https://www.allprodad.com

https://www.goodhousekeeping.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *