اعتماد کردن به همسر

چگونه به همسر خود اعتماد کنیم؟ ۱۰ راه‌کار برای اعتماد کردن به همسر

اعتماد پایه و اساس یک رابطه زناشویی خوب و آرامش‌بخش است. مهم نیست شما تازه ازدواج کرده‌اید و یا سال‌ها از روزهای اول ازدواج‌تان می‌گذرد، در هر صورت پایه و اساس یک زندگی سالم و موفق اعتماد کردن است. درواقع اعتماد بهترین سیاست در زندگی است که زوجین را در مسیری رو به خوشبختی سوق می‌دهد و موجب برقراری ارتباطی محکم‌تر بین شما و شریک زندگی‌تان می‌شود. شکل گیری این اعتماد گاهی تنها در روزهای اولیه زندگی اتفاق می‌افتد و گاهی سال‌ها می‌گذرد تا شریک زندگی‌تان اعتماد شما را جلب کند و صداقت خود را به شما ثابت کند. برای اینکه رابطه عمیق‌تری با همسر خود داشته باشید و امنیت بیشتری را در زندگی تجربه کنید و در نهایت آرامش بیشتری را تجربه کنید، باید اعتماد کردن به همسر خود را در اصل روابط‌ زناشویی‌تان قرار دهید و برای رسیدن به چنین اطمینانی، تا همیشه تلاش کنید. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با ۱۰ راهکار اساسی برای اعتماد کردن به همسر خود آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در مرد اهمیت اعتماد در زندگی به دست آورید.

اعتماد کردن به همسر یعنی تجربه احساسی مثبت و صادقانه در زندگی که موجب احترام بیشتر، حسن نیت و مهربانی بیشتر در میان شما و همسرتان می‎شود، یکی از اولویت‌های اصلی زندگی که وجود آن برای شروع و ادامه روابط شما امری ضروری و واجب است.

اهمیت اعتماد کردن به همسر !

زمانی که وارد یک رابطه می‌شوید و یا ازدواج می‌کنید باید اهمیت اعتماد کردن را نیز درک کنید و این موضوع را بدانید که داشتن یک زندگی آرام و بی‌دغدغه بدون وجود اعتماد و اطمینان هیچ معنایی ندارد. بدون وجود اعتماد شما همیشه نگران هستید، نمی‌توانید به حرف‌های همسرتان باور داشته باشید و مدام گمان می‌کنید او را از دست می‌دهید. فکر و خیال‌تان آرامش ندارد و در زندگی احساس امنیت نمی‌کنید.

بدون اعتماد کردن به همسر نمی‌توانید باور کنید که او ۱۰۰ درصد متعلق به شماست و نسبت به شما متعهد است و همیشه نگران از دست دادن او هستید. زمانی که اعتماد نداشته باشید افکارتان پر از انرژی منفی است و به همین دلیل است که تاکید می‌کنیم هیچ زندگی مشترکی پا برجا نخواهد بود، مگر اینکه طرفین به یکدیگر اطمینان و اعتماد کامل داشته باشند!

چطور به همسرتان اعتماد کنید !

اهمیت اعتماد کردن به همسر !

در این قسمت می‌توانید با راهکارهایی برای اعتماد کردن به همسر آشنا شوید:

۱. در گفتار و رفتار خود صداقت داشته باشید

اعتماد کردن به همسر یعنی باور کردن حرف‌ها و تصدیق رفتارهایی که او انجام می‌دهد که مسلما تنها با عهد و پیمانی که شما در زمان ازدواج با هم می‌بندید، شکل نمی‌گیرد و باید با رفتار و گفتار صادقانه متقابل نیز تایید شود. زمانی که به گفته‌های خود عمل می‌کنید، حرف‌هایتان با رفتارتان مطابقت کامل دارد و چیزی را به دروغ از همسر خود پنهان نمی‌کنید، هم به خودتان و هم به همسرتان احترام می‌گذارید و اینگونه اعتماد همسرتان را نیز جلب می‌کنید و او را نیز به انجام کارهایی در جهت جلب کردن اعتماد خودتان راغب می‌کنید.

۲. برای اعتماد کردن به همسر یاد بگیرید که چطور ارتباط برقرار کنید:

داشتن ارتباط ضعیف با همسر یکی از مهم‌ترین دلایل فروپاشی روابط زناشویی است. یک ارتباط خوب در زندگی مشتری به این معناست که همه کارهای شما برای همسرتان روشن است و هیچ چیزی برای پنهان کردن ندارید، در مورد امور زندگی و وقایع روزمره با همسرتان به خوبی گفتگو و مشورت می‌کنید، احساساتتان را به خوبی بیان می‌کنید و رفتاری صادقانه دارید. یاد بگیرید با همسرتان همانند یک دوست صمیمی و نزدیک باشید و حرف‌ها و احساساتتان را بیان کنید و او را نیز به بیان احساسات صادقانه‌اش تشویق کنید. زمانی که شما و همسرتان ارتباط قلبی قوی و دوستانه‌ای با هم داشته باشید، مطمئنا صداقت و اعتماد نیز در زندگی شما پر رنگ‌تر می‌شود.

در رشدتو بخوانید  برقراری ارتباط مؤثر با خانواده همسر | ۱۵ نکته مهم درباره نحوه ارتباط با خانواده همسر

۳. برای جلب اعتماد همسرتان تلاش کنید:

اعتماد یک تعهد است که باید هر روز و هر لحظه به آن پایبند باشید. برای اینکه بتوانید در این مسیر موفق باشید باید در ابتدا به مسئولیت‌ها و تعهدات کوچکتان عمل کنید و بعد آماده پذیرش تعهدات بزرگ‌تر شوید. فراموش نکنید که اعتماد یک احساس متقابل است و زمانی که شما اعتماد همسرتان را جلب کنید، او نیز رفتاری حاکی از اطمینان و اعتماد کردن با شما خواهد داشت.

۴. قبل از هر تصمیم و عملی درست فکر کنید:

برای اینکه به همسرتان اعتماد پیدا کنید قبل از هر چیز خودتان باید به تعهداتی که از او انتظار دارید، پایبند باشید. مراقب حرف‌ها و رفتارهای خود باشید و این موضوع را به طور قطع درک کنید که اعتماد کردن به همسر یک عمل متقابل است. کارهایتان را صادقانه انجام دهید و از همسرتان نیز بخواهید با شما صادق باشد، برای اینکه زندگی‌تان بر مبنای صداقت و راستی پایه‌ریزی شود، بهتر است قبل از اینکه کاری انجام دهید و سخنی بگویید، درست فکر کنید و همیشه در انجام هر کاری با همسرتان مشورت کنید و سعی کنید در مورد انجام همه کارها و در برابر همه اعضای خانواده‌تان صداقت داشته باشید تا راحت‌تر بتوانید از همسرتان نیز درخواست چنین صفتی داشته باشید.

۵. برای اعتماد کردن به همسر مثبت اندیش باشید

برای اعتماد کردن به همسر مثبت اندیش باشید

در زندگی زناشویی زمانی ثبات، اعتماد و اطمینان حاصل می‌شود که شما فرصت این را به طرف مقابل‌تان بدهید تا صداقت خود را به شما به اثبات برساند. زمانی که مدام منفی نگری کنید و احساسات منفی‌تان ناخود آگاه بر زندگی مشترک‌تان تاثیر می‌گذارد و این پیغام را به همسرتان می‌دهد که شما نسبت به او بی‌اعتماد هستید. او در تلاش برای اثبات کردن خلاف این امر است و شما با منفی بافی به او نشان می‌دهید که این کارها فایده‌ای ندارد و این عدم اطمینان و امنیت موجب می‌شود رابطه خوبی بین شما و همسرتان شکل نگیرد و در زندگی آرامش نداشته باشید.

برای اعتماد کردن به همسرتان همیشه به زمان نیاز دارید، باید روزها و ماه‌ها بگذرد تا شما و همسرتان بتوانید به هم آنطور که باید اعتماد کنید و زمانی که مثبت باشید و افکار مثبتی نسبت به همسرتان داشته باشید، او راحت‌تر می‌تواند این موضوع را به شما ثابت کند.

۶. گاهی اشتباهات همسرتان را راحت‌تر ببخشید

باید قبول کنید که هر انسانی ممکن است در زندگی اشتباه کند و اگر شما رفتار درستی با همسرتان داشته باشید، او نیز رفتار صادقانه‌تری را در پیش می‌گیرد. زمانی که عکس‌العمل سریع و خشنی در برابر اشتباهات نشان ‌می‌دهید، همسر شما و هر فردی که در مقابل شما قرار دارد نیز سعی می‌کند تا اشتباهاتش را از شما پنهان کند. ذهن شما نیز پر از افکار منفی و شک و تردید می‌شود و مشکلات را در ذهن‌تان بزرگ و بزرگ‌تر می‌کنید و در نتیجه سخت‌تر می‌توانید اعتماد کنید.

بهتر است یاد بگیرید همان‌طور که شما گاهی اشتباه می‌کنید، همسرتان هم ممکن است گاهی مرتکب اشتباه شود، بهتر است در مورد اشتباهات کوچک او کمی آرام باشید و سعی کنید با آرامش و حرف زدن به او بگویید که کارش اشتباه بوده، به همسرتان این اطمینان را بدهید که به دلیل اعتمادی که به او دارید او را می‌بخشید و می‌دانید که دیگر اشتباه نمی‎کند. زمانی که همسر شما گمان کند که به او اطمینان دارید، او نیز بیشتر به شما اعتماد می‌کند و از این پس رفتار صادقانه‌تری را در پیش می‌گیرد. حتی اگر هنوز به این باور نرسیده‌اید و در مورد اعتماد کردن به همسرتان دودل هستید، بهتر است وانمود کنید که به او اعتماد دارید و ببینید که چگونه اعتماد قلبی بین شما و همسرتان هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود.

در رشدتو بخوانید  خانواده موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟ | معرفی 12 ویژگی یک خانواده خوب و موفق

۷. برای اعتماد کردن به همسر حد و مرزهایتان را مشخص کنید

بهتر است در همان ابتدای آشنایی و یا اوایل ازدواج‌تان همه مرزها و اعتقادات اساسی‌تان را به همسرتان بیان کنید. زمانی که رابطه‌تان را به درستی برای همسرتان تعریف کنید و او نیز همه حد و مرزهایش را مشخص کند، راحت‌تر می‌توانید با نیازهای هم آشنا شوید. درک درستی از نیازهای یکدیگر پیدا می‌کنید و راحت‌تر می‌توانید در مورد موضوعاتی که موجب آرامش یا احساس عدم امنیت شما و شریک زندگی‌تان می‌شود آشنا شوید. می‌توانید گاهی با هم، حد و مرزهایتان را مرور کنید و از همسرتان نیز به خاطر عمل کردن به خواسته‌هایتان تشکر کنید و او را بیشتر به پیش رفتن در این مسیر تشویق کنید. اینگونه رفته رفته شما و همسرتان بیشتر نسبت به هم شناخت و اطمینان پیدا می‌کنید و راحت‌تر می‌توانید به او اعتماد کنید.

۸. اعتماد کردن را از خودتان شروع کنید

قبل از اینکه به همسرتان اعتماد کنید، باید به خودتان اعتماد داشته باشید، زمانی که مدام به دیگران مشکوک هستیم و نمی‎توانیم اعتماد کنیم، یعنی اعتماد به نفس خوبی نداریم. اگر کسی دائم و بی دلیل به همسرش مشکوک باشد، این یعنی به خودش اعتماد ندارد و می‌ترسد که خودش اشتباهی کند. زمانی که بدون هیچ دلیل نمی‌توانید به همسرتان اعتماد کنید، بهتر است ابتدا به وجدان خودتان رجوع کنید و بعد همسرتان را قضاوت کنید!

۹. در مورد نگرانی‌هایتان صحبت کنید

ارتباط برقرار کردن یکی از عوامل کلیدی در شکل‌گیری اعتماد است. شما باید بتوانید که احساسات خود را صادقانه بیان کنید و همسرتان را نیز به بیان احساساتش تشویق کنید. اگر رفتار یا موضوعی در او وجود دارد که شما را ناراحت و یا نگران می‌کند، بهتر است که این موضوعات را با او در میان بگذارید. اگر نمی‌خواهید همسرتان حالت تدافعی بگیرد، سعی کنید به روش متفاوتی نگرانی‌هایتان را بیان کنید. لحنی دوستانه در پیش بگیرید و موارد مثبت و منفی را در کنار هم بیان کنید و برخی حرف‌ها را به صورت غیر مستقیم به او بگویید. صادقانه در مورد احساساتتان حرف بزنید و اجازه دهید او با همه نگرانی‌هایتان آشنا شود.

۱۰. از مشاور کمک بگیرید

بعد از در نظر گرفتن همه مواردی که پیش‌تر ذکر شد، اگر هنوز نمی‌توانید به همسرتان اعتماد کنید، بهتر است از یک مشاور مورد اطمینان کمک بگیرید و از او بخواهید تا به شما کمک کند تا راحت‌تر به همسرتان اعتماد کنید. از او بخواهید تا به شما کمک کند نیازها و انتظاراتتان را به همسرتان بگویید و اگر این عدم اعتماد کردن علت مهم‌تر و ریشه‌ای دارد، آن را در وجود خودتان و همسرتان پیدا کنید و در جهت رفع آن تلاش کنید.

فراموش نکنید که برای به وجود آمدن حس اعتماد کردن باید صبور باشید و به او فرصت دهید که خودش را اثبات کند، این یک مسیر دو طرفه است و شما نیز باید برای ایجاد حس اطمینان به همسرتان تلاش کنید. سعی کنید همه کارها و حرف‌هایتان را صادقانه انجام دهید و همسرتان را نیز به انجام چنین کاری تشویق کنید و مطمئن باشید که این تلاش ارزشش را دارد و تنها در چنین شرایطی می‌توانید یک زندگی عاشقانه، زیبا و در کمال امنیت و آرامش را تجربه کنید.

منابع:

https://www.elitedaily.com/

https://www.wikihow.com

https://www.relate.org.uk

https://positivepsychology.com/

https://www.professorshouse.com/

https://www.focusonthefamily.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *