طلاق توافی چیست

طلاق توافقی چقدر زمان می برد ؟ هر آن‌چیزی که باید در مورد طلاق توافقی بدانید!

مهم‌ترین مسئله در زندگی هر انسانی ازدواج است، تصمیمی حاکی از بهم پیوستن و یکی شدن که در برخی شرایط در صورت عدم تفاهم و ناسازگاری زن و مرد با یکدیگر، منجر به طلاق و جدایی می‌شود. شاید واژه طلاق برای بسیاری از ما آشنا بوده و امروزه بسیار شنیده شود، در واقع باید بدانید که طلاق انواع مختلفی دارد که موضوع مورد بحث در این مقاله طلاق توافقی می باشد. نخستین پرسشی که برای هر فردی ممکن است مطرح شود، این است که طلاق توافقی چیست و طلاق توافقی چقدر زمان می برد ؟ همانطور که از نام آن پیداست باید عنوان داشت که طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که در آن زن و مرد به علت عدم تمایل به ادامه زندگی، تصمیم به توافق و تفاهم در جدایی از یکدیگر می‌گیرند. سریع‌ترین و ساده‌ترین راه جدایی و خاتمه دادن به زندگی مشترک، طلاق توافقی می‌باشد که در آن طرفین بر سر مسائل اصلی زندگی خویش از قبیل مهریه، نفقه، اجرت المثل ایام زوجیت، استرداد جهیزیه و حضانت فرزندان با هم توافق می کنند و سپس از هم جدا می‌شوند. بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هم اطلاعات مفیدی در مورد طلاق توافقی و شرایط آن بیشتر آشنا شویم.

مزیت های طلاق توافقی !

مزیت های طلاق توافقی !

قبل از هر چیزی باید بدانید که طلاق توافقی چیست و چه مزیت‌هایی نسبت به طلاق عادی دارد. زمانی که زن و شوهر با توافق و رضایت یکدیگر تصمیم به جدا شدن و خاتمه به زندگی مشترکشان می‌‌گیرند و در مورد حضانت کودک، تقسیم اموال و همه موارد زندگی به توافق برسند، به این شرایط طلاق توافقی گفته می‌شود. یکی از مزایای طلاق توافقی این است که در مورد مقدار هزینه و زمانی که طرفین باید برای این کار سپری کنند تا میزان زیادی صرفه‌جویی می‌شود و روال طلاق نیز راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود. در واقع تنها هزینه‌ای که افراد باید برای طلاق توافقی بدهند، هزینه جزئی دادگاه است.

از طرف دیگر زمانی که زن و شوهر تصمیم می‌گیرند تا به صورت توافقی طلاق بگیرند، دیگر لازم نیست تا جزئیات مختلف اموال و شرایط زندگی را دوباره در دادگاه بیان کنند و هزینه گزافی نیز برای گرفتن وکیل بپردازند و به صورتی راحت‌تر از آنچه که خیلی از طلاق‌ها اتفاق می‌افتد، به زندگی مشترک خود خاتمه می‌دهند.

در طلاق توافقی باید طرفین به طور دقیق مشخص کنند که مثلا مدت و مقدار زمانی که هر کدام از والدین می‌توانند از کودک پشتیبانی و نگهداری کنند، چه مقداری است. مقدار نفقه، تقسیم اموال و بدهی‌ها باید به طور دقیق مشخص شود. نیاز به تشکیل دادگاه و رفتن به آن نیست بلکه طرفین می‌توانند با ارائه فرم‌هایی تنها طلاق نهایی خود را توسط یک قاضی تایید کنند و قاضی نیز تنها در شرایطی که احساس کند که یکی از افراد تحت فشار مجبور به پذیرش ناعادلانه‌ این شرایط شده، می‌تواند موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. البته اینکه طلاق توافقی چگونه است ارتباط زیادی هم به طرفین دارد اما معمولا به علاوه عدم تشکیل پرونده‌های متعدد در دادگستری، عدم نیاز به رجوع پی در پی به دادگستری، سریع‌تر انجام شدن روال طلاق و صدور گواهی  اجرای طلاق، عدم ایجاد درگیری و تنش در خانواده‌ها و همچنین کاهش استرس در فرزندان تنها بخشی از مزایای طلاق توافقی محسوب می‌شود.

مشکلات طلاق توافقی !

در کنار همه مزایایی که زوجین از طلاق توافقی می‌برند، در این میان مشکلاتی نیز وجود دارد. در واقع برای اینکه بدانید طلاق توافقی چگونه است باید در نظر بگیرید که معمولا زوجینی که دارای فرزند هستند، بیشتر در مورد نگهداری از فرزندان و یا حتی در مورد موضوعات مالی با هم توافق می‌کنند. از طرفی در صورتی که حضانت فرزندان طبق توافقات به یکی از والدین واگذار شده ولی دادگاه نیز تشخیص دهد که آن فرد توانایی نگهداری از کودک را ندارد، موضوع باید دوباره مورد بررسی قرار بگیرد و مشخص شود.

در رشدتو بخوانید  دلایل واقعی خیانت شوهر در گفتگوی خبرگزاری مهر با مهدی آریافر

به خاطر داشته باشید که شاید شما قبل از انجام این کار بدانید طلاق توافقی چیست و با مزیت‌های آن نیز آشنا باشید و از خیر خیلی از شرایط مالی و حق و حقوق‌هایتان هم به راحتی بگذرید اما طلاق توافقی لزوما روندی ساده و بدون دردسر ندارد؛ زیرا در هر صورت طلاق گرفتن و جدایی فرآیندی تلخ با احساسات منفی است. در هر صورت مذاکرات و شکست‌های عاطفی را برای افراد ایجاد می‌کند و عواقب ناراحت کننده‌ای را نیز به دنبال دارد و شاید به دلیل اینکه این نوع طلاق ظاهرا بی دردسر است حاضر شوید از بسیاری از حق و حقوق مسلم خود نیز بگذرید اما بهتر است بدانید که بهتر است زمانی که تصمیم به طلاق گرفتید، عاقلانه برخورد کنید و در صورتی که واقعا راضی به بخشش موضوع و یا پذیرفتن شرایطی نیستید، حتما در مورد تصمیم‌تان بازنگری کنید و حتی اگر لازم می‌دانید با کمی هزینه بیشتر، وقت و زمان صرف کردن، حق و حقوقی که لازم است را نیز در زمان طلاق بگیرید.

این موضوع را نیز به خاطر داشته باشید که از آنجایی که طلاق توافقی در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌گیرند فرصت درست فکر کردن برای اخذ تصمیم درست را از زوجین می‌گیرد و بسیاری از زن و شوهرها بعد از ثبت این نوع طلاق از کار خود به شدت پشیمان می‌شوند، زیرا گمان می‌کنند که عجولانه برخورد کردند و سریع تصمیم گرفتند!

با مهم‌ترین مراحل انجام طلاق توافقی آشنا شوید!

طلاق توافقی چقدر زمان می برد ؟

درست بعد از اینکه متوجه شدید شرایط طلاق توافقی چگونه است باید با روال و مراحل انجام آن نیز آشنا شوید. ساده‌ترین روش برای طلاق گرفتن زوجین که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه صورت می‌گیرد و زن و شوهر متوجه می‌شوند ادامه این زندگی دیگر برایشان میسر نیست و در صورت عدم سازش با هم تصمیم می‌گیرند تا برای همیشه از هم جدا شوند. در مورد همه مسائل زندگی با هم به توافق می‌رسند و از هم جدا می‌شوند. اما اینکه بدانید طلاق توافقی چیست، به تنهایی مشکل را حل و فصل نمی‌کند.   برای اینکه بدانید طلاق توافقی چقدر زمان می برد، باید با روال انجام آن به خوبی آشنا باشید، بعد از آن شما باید مدارک مورد نیاز برای درخواست طلاق را نیز فراهم کنید و روال آن را به صورت قانونی دنبال کنید. به این منظور باید مدارک زیر را تهیه نمایید:

  • کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی زن و شوهر
  • اصل و کپی عقدنامه
  • توافق نامه مالی و غیر مالی
  • گواهی عدم بارداری
  • گواهی بکارت در دوران عقد
  • نظر واحد مشاوره در دادگاه خانواده

پس از تهیه این مدارک زوجین باید به واحد ثبت درخواست در دادگستری مراجعه کنند و درخواست را تحت عنوان صدور گواهی عدم سازش یا طلاق توافقی پر نمایند و به همراه سایر مدارکی که پیشتر ذکر شد، تحویل دادگاه دهند. پس از آن درخواست طلاق زوجین ثبت می‌شود و برای تعیین زمان دادگاه نیز باید زمانی را تعیین و پس از دریافت پیامک زمان و مکان دقیق دادگاه، روز مقرر در دادگاه حاضر و روال طلاق را به سرانجام برسانند.

تا زمان مشخص شده اگر زوجین هنوز بر تصمیم خود باقی مانده باشند حداقل دو جلسه در مذاکره دادگاه شرکت می‌کنند و زمانی که مشکل حل نشد و هنوز طرفین به طلاق تمایل داشتند، بعد از نظر کارشناسان بررسی‌ها انجام شده و دادگاه با طلاق زن و شوهر موافقت کرده و رای طلاق را صادر می‌نماید.

در رشدتو بخوانید  درخواست طلاق از طرف زن چگونه انجام می‌شود ! شرایط درخواست طلاق از طرف زن

طلاق توافقی چقدر زمان می برد !

بعد از اینکه متوجه شدید روال انجام این نوع طلاق چگونه است و به چه مدارکی نیاز دارد، حال باید بدانید که طلاق توافقی چقدر زمان می برد و در چه مدت زمانی قادر به انجام آن خواهید بود. اینکه طلاق توافقی چقدر زمان می برد و حکم طلاق تا چه زمانی بعد از درخواست شما صادر می‌شود با توجه به شرایط زوجین، شهر و یا کشوری که فرد در آن زندگی می‌کند و عوامل دیگری بستگی دارد، اما به طور کل مدت زمانی که در اکثر مواقع این نوع طلاق‌ها به طول می‌انجامد، از ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد و اگر باز هم روال کار به دست وکیل انجام شود مدت زمان آن از این هم کوتاه‌تر خواهد شد. در واقع اینکه طلاق توافقی چقدر زمان می برد ، بیشتر به شرایط شما در زمان طلاق بستگی دارد.

از طرف دیگر اینکه طلاق توافقی چقدر زمان می برد، به شرایط مشخصی نظیر بارداری و زندگی زوجین در خارج از کشور نیز مرتبط است. به طوری که طلاق توافقی در زمان بارداری باید تا زمان به دنیا آمدن نوزاد طلاق را به تعویق انداخت و پس از آن می‌توان روال قانونی طلاق را انجام داد تا زوجین بتوانند بعد از به دنیا آمدن نوزاد در مورد حضانت فرزند نیز با هم به توافق برسند.

از طرف دیگر اگر ایرانیانی که مقیم خارج از کشور هستند در همان کشور اقدام به طلاق و یا حل و فصل مشکل خود کنند، این حکم و یا تصمیمی که در آنجا اجرا شده، در کشور قابل پذیرش نیست و باید بعد از بررسی‌های دوباره و صلاحدید مراجع ایرانی نیز حکم جدید در راستای طلاق طرفین صادر شود و این موضوع نیز می‌تواند به مدت زمان دوباره‌ای برای انجام روال دوباره طلاق توافقی در ایران نیاز داشته باشد که البته لازم و ضروری است.

در واقع زمانی که زن و شوهر در خارج از کشور تصمیم به طلاق می‌گیرند باید درخواست خود را در کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران به صورت کتبی مطرح کنند و بعد از اجرا شدن صیغه طلاق در بین زوجین توسط افراد با صلاحیت و با پیشنهاد وزارت امور خارجه و همچنین تصویب رئیس قوه قضاییه فرد می‌تواند طلاق خود را به صورت قانونی و طبق قوانین جمهوری اسلامی به ثبت برساند؛ وگرنه زوجین مجبور می‌شوند تا بعد از ورود به ایران روال طلاق را دوباره و به صورت قانونی اجرا نمایند.

در آخر به یاد داشته باشید…

درست است در این مقاله با اینکه طلاق توافقی چگونه است و روال انجام آن چقدر طول می‌کشد آشنا شدید ولی بازهم در نظر گرفتن شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است و مسلما در روال انجام آن تاثیر گذار است.  به علاوه بسیاری از زوجینی که اقدام به طلاق توافقی می‌کنند به خاطر گذشتن از حق و حقوق خود و یا تصمیم عجولانه پشیمان می‌شوند و از آنجایی که روال انجام آن نیز زودتر از سایر طلاق‌ها انجام می‌شود فرصت کمتری برای درست کردن شرایط، سازش کردن و شروع دوباره زندگی دارند و برای همین بهتر است افراد این موضوع را در نظر بگیرند که درست فکر کردن و عجولانه تصمیم گرفتن به زوجین کمک می‌کند تا کمتر احساس پشیمانی را تجربه کنند و در واقع تصمیم عاقلانه‌تری بگیرند.

منابع:

https://family.findlaw.com

http://ww2.nycourts.gov

https://www.mydomaine.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *