گرفتاری تا رهایی از عشق یک طرفه

گرفتاری تا رهایی از عشق یک طرفه ، آیا باید به یک عشق یک طرفه ادامه داد؟

روابط احساسی را قطعا می‌توان یکی از پیچیده‌ترین احساسات انسانی دانست. این روابط بسیار پیچیده هستند و هیچ کس دقیقا نمی‌تواند آن را حدس بزند یا پیش بینی کند. به همین دلیل کج فهمی‌های زیادی در روابط ایجاد می‌شود و باعث سوء تفاهم می‌شود. در عین پیچیدگی، زمانی که به یک نفر احساس پیدا می‌کنید، همیشه نگران ابراز علاقه خود هستید. همیشه نگران این خواهید بود که نکند عشق شما یک عشق یک طرفه باشد و ابراز علاقه شما دردسر ساز شود؟ واقعا در مورد عشق یک طرفه باید چه کرد؟ آیا عشق دو طرفه اساس ایجاد رابطه احساسی است یا عشق یک طرفه امکان دارد عمیق شود؟

عشق چیست؟

خب قطعا قبل از هر چیز باید یک بار این سوال را از خودمان بپرسیم که عشق چیست و چطور ایجاد می‌شود. قطعا عشق را می‌توان یک نوع رفتار انسانی دانست و میل و علاقه شدید قلبی یک نفر به فردی دیگر است. زمانی که عاشق یک نفر می‌شویم، ترجیح می‌دهیم تمام وقت خودمان را با او بگذرانیم، او را ببینیم، صدایش را بشنویم و یا به هر نوعی با او در ارتباط باشیم.

عشق حقیقی ممکن است تا آخر عمر نسبت به یک نفر ثابت باشد و باعث تغییرات رفتاری مختلفی در طرفین شود. اما همیشه اینطور نیست که دو طرف همیشه عاشق یکدیگر بمانند. گاهی اصلا از همان ابتدای امر یکی از طرفین تنها به دیگری علاقه دارد. اما شاید بتوان گفت که همین موضوع ممکن است در ادامه باعث ایجاد علاقه در طرف دوم شود. اما آیا همیشه چنین موضوعی صادق است؟

جالب است بدانید که در ایجاد عشق، روابط فیزیولوژیکی زیادی نیز دخیل است. بر اساس تحقیقات انجام شده، حتی بوی بدن طرف مقابل می‌تواند روی شکل‌گیری عشق تاثیر داشته باشد. این یکی نه تنها بر اساس ظواهر و یا رفتار، حتی به صورت ناخودآگاه ممکن است از بوی بدن کسی خوشتان بیاید و عاشق او شوید! یا حداقل باعث این شود که بین چند انتخاب مختلف او را ترجیح دهید. البته بوی بدن نشان دهنده نوع سیستم ایمنی بدن است و باید بدانید که سیستم ایمنی قوی، عاشق سیستم ایمنی ضعیف می‌شود و عکس این قضیه نیز صادق است. اما واقعا چه زمانی عشق یک طرفه به وجود می‌آید؟

عشق یک طرفه

عشق یک طرفه

تقریبا همه ما در مورد عشق یک طرفه می‌دانیم. همه ما می‌‌دانیم که نباید به عشق یک طرفه دل ببندیم اما این کار را باز هم انجام می‌‌دهیم و امید داریم که مهر ما در دل یار هم بیفتد. در حقیقت عشق یک طرفه در یک رابطه وجود ندارد. بسیاری از ما بر این باور هستیم که در رابطه خودمان با معشوق، او عاشق ما نیست. اگر معشوق شما عاشق‌تان نباشد، پس اصلا رابطه‌ای شکل نمی‌گرفت.

در نتیجه باید بدانید که عشق یک طرفه زمانی ایجاد می‌شود که هیچ گونه ابراز علاقه‌ای بین دو طرف صورت نگرفته باشد. در این حالت یعنی یکی از طرفین عاشق طرف دیگر شده و او حتی از این موضوع خبر هم ندارد. به همین دلیل است که رابطه احساسی بین این دو هنوز شکل نگرفته. البته امکان دارد که گاهی روابط کاملا تعریف شده بین این دو نفر برقرار باشد اما ابراز علاقه انجام نشده.

به عنوان مثال فرض کنید یک فرد عاشق هم کار و یا هم کلاسی خود شده. او ممکن است هر روز با طرف مورد نظر خود رابطه داشته باشد و او را ببیند و با وی صحبت کند اما هنوز طرف مقابل از احساس او آگاه نباشد. پس دقیقا ابراز علاقه را می‌توان عامل اصلی عشق یک طرفه دانست. اما عشق یک طرفه چند نوع دارد؟

در رشدتو بخوانید  دوست پسر ایده آل | دوست پسر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

انواع عشق یک طرفه

در اصل عشق یک طرفه را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول عشقی که هنوز در مرحله ابراز علاقه مانده و پیشرفتی نداشته و دسته دوم عشقی که ابراز علاقه شما در آن رد شده و باز هم به این عشق یک طرفه ادامه می‌دهید.

نوع اول از عشق یک طرفه کاملا طبیعی است. معمولا این عشق از جانب مرد ایجاد شده و مدتی طول می‌کشد تا بتواند عشق خود را به معشوقش اعلام کند. این مرحله به نوعی مرحله خاموش است که باید به سرعت پشت سر بگذارید. اما ممکن است بعد از ابراز علاقه، طرف شما دست رد به سینه شما بزند و علاقه‌تان را زیر پا بگذارد. در این حالت برخی از افراد عشق خود را هرچقدر هم سخت فراموش می‌کنند و برخی دیگر تلاش می‌کنند تا عشق به او را تا آخر عمر در قلب خود نگه دارند.

آیا باید عشق یک طرفه داشت؟

اصولا نمی‌توان گفت که بدون عشق یک طرفه رابطه‌ای شکل می‌گیرد. یعنی خیلی بعید است که در همان نگاه اول دو نفر همزمان به یک اندازه عاشق یکدیگر شوند! یعنی این تقریبا نزدیک به محال است. حتی اگر دو طرف در همان ابتدا کمی احساس نسبت به هم پیدا کنند، باز هم احساس یکی نسبت به دیگری بیشتر است که در اکثر مواقع آن طرفی که احساس بیشتری دارد، مرد خواهد بود.

معمولا اصلا روال زندگی و عاشقی به همین ترتیب است که یک نفر عاشق فرد دیگر می‌شود و در همین حین تلاش می‌کند که او را هم عاشق خود کند. پیش از ابراز علاقه ممکن است کسی که عاشق شده باشد با هر ابزاری تلاش کند تا دل معشوق خود را به دست آورد تا احتمال رد کردن علاقه او کمتر شود. به همین دلیل عشق یک طرفه به این شکل را می‌توان قسمتی از ایجاد رابطه و یا حتی تشکیل خانواده دانست.

اما در مورد عشق یک طرفه باید بدانید که بهتر است این دوره را خیلی طولانی نکنید. پیش از آنکه دیر شود، باید ابراز علاقه کنید و به اصطلاح دلتان را به دریا بزنید. در بسیاری از موارد دل به دل راه دارد و باعث می‌شود که کمی از مهر شما نیز بر دل معشوق بنشیند. در این مدت نیز تلاش کنید تا با زبان بی زبانی به او علاقه خود را نشان دهید. سعی کنید به صورت غیر مستقیم این کار را کنید و بازخورد او را بررسی کنید. اگر حس کردید که او هم کمی به شما علاقه دارد، پس بهترین موقعیت برای ابراز علاقه است.

در نتیجه عشق یک طرفه در این مورد نه تنها بد نیست، بلکه مقدمه‌ای بر شروع یک زندگی عاشقانه خواهد بود. بسیاری از متخصصان این مرحله را نوعی علاقه خاموش می‌دانند و اعتقاد دارند که دیر یا زود اما بلاخره باید سپری شود.

چه زمانی عشق یک طرفه آزار دهنده است؟

چه زمانی عشق یک طرفه آزار دهنده است؟

خب گفتیم که باید بلاخره در یک برهه زمانی دلتان را به دریا بزنید و ابراز علاقه کنید. اما چطور می‌شود اگر علاقه شما توسط معشوق رد شود و هیچ عشقی نسبت به شما در دلش نباشد؟ قطعا شما راهی جز فراموش کردن او نخواهید داشت اما این قطعا بسیار دشوار است.

این عشق در همان لحظه که رد شد اگر فراموش نشود، همانند یک توده سرطانی در ذهن و قلب شما رشد خواهد کرد و تمام روح و جان شما را مسموم می‌کند. شما هر روز او را در ذهن خود مرور می‌کنید و به دنبال راهی هستید که دل او را به دست بیاورید. اما هر بار که شکست می‌خورید، از او دورتر می‌شوید و تلاش شما بیهوده خواهد بود.

در رشدتو بخوانید  6 مهارت ضروری برای ارتباط کلامی با همسرتان در زندگی مشترک و تجربه عشقی پایدار

این دقیقا زمانی است که عشق یک طرفه آزار دهنده می‌شود و می‌تواند به صورت کلی زندگی یک نفر را نابود کند. دقیقا همین لحظه است که عشق تبدیل به جنون می‌شود و فرد عاشق را مجنون می‌کند. او تصور می‌کند که با صبر کردن ممکن است مهر او در دل معشوق بیفتد اما اینطور نیست و او تنها خودش را آزار می‌دهد.

شاید بتوان سالیان سال پای عشقی ماند که هنوز به او ابراز علاقه نکرده‌اید، اما بعد از ابراز علاقه این صبوری کردن اشتباه و خودآزاری است. اگر به طور قاطع از زبان معشوق “نه” شنیده‌اید، پس پای این عشق یک طرفه ماندن اشتباه است و باید آن را ترک کنید. ترک نکردن این عشق شما را مریض خواهد کرد و حتی ممکن است معشوق شما را نیز از این بابت آزار دهد.

در مورد عشق یک طرفه باید چه کار کنیم؟

عشق یک طرفه تنها زمانی مجاز است که برای خودتان زمان بخرید تا ابراز علاقه کنید. حتی این دوره را نیز باید تا حد امکان کوتاه کنید و زودتر علاقه خودتان را به معشوق خود ابراز نمایید تا حداقل تکلیف زندگی شما مشخص شود. اما در مورد عشقی که از جانب معشوق رد شده این قضیه کاملا متفاوت است. این عشق را باید به سرعت ترک کنید و دقیقا همان لحظه که دست رد به سینه شما خورد، او را فراموش نمایید.

روند فراموشی بسیار سخت و دشوار است. حتی اگر عشق شما خیلی عمیق باشد، بهتر است به روان پزشک مراجعه کنید تا او به شما کمک کند. اکثر ما از روانشناس هراس داریم و تصور می‌کنیم که مراجعه به روانشناس معادل دیوانگی است. اما اینطور نیست. او می‌تواند به ما کمک کند تا با روش‌های مختلف این عشق را فراموش کنیم.

بهترین راه این است که از هر چیزی که شما را به یاد او می‌اندازد فاصله بگیرید. ذهن خودتان را درگیر کنید و تا حد امکان خود را خسته نمایید. جسم خسته فرصتی برای فکر کردن به عشق ندارد. خودتان را درگیر رسیدن به یک هدف جدید کنید. این هدف می‌تواند کاری، تحصیلی و یا حتی احساسی باشد. با دوستان خود وقت بگذارنید، سفر بروید و به هر صورت اجازه ندهید حتی یک لحظه خاطره او در ذهن شما زنده شود.

همیشه این را از خود بپرسید که آیا درد دندان در بچگی را یادتان است؟ دردهای دوران بچگی الان تبدیل به خاطره‌ای شدند که به سختی یادمان هستند. این درد نیز تبدیل به یک خاطره می‌شود و هیچ‌گاه آن را به یاد نخواهیم آورد.

چطور اجازه ندهیم عشق ما را بیمار کند؟

در نهایت باید بگوییم که بهترین درمان پیشگیری بوده و علاج واقعه قبل از وقوع است. به همین دلیل زمانی که در مرحله خاموش عشق یا همان عشق یک طرفه قرار دارید، باید بدون فوت وقت ابراز علاقه کنید. اگر در همان ابتدا عشق شما رد شود، به احتمال زیاد می‌توانید او را فراموش کنید و شما را بیمار نمی‌کند.

در نتیجه بهتر است این دوره مخفی را طولانی نکنید و حرفی که در نهایت باید بزنید را همان ابتدا بگویید. عشق شوخی بردار نیست و می‌توان زندگی شما را تبدیل به بهشت و یا جهنم کند. پس خودتان را فریب نداده و به چنین عشقی تن ندهید.

منابع:

https://en.wikipedia.org

https://www.verywellmind.com

https://www.psychologytoday.com

    1 نظر

  1. ۱۳۹۸/۰۴/۲۱
    پاسخ

    عالییییی مرسی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *