Waking up sad

چرا گاهی غمگین از خواب بیدار می‌شوید؟ | یکی از نشانه‌‌های افسردگی

آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده که به محض بیدار شدن از خواب سنگین شبانه، احساس غم و اندوه شدیدی داشته باشید؟ دلایل مختلفی ممکن است در پشت این موضوع نهفته باشد. شاید بسیاری دلیل آن را بد خوابیدن و یا خوردن شام زیاد بدانند. اما گاهی پیش می آید که حتی شام نخورده باشید و به خوبی خوابیده باشید، اما باز هم در هنگام بیدار شدن احساس می‌کنید غمگین هستید. گاهی این حس غم و اندوه به زجر کشیدن منتهی می‌شود. اگر این اتفاق در مدت طولانی به دفعات برای شما تکرار شود، خواهید دید که مشکل فراتر از یک ناراحتی ساده خواهد بود و واقعا تبدیل به یک درد مزمن می‌شود. این مساله قطعا باعث رنج شما شده و روی زوایای مختلف زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت. در برخی موارد حتی ممکن است فرد شغل خود را از دست دهد و یا حتی روی روابط با همسرش تاثیر منفی بگذارد.

depresssed

بعضی‌ها تصور می‌کنند که این دسته افراد خواب بدی دیدند و یا اینکه از موضوعی که قبل از خواب آنها را آزار داده رنج می‌برند. این موضوع شاید در برخی موارد صحیح باشد، اما بعضی اوقات مشکل فراتر از این بوده و دلایل جدی پشت این موضوع نهفته هستند.

حال کمی در مورد دلایلی که ممکن است باعث این حس غم و اندوه صبحگاهی شود صحبت کنیم.

فشار روحی و عصبی در طی روز

خواب پروسه بسیار پیچیده‌ای است و هنوز دانشمندان نتوانستند اسرار آن را کشف کنند. تقریبا انسان‌ها به صورت میانگین یک سوم عمر خود را در خواب سپری می‌کنند. این زمان کمی نیست. اما در طی این مدت طولانی چه اتفاقی می‌افتد؟ خب از این مساله از نظر فیزیولوژیکی شاید تا حدودی ثابت شده باشد. بدن در طی این زمان طولانی شروع به ترمیم و بازسازی خود کرده و خستگی یک روز طولانی را از خود به در می‌کند. اما آیا خواب تنها از نظر فیزیولوژیکی است که معنا می‌دهد؟

اگر اینطور است پس چه چیزی خواب دیدن را توجیه می‌کند؟ آیا خواب‌ها در اثر وقایعی که در اطراف ما اتفاق افتاده‌اند هستند؟ آیا افکار ما خوابی که می‌بینیم را شکل می‌دهند؟ آیا تا به حال برای شما پیش نیامده خوابی را دیده باشید که کاملا برای شما تازگی داشته و تا به حال در آن موقعیت نبوده‌اید؟

خب شاید برای هم ما این موقعیت پیش آمده باشد. گاهی ذهن ما خواب‌هایی را می‌بیند که حتی فکرش را هم نمی‌کردیم. در حال حاضر کسی توجیه منطقی و علمی برای خواب ندارد. به همین منظور در مورد آن توضیحی نمی‌دهیم. اما این مساله کاملا واضح است که ما همه خواب‌های خود را بعد از بیداری به یاد نمی‌آوریم. گاهی یک خواب خوب انرژی کل روزتان را تامین می‌کند و در مقابل یک خواب بد ممکن است کل روز شما را خراب کند. این تحت شرایطی اتفاق می‌افتد که ما خواب خود را به یاد داشته باشیم.

حال در بعضی موارد که خوابمان را به یاد نمی‌آوریم، اثر آن به همراه ما خواهد بود. یعنی اگر برای مثال ما یک خواب بد و غمگین دیده باشید، ممکن است تمام روز بدون اینکه بدانیم و به صورت ناخودآگاه اثرات منفی آن را به همراه داشته باشیم. این مساله می‌تواند توجیهی برا این مساله باشد که ما گاهی غمگین از خواب بیدار می‌شویم.

قطعا اینکه غمگین باشیم و ندانیم که از چه موضوعی رنج می‌کشیم، واقعا زجر‌آور است. برای یافتن این دلیل باید در ناخودآگاه خود جستجو کنید. جواب دقیقا در همانجایی نهفته است که فکر نمی‌کنید.

در رشدتو بخوانید  عوامل ایجاد درد‌های مزمن روحی و احساسی | زخم های آشکار و پنهان روان

 

Sadness all-day

حال دلایل دیدن خواب بد چیست؟

خب تا به اینجا در مورد یکی از دلایلی که ممکن است باعث شود تا ما به صورت غمگین از خواب بیدار شویم صحبت کردیم. خواب بد دیدن چه به یاد بیاوریم و چه نه، می‌تواند اثر بدی روی بیدار شدن ما بگذارد. اما چه دلایلی می‌تواند باعث شود تا ما خواب بد ببینیم؟

هنوز به صورت علمی خود پدیده خواب دیدن تعریف نشده، پس نمی‌توان دلایل محکمه پسندی برای دیدن خواب بد آورد. از این رو تنها حدسیاتی وجود دارند که بر اساس آزمون و خطا و آزمایش‌های مختلف به دست آمده‌اند.

یکی از دلایلی که ممکن است باعث دیدن خواب بد شوند، غذایی است که قبل از خواب میل کرده‌اید. پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا دو ساعت قبل از خواب شبانه، غذای سنگین میل نکنید. اگر غذای شما چربی فراوانی داشته باشد، سیستم گوارش برای هضم آن مجبور است خون زیادی را در ناحیه شکمی جمع کند. این مساله باعث می‌شود تا خون کمتری به مغز رسیده و مغز دچار کمبود اکسیژن شود. این مساله می‌‌تواند مشکل ساز شده و باعث کارکرد بد مغز شود. به این ترتیب ممکن است ذهن ما در ناخودآگاه تصاویری را ببیند که اصلا ربطی به واقعیت ندارند.

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث شود تا خواب بد ببینیم، کار‌هایی است که در طول روز کرده‌ایم. تمامی افرادی که دیده‌ایم و یا تمام کار‌هایی که در طول روز کرده‌ایم می‌توانند روی کیفیت خواب ما تاثیر منفی بگذارند. ممکن است در حین استراحت شبانه، خواب درگیری با رئیس خود را ببینید که در طول روز داشته‌اید. شاید بسیاری از ما چنین خواب‌هایی را تجربه کرده‌ایم. چنین خواب‌هایی می‌‌توانند باعث شوند تا هنگام صبح با غم و ناراحتی از خواب بیدار شوید و روز خود را غمگین شروع کنید.

یکی از دلایل دیگر، افکار و ترس‌های ما هستند. ذهن ما قدرت پردازش بالایی داشته و در لحظه می‌تواند به هزاران موضوع مختلف فکر کند. تمامی ما انسان‌ها ترس‌های مختلفی در زندگی خود داریم که همواره به آنها فکر می‌کنیم. ترس‌‌ چیز‌هایی که شاید هیچ‌گاه اتفاق نیافتند. شاید در طول روز به دلیل مشغله‌های مختلف، نتوانید به آنها فکر کنید، اما در شب و خلوت خودتان، ذهنتان به صورت نا‌خودآگاه به سمت این ترس‌ها سوق پیدا می‌کند. در طول روز قطعا این ترس‌ها باعث رنچ و زجر کشیدن شما می‌شوند، اما زمانی که در خواب هم بخواهند به سراغ شما بیایند، واقعا زجر آور است.

تمامی این موارد می‌توانند باعث شوند تا شما در خواب شبانه خود آسایش را حس نکنید و روز خود را با غم و اندوه شروع کنید. افرادی که از این موضوع رنج می‌برند، تبدیل به افرادی غمگین می‌شوند. اینکه روز خود را غمگین شروع کنید، بدترین چیزی است که می‌تواند برای کسی اتفاق بیافتد. اگر شما هم از این موضوع زجر آور رنج می‌برید، بهتر است کمی نکات پزشکی را رعایت کنید.

بهتر است طبق گفته پزشکان، حداقل تا دو ساعت قبل از خواب شبانه، از خوردن غذای سنگین پرهیز کنید. سعی کنید قبل از خواب به یک موسیقی آرام‌بخش گوش دهید و یا یک داستان زیبا بخوانید. ذهنتان را برای خوابیدن آماده کنید. به ترس‌هایتان فکر نکنید. برای اینکار کافیست تا ذهن خود را درگیر یک موضوع دیگر کنید. می‌توانید یک داستان خیالی در ذهن خود بپرورانید و هر شب ان را پیش ببرید. زمانی که ذهن شما بیکار شود، به صورت ناخودآگاه و غریزی به غم و ترس و مشکلات فکر می‌کند.

در رشدتو بخوانید  خستگی روحی چیست ؟ نشانه‌های خستگی روحی و 6 راه‌کار برای درمان خستگی روحی

دلایل فیزیولوژیکی

جالب است بدانید تنها دلایل روحی و روانی نیستند که می‌توانند باعث شوند تا شما در هنگام صبح غمگین از خواب بیدار شوید. شاید از یک مشکل درون بدنتان رنج می‌برید که باعث شده این پدیده زجر آور را تجربه کنید. جالب است بدانید بدن انسان دارای یک ساعت درونی است. این ساعت بر اساس ۲۴ ساعت روز تنظیم شده و به صورت غریزی باعث می‌شود تا در هنگام صبح حس طراورت و شادی داشته باشید. این مساله روانی نیست و ترشح هورمون‌ها آن را تنظیم می‌کنند.

برای مثال در هنگاه طلوع آفتاب، در بدن هورمون کورتیزون ترشح می‌گردد که باعث طراوات و انرژی می‌شود. یا مثلا سطح ملاتونین خون که رابطه مستقیم با حس شادی و غم دارد. اگر برنامه خواب شبانه شما به هم خورده باشد، نظم ترشح این هورمون ها نیز بر هم می‌خورد. به این شکل دیگر کورتیزون در هنگام صبح ترشح نمی‌شود و این باعث غم می‌گردد. به این شکل شما از این مساله رنج می‌برید که هر روز صبح به جای اینکه انرژی داشته باشید، غمگین هستید و این از این موضوع به شدت زجر می‌کشید.

برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی، بهتر است سر ساعاتی معین بخواید و سر ساعاتی معین از خواب برخیزید. در مدتی کوتاه بدن شما به سرعت به روند جدید عادت کرده و به صورت منظم کار می‌کند. تنها کافیست از یک برنامه همیشگی پیروی کنید تا برنامه ترشح هورمون‌های شما منظم شود..

از طرفی تحقیقات جدید نشان داده‌آند که خواب‌های بد و بیدار شدن نا مناسب از خواب، می‌تواند نشانه نوعی بیماری باشد. منظور از بیماری همواره امراض خطرناک نیست. هر نوع عملکرد نامناسب در بدن می‌تواند نوعی بیماری باشد. حال برای مثال، دانشمندان ثابت کرده‌اند که خوابی که ما به آن بختک می‌گوییم، به خاطر نرسیدن اکسیژن کافی به مغز است.

در این موارد بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید و از شرایط کلی فیزیکی خود آگاه شوید. شاید این مساله زنگ هشداری باشد تا به سرعت به فریاد بدن خود برسید.

افسردگی

اگر غم صبحگاهی تبدیل به یک حالت مزمن شود و با رعایت تمامی نکات فوق الذکر برطرف نشد، می‌توان به افسردگی و یا علائم شروع افسردگی شک کرد. گاهی این مساله تنها نشانه شروع افسردگی بوده و به آن افسردگی صبحگاهی می‌گویند. علائم این افسردگی شامل: سخت بیدار شدن از خواب، نداشتن انگیز برای شروع روز، غم همیشگی در هنگام شروع روز، غمگین بودن، عدم تمرکز کافی، عدم تمایل به انجام وظایف ساده در هنگام بیدار شدن، مثل درست کردن صبحانه و غیره.

اگر از چنین علائمی رنج می‌برید و مشکل غمگین بودن و غم صبحگاهی شما تبدیل به یک معضل جدی شده، بهتر است به سرعت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

در تمامی این مراحل به یاد داشته باشید که، شادی تنها انتقامی است که می‌توانید از این دنیا بگیرید. شاد باشید و همواره بخندید. جزء ضرب المثل‌های زیبای ایرانی هموراه این بوده و خواهد بود: “خنده بر هر درد بی درمان دواست”. کمی سبک زندگی‌‌تان را عوض کنید و به سلامت فیزیکی و سلامت روانی خود بیشتر اهمیت دهید تا عمری طولانی‌تر و با کیفیت بیشتر داشته باشید.

 

منابع:

https://www.vortex-success.com/how-to-stop-morning-depression/

https://www.quora.com/Why-did-I-wake-up-sad

https://www.7cups.com/qa-depression-3/why-do-i-wake-up-feeling-sad-sometimes-4465/

https://www.healthline.com/health/depression/morning-depression#symptoms

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322155.php

http://lynfirthcounselling.ca/do-you-wake-up-feeling-sad/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *