راز موفقیت در کار

راز موفقیت در کار چیست؟ ۹ راه‌کار اصولی برای موفقیت در کار

به تازگی وارد یک کار یا حرفه شدید؟ دوست دارید در کار جدیدتان پیشرفت کنید؟ دوست دارید بیشتر و بیشتر دیده‌ شوید و خودتان رو به همه ثابت کنید؟ دوست دارید درآمد بیشتری داشته باشید؟ تقریبا هدف همه‌ی ما از کار کردن این است که زندگی با رفاهی داشته باشیم و بتوانیم راحت‌تر زندگی کنیم. علایقمان را دنبال کنیم و یا به اهداف‌مان برسیم. غیر از این است؟ راستی راز موفقیت در کار چیست؟ خیلی‌ها فکر می‌کنند کار کردن به این معناست که صبح از خواب بیدار شوی و عصر به خانه برگردی و آخر ماه پولی دریافت کنی. این مفهوم حالا قدیمی شده است. حالا موفقیت در کار به این بستگی دارد که چقدر مهارت دارید. چقدر برای شرکت و یا مجموعه‌ی خود سوددهی دارید. چقدر مفید هستید و چقدر در حل مشکلات و یافتن ایده‌های جدید توانایی دارید و در نهایت اینکه چقدر منظم و منضبط هستید و در محیط کار چگونه با همکاران خودتان تعامل دارید. می‌خواهیم به شما راه‌هایی یاد بدهیم که انرژی بیشتری برای کار داشته باشید. راحت‌تر مسیر موفقیت را طی کنید و تبدیل به یک انسان موفق شوید.

۹ راز موفقیت در کار

قانون ۷۰:۳۰

شما قرار نیست تمام قسمت‌های مختلف شغل خود را دوست داشته باشید. هر کاری بخش‌های خسته‌کننده و اعصاب خرد کن خودش را دارد. اما در نظر داشته باشید که بخش مهمی از فرایند کار این است که کارهایی را انجام دهید که دوست ندارید و البته راه‌هایی پیدا کنید که این بخش خسته‌کننده را به سرعت و راحت‌تر انجام دهید.

این قانون که می‌گوید شما حتما باید کارتان را دوست داشته باشید تا در آن موفق باشید از بیخ و بن اشتباه است. ایلان ماسک در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود که بخشی از روزش را صرف ساختن جدول‌ها، نوشتن نتایج پروژه‌ها، درست کردن اسلاید برای ارائه، تمرین برای یاد گرفتن مفاهیم و مهارت‌های جدید می‌کند و این بخش‌ها خسته‌کننده‌ترین بخش زندگی کاری او هستند. اما او یاد می‌گیرد چگونه این کار را راحت‌تر انجام بدهد و چگونه این قسمت‌های سخت را برای خودش لذت‌‌بخش کند.

ولی مطمئنا بخش‌هایی از کارتان را دوست دارید. بخش‌هایی که از انجام دادن آن لذت می‌برید. هر کاری بخش‌های لذت‌بخش خودش را دارد. اگر در ابتدا ۷۰ درصد از کار جدیدتان سخت و آزاردهنده است و ۳۰ درصد از آن را هم دوست دارید خبر خوبی است. می‌توانید کم کم قسمت‌های سخت کار را راحت‌تر کنید و آن را به یک تعادل برسانید.

قانون 70:30 در کار

واقع‌گرایی راز موفقیت در کار است

شما نمی‌توانید همان ابتدای کار شاخ غول را بشکنید. موفقیت در کار هم به این معنا نیست که شاخ غول را بشکنید. چرا که دنیای کسب و کار دنیایی آرام و کند است. موفقیت در کار به این معناست که آرام آرام خودتان را بالا ببرید. آمازون در حال حاضر پردرآمدترین برند دنیاست و شاید بدانید که جف بزوس کارش را از یک کتاب‌فروشی آنلاین شروع کرد و خودش هر روز کتاب‌ها را به اداره‌ی پست می‌برد و برای مشتریانش می‌فرستاد و در حال حاضر یکی از غول‌های دنیای کسب و کار است.

واقع‌گرا باشید و سعی کنید در حد توان و مهارت‌تان تلاش کنید و البته روز به روز مهارت‌تان را بالاتر ببرید و چیزهای جدیدی یاد بگیرید. رویا بافتن و داشتن توقعات بلندپروازانه بد نیست. اما واقع‌گرایی نتیجه‌ی بهتری دارد. واقع‌گرایی به معنای بدبین بودن نیست. واقع‌گرایی مسیر روبروی شما را با تمام مشکلات و دغدغه‌ها و غول‌هایی که سر راهتان هستند روبرو می‌کند که می‌توانید در وقت مناسب از پس آن‌ها بربیایید. در رویاها مشکلات حضور ندارند.

در رشدتو بخوانید  افزایش اعتماد به نفس چگونه ممکن است؟ | راه های رسیدن به خود باوری

بپرسید و یاد بگیرید.

وقتی در یک کار جدید یا یک شرکت یا مجموعه‌ی جدید مشغول به کار می‌شوید مطمئنا چیزهایی زیادی وجود دارد که می‌توانید از همکاران خود یاد بگیرید. فرصت پرسیدن را از دست ندهید. راز موفقیت در هر کاری این است که شما با چم و خم و نقاط پنهان آن آشنا شوید. در این حالت می‌توانید تمرکز خود را تنها روی چیزهایی بگذارید که واقعا مهم هستند و از چیزهای جانبی که عملا فایده‌ای برای شما و مجموعه‌ی شما ندارند دوری کنید.

راز موفقیت در کار، پرسیدن و یاد گرفتن و به کار بستن است. پرسیدن به شما و مجموعه‌ی شما ایده‌های جدیدتری می‌دهد و راه‌های تازه‌ای را روبروی شما باز می‌کند. راه‌های تازه‌تر، کار کردن را برای شما لذت‌بخش‌تر می‌کنند چون قرار است چیزهای تازه‌تری را تجربه کنید.

ویلچانسکی می‌گوید:  یکی از دلایلی که افراد از سوال پرسیدن می‌ترسند این است که فکر می‌کنند با سوال پرسیدن و درخواست کمک، ضعیف به چشم می‌آیند. اما حقیقت این است که شما با سوال پرسیدن به راه‌حل‌ها و جواب‌هایی می‌رسید که رسیدن به این جواب‌ها در حالت عادی وقت و انرژی زیادی می‌گیرد. موفقیت در کار و رشد سریع در گرو پرسیدن سوال و گرفتن راه‌حل‌ها و تجربه‌های همکاران‌تان است.

با شکست خوردن منطقی باشید.

اصطلاحی که در دنیای کسب و کار و رشد شخصی بسیار باب شده است Failing Forward‌ است. یعنی با شکست جلو رفتن، با شکست ادامه دادن و با شکست رشد کردن. در حقیقت شما به شکست نیاز دارید تا موفق شوید. تا زمانی که شکست را تجربه نکنید راه‌های موفقیت را پیدا نخواهید کرد.

اگر در کارتان شکست نخورید به این معناست که کارتان چندان ارزشمند نیست. کسب و کار هم مانند زندگی فراز و نشیب‌های خودش را دارد. در این میان کسانی موفق می‌شوند که از شکست‌ها پله‌ای بسازند و سعی کنند دوباره برای پیشرفت تلاش کنند. بسیار شنیده‌ایم که می‌گویند اگر ذره‌ای فکر شکست در کار به ذهنت خطور کند یعنی حتما شکست خواهی خورد یا اینکه صد در صد به موفقیت ایمان داشته باش تا موفق شوی. در دنیای امروز این جمله‌ها و این ایدئولوژی‌ها جواب نمی‌دهند. همیشه جایی برای شکست در نظر بگیرید. همیشه یک پلن بی داشته باشید. همیشه تکیه‌گاه‌هایی برای خودتان بسازید که در حین سقوط بتوانید تعادل‌تان را حفظ کنید.

شکست در کار

خطر کردن یا محافظه‌کاری؟

دنیای کسب و کار امروز دنیای ایده‌های جدید و کارهای جدید است. راز موفقیت در کار این است که یک استراتژی جدید داشته باشید و می‌دانید که در هر چیز جدید رگه‌هایی از خطر کردن وجود دارد. خطر کنید. همیشه خطر کنید. اما یک راه دررو، یک استراتژی حمایتی، یک پلن بی، یک تکیه‌گاه امن، یک نقطه‌ی ثقل بسازید و بعد خطر کنید. خطر کنید اما سنجیده خطر کنید.

ارزش ایجاد کنید.

آدام گرنت می‌گوید: وقتی شما در یک کسب و کار سعی می‌کنید برای خود، همکاران و مجموعه‌ی خود ارزش ایجاد کنید موفق می‌شوید.

به صورت روتین به نیازهای دیگران توجه کنید و سعی کنید راه‌حل‌هایی برای خلق ارزش پیدا کنید. نیازهای مجموعه را شناسایی کنید. آلبرت انیشتین یک جمله‌ی بزرگ دارد: به دنبال کسب موفقیت نباشید، بلکه به دنبال خلق ارزش باشید و موفقیت خود به خود به سراغ شما می‌آید. فکر کنید که چگونه می‌توانید به کمپانی خود ارزش اضافه کنید. این راز موفقیت در کار است.

در رشدتو بخوانید  افراد موفق چه ویژگی هایی دارند ؟ | 11 نشانه افراد موفق در زندگی و کار

تعادل در کار و زندگی شخصی

دیوید آگیلوی یکی از بزرگان عرصه‌ی تبلیغات و یکی از ثروتمندان جهان می‌گوید: سفر بروید. با خانواده‌ی خود وقت بگذرانید و گاهی کار را فراموش کنید. این راز موفقیت در کار است.

جالب است بدانید که این حرف را کسی می‌زند که روزی بیشتر از ۱۲ ساعت کار می‌کرد. او مجموعه‌ی آگیلوی و ماثر را از صفر ساخت. وقتی تنها دو کارمند داشت. خودش و همکارش. او می‌گوید تعادل زیباست. تعادل است که خلاقیت می‌آفریند. وقتی در زندگی شخصی خود موفق و خوشحال باشید مستقیما روی کارتان تاثیر می‌گذارد. موفقیت در کار رابطه‌ی مستقیمی با موفقیت در زندگی شخصی دارد.

کار را تبدیل به یک سرگرمی کنید.

شاید حرف خنده‌داری باشد. یعنی دیدگاه اکثر ما به کار، یک فعالیت خسته‌کننده روحی و جسمی است. اما کارآفرینان موفق و ثروتمندان چنین نظری ندارند و موفقیت در کار را به این شکل توضیح می‌دهند. وقتی کار شما سرگرمی‌تان باشد خلاق‌تر می‌شوید. دقیقا مثل وقتی که با یک بچه‌ی کوچک بازی می‌کنید و می‌بینید که هر بار چیزهای تازه‌تری را خلق می‌کند.

کار کردن مثل بازی کردن با خمیر بازی است. یک خمیر که در ابتدا هیچ شکل بخصوصی ندارد. هیچ چیز جذابی ندارد و یک بچه شروع به ساختن تفکرات و تصوراتش می‌کند. یک فیل می‌سازد. یک گربه می‌سازد و تمام تلاشش را می‌کند تا طرح‌های جدیدتری بسازد و در تمام این مدت لذت می‌برد. این راز موفقیت در کار است. اگر شما هم نسبت به کار خود دیدگاه سرگرمی داشته باشید و سعی کنید تا تمام تلاش‌تان را بکنید تا ارزشی تازه خلق کنید، ایده‌‌ای تازه کشف کنید و مشکلات‌تان را حل کنید. در تمام این مسیر از کاری که انجام می‌دهید لذت خواهید برد.

سرگرمی در کار

قوانین را بشناسید.

هر شرکت و هر مجموعه‌‌ای قوانین و قواعد خاص خودش را دارد. قوانینی که شاید از نظر شما مسخره باشند اما به هر حال یک روال کاری است که به آن اعتقاد دارند و به این نتیجه رسیده‌اند که با این روال، کارها راحت‌تر انجام می‌شود. باید به این قوانین احترام بگذارید و البته اگر احساس می‌کنید این قوانین کارآمد نیستند به وضوح آن را بیان کنید و دلایل قانع‌کننده‌ای بیاورید تا حرف‌تان را ثابت کنید. مطمئنا هیچ رئیسی دوست ندارد که قوانین ناکارآمد و بدردنخور در مجموعه‌ی خودش داشته باشد. اگر دلایل‌تان به اندازه‌ی کافی قانع‌کننده باشد احتمال اینکه این قوانین تغییر کنند زیاد است.

این تمام ماجرا نیست

نمی‌توان با قطعیت گفت که مواردی که در اینجا گفته شد راز موفقیت در کار است. اصولا موفقیت در هر مجموعه‌ای نسبی است و برای هر کس دیگری فرق می‌کند. شاید اگر رئیس یک مجموعه‌ی بزرگ باشید مواردی که در اینجا گفته شد چندان کمک حال شما نباشند. یا اگر در جایی فعالیت دارید که امکان رشد وجود ندارد و یا کارتان را به طور کلی دوست ندارید این موارد چندان کمک حال شما نیستند.

اما این‌ها مواردی هستند که به شما کمک می‌کنند تا دید گسترده و واضح‌تری نسبت به کار و موفقیت در کار داشته باشید. به شما کمک می‌کنند راحت‌تر رشد کنید و راحت‌تر تغییر کنید. نظرتان چیست که از همین لحظه با یکی از این راه‌ها شروع کنید؟

منابع:

https://www.topresume.com

https://www.rd.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *