عشق با مغز چه می‌کند؟

عشق با مغز چه می‌کند؟ | در هنگام عاشقی چه هورمون هایی در مغز ترشح می شود ؟

عاشق شدن علاوه بر بروز احساسات درون انسان، دارای آثاری ذهنی و جسمانی نیز می‌باشد. عشق به عنوان یکی از احساسات ویژه انسانی دارای نشانه‌های خاصی است. یکی از اعضایی که در هنگام عاشق شدن دچار تغییرات گسترده‌ای می‌شود، مغز انسان است. در واقع این عضو از بدن با ترشح هورمون‌های خاص باعث ایجاد یکسری تغییرات گسترده در رفتار‌های انسان می‌شود. در کنار این مورد معمولا عاشق و معشوق ارتباط چشمی خاصی را در طول رابطه با یکدیگر برقرار می‌کنند. در مجموع می‌توان گفت که تاثیرات عاشق شدن علاوه بر تغییر رفتار‌های روزمره، تغییرات شرایط جسمانی نیز می‌باشد.

احساس عاشقی معمولا در چند مرحله و با شرایط خاصی در انسان‌ها بروز می‌کند. نشانه‌ها و مراحل عاشق شدن با توجه به خصوصیات شخصی افراد می‌تواند به شکل‌های مختلفی بروز پیدا کند. ترتیب و حالت مشخصی برای بروز این احساس در افراد وجود ندارد. در این مقاله در مورد علائم و اثرات بروز عشق در ذهن عاشق و معشوق صحبت می‌شود.

اثرات عشق بر روی مغز

اثرات عشق بر روی مغز

عشق همانند سایر احساسات طبیعی انسان دارای اثرات مختلفی بر روی ذهن انسان است. رفتار مغز در برخی موارد بسیار پیچیده و دشوار است. در واقع از روی نشانه‌های موجود در انسان‌ها می‌توان آثار عشق را در ذهن آن‌ها دریافت کرد. انسان‌های عاشق حالتی سرخوش و هیجان‌زده دارند و همواره به دنبال بهانه‌ای برای خندیدن هستند. از جمله این نشانه‌ها می‌توان به:

خوشحالی زیاد: یکی از نشانه‌های مهم عشق در وجود انسان‌ها شادی و سرحالی آن‌ها در طول زندگی روزمره است. هورمون‌هایی که در زمان عاشق شدن در ذهن افراد ترشح می‌شود حالت انسان را به سمت شادی و سرخوشی تغییر می‌دهد. این خوشحالی و شادی گاهی به قدری دلنشین است که دوست ندارید هیچ گاه آن را از دست بدهید.

از بین رفتن درد‌ها: یکی از نشانه‌های جذابی که ذهن در هنگام عاشقی بروز می‌دهد، کم کردن میزان درد در بدن انسان عاشق است. عاشق شدن یک درد روحی خیلی شدید است که باید توسط فرد مورد نظر بر طرف شود. در هنگام عاشقی افراد تمرکز دردشان بیشتر روی احساسات خود است و کمتر درد جسمی را متوجه می‌شوند. براساس مطالعات علمی تماشای چهره معشوق درد افراد را تا میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

ارتباط چشمی موثر: ارتباط چشمی یکی از اصلی‌ترین و اولیه‌ترین معیار‌های عاشقی در افراد است. انسان‌ها قبل از هر گفتگویی با تماشای چشم یکدیگر می‌توانند احساسات درونی طرف مقابل خود را درک کنند. عشق می‌تواند با اثر‌گذاری بر ذهن، ارتباط چشمی فرد را نیز با معشوق تغییر دهد. در کنار این ارتباط چشمی فرد عاشق نمی‌تواند معشوق را از ذهن خود دور کند و حالت اعتیاد آوری به فکر کردن به او دارد.

در رشدتو بخوانید  عاشق کردن همسر و وابسته کردن او با 11 روش ساده و کاربردی

ضربان قلب منظم‌تر: این مورد طبق یک تحقیقات علمی بدست آمده است به صورتی که افراد متاهل کمتر از افراد مجرد دچار سکته‌های قلبی می‌شوند. این موضوع نشان می‌دهد که افراد عاشق توانایی بالاتری در حفظ سلامت خود دارند و می‌توانند زندگی طولانی‌تری داشته باشند.

سلطه طلبی: یک حس تسلط در هنگام عاشقی در ذهن عاشق و معشوق ایجاد می‌شود که به افزایش قدرت فکری آن‌ها منجر می‌شود. افراد پس از عاشق شدن جرات بیشتری پیدا می‌کنند و با اعتماد به نفس بالاتری صحبت می‌کنند. زمانی که عاشق هستید می‌توانید ورزش کنید، کار‌های روزمره خود را با سرعت بالاتری انجام دهید و با تمرکز بیشتری مسیر رشد خود را طی کنید. طبق تحقیقات موسسات مختلف زمانی که انسان‌ها عاشق می‌شوند، رفتاری مشابه افرادی دارند که کوکائین مصرف کرده‌اند.

هورمون‌های موثر در ایجاد عشق

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، در هنگام عاشق شدن هورمون‌های مختلفی در ذهن افراد ترشح می‌شود. از جمله عادت‌هایی که در هنگام عاشقی در افراد مشاهده می‌شود، کم خوابی و صحبت کردن در طولانی مدت است. این ویژگی در واقع اثر یکی از هورمون‌های ترشح شده در مغز به نام آمفتامین است. در کنار این هورمون، هورمون دپامین از جمله هورمون‌های موثر در تغییرات گسترده در ذهن افراد است و این هورمون باعث افزایش لذت و خوشی در طول زندگی می‌شود. از جمله دلایل اصلی افزایش شادی در هنگام عاشقی ترشح همین هورمون است.

البته طبق آخرین دستاورد‌های بدست آمده در زمینه تکنولوژی‌های علمی، رفتار مغز در هنگام عاشقی به طور کامل قابل پیش بینی نیست. در واقع ترشح این هورمون و بروز نشانه‌هایی که در قسمت قبل به آن اشاره شد فقط یکسری نشانه‌های کلی می‌باشد. این نشانه‌ها گاها می‌تواند به صورت شخصی و کاملا غیر قابل پیش بینی باشند. در واقع می‌توان گفت که عاشق شدن یک حس خاص و عجیب انسان است که به سادگی قابل بررسی نمی‌باشد.

در ذهن عاشق چه می‌گذرد؟

در ذهن عاشق چه می‌گذرد؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد پیش بینی دقیق اتفاقات پس از عاشقی بسیار سخت و پیچیده است. اما بررسی مفهوم‌های کلی و عمومی در عاشق شدن می‌تواند به رشد فکری افراد کمک کند. برای بررسی هر چه بهتر این مورد باید دوباره به تحقیقات و آزمایشات علمی برگردیم و از نتایج آن‌ها استفاده کنیم. طبق نتایج علمی بدست آمده توسط دکتر فیشر عشق در ذهن افراد در سه مرحله رخ می‌دهد. این سه مرحله عبارتند از جذب، پیوستن و تعهد که هر کدام جزییاتی از رابطه را توصیف می‌کنند.

در رشدتو بخوانید  معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟ عشق کورکورانه چه عواقبی دارد؟

در واقع در مرحله جذب، عاشق و معشوق به سمت یکدیگر کشیده شده و تلاش می‌کنند رفتار‌های خود را، متناسب با میل طرف مقابل کنند. در مرحله جذب، انسان‌ها به سمت کسانی کشیده می‌شوند که بتوانند منابع ناخود‌آگاه یکدیگر را تحریک کنند. در مرحله پیوست افراد مفهوم عشق و عاشقی را متوجه می‌شوند و تلاش می‌کنند رابطه ایده‌آل را با یکدیگر شروع کنند. پس از آن در مرحله سوم تعهد و صمیمیت بروز پیدا می‌کند که در آن افراد با صمیمیت بیشتری با یکدیگر برخورد کرده و در قبال یکدیگر احساس مسئولیت می‌کنند.

طبق تحقیقات، ذهن یک فرد عاشق شباهت زیادی به ذهن یک معتاد دارد. در واقع هر دو این افراد تلاش می‌کنند با استفاده از نزدیکی به هدفی از حضور در کنار آن لذت ببرند. این میل به تکرار و ایجاد رابطه فقط در ذهن افرادی که میل شدیدی به معشوق خود دارند ایجاد می‌شود.

انتقال ناخود آگاه در عشق به چه معناست؟

انسان‌ها زمانی که با فردی ارتباط برقرار می‌کنند تصویری از وی در ناخود آگاه خود ثبت می‌کنند. این تصویر در آینده می‌تواند باعث اثر گذاری بر روی رفتار‌های شما شود. در زمانی که شما با فرد غریبه‌ای گفتگو می‌کنید حالت‌های چهره شما ترکیبی از تمامی تصاویر ناخود آگاه گذشته شما است. به عنوان مثال تصویر چهره شما شامل بخش‌های مختلفی است که صورت پدر و مادر شما را نیز شامل می‌شود. این اتفاق شاید به صورت کاملا غیر ارادی اتفاق بیافتد. انتقال اطلاعات ذخیره شده در ذهن به صورت کاملا غیر ارادی اتفاق می‌افتد و به طرف مقابل شما یکسری داده‌های اولیه ارائه می‌دهد. اما ارتباط این موضوع با عشق در چیست؟ عاشق و معشوق در نگاه اول اطلاعاتی از یکدیگر ندارند اما در لحظه‌ای که با یکدیگر ارتباط می‌گیرند در واقع نشانه‌های ناخودآگاه خود را از طریق راه‌های ارتباطی به طرف مقابل نشان می‌دهند. این موضوع نشان دهنده شناختی است که به صورت غیر ارادی در تمامی ارتباط‌های اجتماعی در افراد صورت می‌گیرد.

این موضوع، رابطه و ایجاد عشق در نگاه اول را در افراد اثبات می‌کند. این پدیده که یک انتقال اطلاعات است، می‌تواند بر اثر ارتباطی کوتاه، اتصال محکمی میان افراد ایجاد کند و از این طریق افراد عاشق هم شوند. گاهی افراد تصور می‌کنند داستان‌های عاشقانه‌ای که در طول زندگی مطالعه می‌کنند کاملا غیر عادی و غیر طبیعی است. اما در واقعیت این اتفاق با استفاده از این پدیده قابل توجیه است.

 

منابع:

https://www.livescience.com/43395-ways-love-affects-the-brain.html

https://www.businessinsider.com/falling-in-love-changes-your-body-and-brain-2018-7

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *