شخصیت چیست؟

شخصیت‌ شناسی│آنچه باید در مورد شخصیت خود بدانید|تیپ شخصیتی شما چیست؟

تقریباً هیچ  روزی نیست که شخصیت اطرافیان خود را تفسیر و ارزیابی کنیم. ساعات زیادی را با دوستان یا اقوام خود در مورد شخصیت افراد صحبت می‌کنیم، بارها شده که بگویید تیپ شخصیتی یک نفر مانند پدرش است یا مثلا بگویید فردی که ملاقات کرده‌اید از شخصیت خوب یا بدی برخوردار بوده است. بسیاری از مردم تقریباً در مورد اینکه از نظر روان‌شناسی چه تیپ شخصیتی دارند کنجکاو هستند.

این تفکر روزانه در مورد نحوه و دلیل رفتار مردم همان چیزی است که روانشناسان انجام می‌دهند. تحقیقات بسیاری در مورد تیپ‌های شخصیتی انجام گرفته و بر آن اساس نظریات بسیاری هم ارائه شده است. تیپ شخصیتی موضوع بسیار گسترده‌ای است که تقریباً تمامی ابعاد انسان را شامل می‌شود. در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به شخصیت و تعریف آن از نظر روان‌شناسی بپردازیم و تیپ‌های شخصیتی را به شما معرفی کنیم.

 

 • تعریف شخصیت
 • شخصیت‌شناسی از نظر علم روان‌شناسی
 • تیپ‌های شخصیتی

personalities

تعریف شخصیت

اگرچه نظریه‌های بسیاری در مورد شخصیت ارائه شده است، اما گام نخست، درک دقیق و تعریف معنای واژه شخصیت است. شخصیت مجموعه‌ای از الگوهای فکری، احساسات و رفتار است که شخص را منحصر به فرد می کند. به علاوه شخصیت از درون فرد نشأت گرفته است و تقریباً در کل زندگی آن فرد ثابت می‌ماند. در اکثر تعاریف متفاوتی کخ برای شخصیت ارائه شده است بر الگوهای رفتاری و ویژگی‌هایی تأکید شده است که به کمک آن‌ها می توان رفتار یک فرد را پیش‌بینی و توصیف کرد. به علاوه در تمامی تعاریف عوامل تأثیرگذار از نقش ژنتیک گرفته تا محیط پیرامون همچون نقش والدین و فرهنگ و جامعه، بر شکل‌گیری شخصیت یک فرد مورد ملاحظه قرار گرفته است.

 

باتوجه به این تعاریف، آیا می‌دانید مؤلفه‌های مهم شخصیت چیست؟

ویژگی‌ها و الگوهای فکری و احساسی نقش مهمی در تشکیل شخصیت یک فرد دارند، به علاوه در بسیاری از تحقیقات افزون بر موارد مذکور، ثبات، عوامل روانی و فیزیولوژیکی، تأثیر بر رفتارها و واکنش‌ها، حالات چندگانه از جمله مؤلفه‌های مهم مربوط به شخصیت معرفی شده‌اند.

ثبات

به طور کلی نظم و ترتیب قابل شناسایی برای رفتارها است. افراد اساساً در بسیاری از موقعیت‌ها یک واکنش مشابه دارند یا از روش‌های مشابه استفاده می‌کنند.

عوامل روانی و فیزیولوژیکی

شخصیت یک مفهوم فیزیولوژیکی است، تحقیقات نشان می‌دهد تیپ شخصیتی یک فرد تحت تأثیر نیازها و رویه‌های بیولوژیک قرار دارد.

تأثیر بر رفتارها و واکنش‌ها

شخصیت نه تنها بر رفتار و پاسخ‌های ما به محیط پیرامون تأثیر می‌گذارد، بلکه باعث می‌شود ما واکنش‌های خاصی هم نسبت به شرایط داشته باشیم.

حالات چندگانه

شخصیت چیزی بیش از رفتار است و آن را می‌توان در افکار، احساسات، روابط نزدیک و سایر تعاملات اجتماعی مشاهده کرد.

 

شخصیت‌شناسی از نظر علم روان‌شناسی

نظریه‌های متعددی در رابطه با نحوه تشکیل شخصیت وجود دارد. مکاتب فکری در روان‌شناسی بسیاری از این نظریه‌ها را تحت تأثیر قرار داده‌اند. از جمله دیدگاه‌های مهم درباره شخصیت می‌توان به نظریه‌های تیپ شخصیتی، نظریه‌های سایکودینامیک (یا روان‌پویایی)، نظریه‌های رفتاری و نظریه‌های انسان‌گرا اشاره کرد. در ادامه این دیدگاه‌ها به طور خلاصه مورد بررسی قرار گرفته است.

نظریه‌های تیپ شخصیتی

این نظریه از جمله اولین دیدگاه‌ها در خصوص شخصیت به شمار می‌روند. بر اساس این نظریه شخصیت دارای تیپ‌های محدودی است. در بخش بعدی این مقاله به برخی از طبقه‌بندی‌های تیپ شخصیتی اشاره شده است.

نظریه‌های سایکودینامیک یا (روان‌پویایی)

این نظریه‌ها به شدت تحت تأثیر نظریه زیگموند فروید هستند و بر تأثیر ذهن ناخودآگاه بر شخصیت تأکید دارند.

در رشدتو بخوانید  راز موفقیت در کار چیست؟ 9 راه‌کار اصولی برای موفقیت در کار

نظریه‌های رفتاری

بر اساس این نظریه‌ها، شخصیت ناشی از تعامل بین فرد و محیط پیرامونش است. نظریه‌پردازان رفتاری اغلب رفتارهای مشهود و قابل سنجش را مورد مطالعه قرار می‌دهند، آن‌ها نقش افکار درونی و احساسات را نادیده می‌گیرند.

نظریه‌های انسان‌گرا

در این نظریه‌ها بر نقش مهم اراده آزاد و تجربه فرد در تشکیل شخصیت تأکید شده است.

شخصیت‌ شناسی یکی از بزرگترین و مهمترین شاخه‌های روان‌شناسی است. بسیاری از روان‌شناسان با استفاده از دیدگاه‌های فوق و دیگر دیدگاه‌های مهم در زمینه شخصیت تلاش می‌کنند تا از نحوه تشکیل آن و چگونگی تأثیر آن بر فکر و رفتار آگاه شوند. این حوزه از روان‌شناسی به دنبال شناخت شخصیت و تیپ‌های شخصیتی میان افراد است و اینکه افراد از نظر شخصیت چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی باهم دارند.

در شخصیت‌ شناسی، روان‌شناسان نه تنها به بررسی نحوه تشکیل شخصیت می‌پردازند، بلکه آن‌ها انواع مشکلات ناشی از آن را نیز مورد مطالعه قرار می‌دهند. امروزه بسیاری از ناهنجاری‌های شخصیتی شناسایی شده که تأثیر شدیدی بر زندگی و عملکرد فرد می‌گذارند. روان‌شناسان با استفاده از این شاخه به تشخیص و درمان ناهنجاری‌های شخصیتی می‌پردازند. شناخت شخصیت به روان‌شناسان اجازه می‌دهد تا پاسخ‌های افراد در مواجهه با موقعیت‌های خاص و اینکه چه مسائلی را ترجیح داده و برای آن‌ها ارزش قائل می‌شوند را پیش‌بینی کنند.

علم شخصیت‌ شناسی بسیار پیچیده است، زیرا که الگوهای فکری، احساسات و رفتارهای متفاوتی باعث شده تا تیپ شخصیتی یک فرد شکل بگیرد. امروز شخصیت‌ شناسی و آگاهی از تیپ‌های شخصیتی از اهمیت و کاربرد‌های مهمی در سرتاسر جهان برخوردار شده است و از آن در علوم پزشکی، کسب و کار، اقتصاد، فناوری و سایر رشته‌ها استفاده می‌شود. خودشناسی یکی دیگر از مزایای شناخت شخصیت است، با شناخت کافی از خود می‌توانید تصمیمات بهتر و مناسب‌تری برای آینده خود اتخاذ کنید.

 

آزمون شخصیت‌شناسی

تیپ‌های شخصیتی

شخصیت‌شناسی اغلب برای شناخت بهتر فرد و نقاط قوت و ضعف و اولویت‌های یک فرد به کار می‌رود. شما هم برای شناخت تیپ شخصیتی خود می‌توانید از آزمون‌ها و روش‌هایی که امروزه در اینترنت در دسترس عموم قرار دارند استفاده کنید. با انجام این آزمون‌ها می‌توانید اطلاعات جالبی از تیپ شخصیتی خود به دست آورید. این آزمون‌ها به شما در زمان هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای آینده خود کمک خواهند کرد. با انجام آزمون‌های خودشناسی می‌توانید از علایق خود آگاه شده و اهداف واقعی خود را شناسایی کنید.

البته بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران معتقدند که نمی‌توان برای یک فرد یک نوع تیپ شخصیتی در نظر گرفت، اما حتی آن‌ها هم بر این موضوع اشاره دارند که آزمون‌های تعیین تیپ شخصیتی ابزاری بسیار مفید برای خودشناسی است. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید شناخت بهتری از خود پیدا کنید. با شناخت بهتر خود می‌توانید شغل مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و یا در مورد نحوه انجام بهتر وظایف حرفه‌ای خود تصمیم بگیرید.

شخصیت ما نقش مهمی در رفتار و عادات ما ایفا می‌کنند، در یکی از دقیق‌ترین و قدیمی‌ترین طبقه‌بندی‌های شخصیت، افراد به چهار گروه تقسیم شده‌اند. در این نوع طبقه‌بندی افراد دارای تیپ‌های شخصیتی به شرح زیر هستند:

 

 • تیپ A: سخت کوش، مدیر و کمال‌گرا
 • تیپ B: آرام، آسان‌گیر و بی‌اهمیت
 • تیپ C: درون‌گرا و مخالف منازعه و جدال، اغلب سرعت مخالفت با دیگران را ندارند
 • تیپ D: مضطرب و فاقد عزت نفس، اغلب دارای استرس و احساسات منفی هستند
در رشدتو بخوانید  ضمیر ناخودآگاه چیست ؟ چه قدرت هایی دارد و چگونه آن را کنترل کنیم؟

 

ارزیابی کلاسیک از شخصیت

امروزه اما از شاخص‌ها و طبقه‌بندی‌های جدیدتر و متنوع‌تری هم استفاده می‌شود که بسیار متداول بوده و توسط بسیاری از روان‌شناسان به کار گرفته می‌شوند. از جمله می‌توان به آزمون شخصیت مایرز- بریگز (Myers-Briggs) اشاره کرد. در این آزمون از شاخص‌هایی برای شناسایی تیپ شخصیتی افراد استفاده شده است، با استفاده از این شاخص‌ها تیپ شخصیتی، علایق، نقاط قوت، نقاط ضعف، ترجیحات شغلی و شباهت شما با سایر افراد شناسایی می‌شود  و سپس شما در یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی این آزمون قرار می‌گیرید. این شاخص‌ها یکی از شایع‌ترین ابزارهای مورد استفاده در علم روان‌شناسی برای شناخت شخصیت افراد به شمار می‌روند. از طرفی بسیاری از شرکت‌ها از این آزمون برای تعیین تیپ شخصیتی کارمندهای خود استفاده می‌کنند.

در طبقه‌بندی آزمون مایرز- بریگز هیچ تیپ شخصیتی خوب یا بد وجود ندارد، تنها ویژگی‌های شخصیت شما بر اساس چهار مقیاس متفاوت ارزیابی شده و در انتها در یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی چهار حرفی قرار خواهید گرفت.

 

 • برون‌گرا یا Extrovert (E) – دورن‌گرا یا Introvert (I)
 • حسی یا Sensor (S) – شهودی یا Intuitive (N)
 • منطقی یا Thinker (T) – احساسی یا Feeler (F)
 • قضاوتی یا Judger (J) – ادراکی یا Perceiver (P)

 

آزمون 16 تیپ شخصیتی

 

بر اساس این طبقه‌بندی:

 • افراد برون‌گرا Extrovert) E):

سریع واکنش نشان می‌دهند، از تعاملات اجتماعی لذت می‌برند و از وقت گذرانی با سایرین انرژی می‌گیرند.

 • افراد دورن‌گرا Introvert) I):

ارتباطات محدودی دارند و از سپری کردن اوقات خود به تنهایی بیشتر لذت می‌برند.

 • افراد حسی Sensor) S):

اطلاعات خود را از جهان پیرامون و با استفاده از حواس خود دریافت می‌کنند و بیش از سایرین به جزئیات توجه دارند.

 • افراد شهودی Intuitive) N):

از فکر کردن به احتمالات و تصور آینده و رویاپردازی لذت می‌برند.

 • افراد منطقی Thinker) T):

با فکر کردن و توجه به حقایق و اطلاعات عینی تصمیم می‌گیرند. این افراد در زمان تصمیم‌گیری ثبات داشته و با توجه به منطق و تفکر خود عمل می‌کنند.

 • افراد احساسی Feeler) F):

احساسات را به سایر موارد ترجیح می‌دهند، در زمان تصمیم‌گیری بر اساس احساسات خود و اطرافیان نتیجه‌گیری می‌کنند.

 • افراد قضاوتی Judger) J):

آن‌ها ساختارگرا بوده و قوانین و تصمیم‌گیری‌های محکم را ترجیح می‌دهند. برای اکثر کارهای خود برنامه‌ریزی دارند.

 • افراد ادراکی Perceiver) P):

با انعطاف‌پذیری بیشتر تصمیم می‌گیرند. ادراک را به قضاوت ترجیح می‌دهند و گزینه‌ها را باز نگه می‌دارند تا بتوانند مطابق با شرایط آن را تغییر دهند. معمولاً بی نظم هستند.

 

استفاده از این شاخص به خودشناسی و تعیین تیپ شخصیتی کمک می‌کند و متعاقباً به کمک آن می‌توانید گرایش‌های خود را به خوبی تعیین کنید. تیپ شخصیتی تأثیر قابل توجهی بر سبک زندگی دارد. شناسایی شخصیت و تیپ شخصیتی نقش کلیدی در بهبود مهارت‌های زندگی دارند. فراموش نکنید که برای موفقیت و پیشرفت نخستین و مهمترین گام در زندگی شناخت خود است و خودشناسی نیازمند شناخت کافی و مناسب از شخصیت است. آزمون‌های تعیین شخصیت می‌توانند در کشف شخصیت و علایق شما کمک زیادی کنند. هرچند که بسیاری از افراد و پژوهشگران این آزمون‌ها را نوعی سرگرمی تلقی می‌کنند و نتایج آن را نیز قبول ندارند، اما این آزمون‌ها و پرسش‌هایی که از شما می‌پرسند درک بهتری از شخصیت‌تان برای شما آشکار می‌کنند.

 

منابع:

https://www.verywellmind.com/

https://www.medicalnewstoday.com/

http://time.com/5398396/personality-types/

https://www.inc.com/jessica-stillman/these-are-only-personalty-types-backed-by-science.html

https://www.psychologyjunkie.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *