بلوغ اجتماعی در ازدواج

بلوغ اجتماعی چیست؟ بلوغ اجتماعی در ازدواج چه مقدار مهم است؟

بلوغ اجتماعی یکی از مراحلی است که رسیدن به آن باعث می‌شود تا شخصیت فرد تکامل یافته‌تر شود. بلوغ در هر زمینه‌ای رشد محسوب می‌شود. کلمه بلوغ در لغت به معنای رشد یافتن است. رشد اجتماعی فرد باعث می‌شود تا بتواند در زندگی پیشرفت بیشتری داشته باشد. ازدواج نیز به عنوان یکی از مراحل و جنبه‌های زندگی متأثر از این نوع بلوغ است. از این رو بر خود دیدیم که در مورد این مقوله بررسی‌های لازم را انجام دهیم. همچنین نقش آن را در ازدواج مطرح کنیم.

بلوغ اجتماعی چیست؟

بلوغ اجتماعی رشدی است که فرد در حین گذران عمر به آن دست می‌یابد و اساس آن در جامعه نمود پیدا می‌کند. با توجه به این که انسان یک موجود اجتماعی است، می‌تواند از این طریق رشد کافی را داشته باشد و تغییرات مثبت و رو به رشدی را در روابط و تعاملات خود در جوامع اطراف داشته باشد. این جوامع از خانواده شروع شده و به مدرسه، گروه همکاران و اجتماعات بزرگ‌تر گسترش می‌یابد. در این نوع بلوغ فرد حق و حقوق خود در جامعه را به خوبی می‌شناسد و از تخطی به حقوق دیگران نیز دوری می‌جوید. از این رو نه اجازه می‌دهد حقوق او ضایع شود، نه به حقوق دیگران تجاوز می‌کند. همچنین فرهنگ‌ها، ارزش‌ها و قوانین اجتماعی در سطح قابل قبولی توسط فرد آموخته می‌شود و فرد به آن‌ها احترام می‌گذارد.

بلوغ اجتماعی در چه زمانی شکل می‌گیرد و چه عواملی بر آن مؤثرند؟

بلوغ اجتماعی در چه زمانی شکل می‌گیرد

برعکس بلوغ جسمی، این بلوغ محدوده زمانی مشخصی ندارد و از عوامل متعددی تأثیر می‌پذیرد. با توجه به این که رشد یافتن در اجتماع و درک شرایط آن ممکن است برای هر فردی در زمانی خاص اتفاق بیفتد یک سری عوامل تأثیرگذار بر آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • خانواده و بلوغ اجتماعی فرد

شاید اولین عاملی که بتوان آن را برای بلوغ فرد از نظر اجتماعی مهم دانست، نقش خانواده در این مقوله است. قطعاً شرایط زندگی خانوادگی می‌تواند فرد را زودتر یا دیرتر وارد اجتماع کند. اگر فرد تحت تعلیم خانواده‌ای اجتماعی و پر رفت و آمد باشد، می‌تواند قوانین و فرهنگ مربوط به اجتماع خود را سریع‌تر فراگیرد. ولی در صورتی که فرد در خانواده‌ای منزوی رشد یابد، این تعلیمات در سنین بالاتری به فرد القا می‌شود.

  • شرایط جامعه و رشد یافتگی اجتماعی

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر بلوغ اجتماعی ، شرایط جامعه است. به عنوان مثال در جوامعی که زنان حضور فعال ندارند، رشد اجتماعی آن‌ها بسیار دیرتر انجام می‌گیرد و ممکن است سال‌ها طول بکشد تا رشد اجتماعی این زنان به اندازه یک زن بسیار کم سن و سال‌تر از خود در جوامعی با زنان فعال شود.

همچنین در جوامعی که افراد باید در سنین کمتری مستقل شوند یا ازدواج کنند، یادگیری فعالیت‌های اجتماعی نیز سریع‌تر انجام می‌گیرد. از این رو بلوغ اجتماعی در ازدواج نیز می‌تواند مؤثر باشد. شرایط فرهنگی جامعه بر روی بلوغ و رشد اجتماعی افراد تأثیر به سزایی دارد و کاملاً آن‌ها را محدود یا توسعه یافته‌تر می‌کند.

  • شرایط فردی و رشد اجتماعی

روحیه فردی نیز در این زمینه می‌تواند مؤثر باشد. کسانی که به نحوی درون گرا هستند هر چند شرایط اجتماعی و خانوادگی مطلوبی داشته باشند، باز هم نمی‌توانند مانند یک فرد با خصوصیات برون گرا در این زمینه قابل مقایسه باشند؛ زیرا این افراد آموخته‌های خود را در اجتماع چندان به کار نمی‌گیرند و این آموزش‌ها در وجود آن‌ها دیرتر نهادینه می‌شود.

در رشدتو بخوانید  روانشناسی رابطه زناشویی چگونه باعث عشقی پایدار می‌شود؟ راز زندگی پایدار

اهمیت بلوغ اجتماعی

همانطور که گفته شد، ما در یک اجتماع زندگی می‌کنیم و با افراد مختلفی در تعامل هستیم. این اجتماع دارای قوانین، فرهنگ و ارزش‌های مربوط به خود است که باعث می‌شود افراد بتوانند زندگی و تعاملات راحت‌تری داشته باشند. از این رو فراگیری این قوانین، فرهنگ و ارزش‌ها برای هر جز این اجتماع، که شامل افراد هستند در سنین مختلف مهم است. همچنین به کار گرفتن این قوانین نشان‌دهنده بلوغ اجتماعی فرد است. البته این مقوله در سنین مختلف با انتظارات متفاوتی از خصوصیات اجتماعی فرد در جریان است. به عنوان مثال اجتماع از یک کودک ۱۰ ساله انتظاراتی از نظر بلوغ اجتماعی دارد که با انتظارات از فردی ۳۰ ساله کاملاً متفاوت است. از این رو باید یک بعد از این بلوغ را سن فرد نیز عنوان کرد.

هنگامی که فرد بتواند بلوغ لازم را از نظر اجتماعی داشته باشد، مسیر رشد و موفقیت وی هموارتر می‌شود و می‌تواند سریع‌تر پله‌های ترقی را طی کند.

اهمیت بلوغ اجتماعی در ازدواج

اهمیت بلوغ اجتماعی در ازدواجیکی از جنبه‌های مهم زندگی، ازدواج است که می‌تواند به‌شدت مابقی جنبه‌ها را تحت تأثیر نتیجه خود قرار دهد. بررسی این مسئله که بلوغ و رشد اجتماعی چه تأثیری در ازدواج دارد نشان‌دهنده اهمیت رشد اجتماعی است؛ اما چه رابطه‌ای بین بلوغ افراد از نظر اجتماعی و آمادگی آن‌ها برای ازدواج وجود دارد؟

با توجه به این که اولین زندگی اجتماعی فرد در خانواده شکل می‌گیرد و اولین اجتماع خانوادگی داوطلبانه با ازدواج صورت می‌گیرد، باید فرد قوانین و ارزش‌های این اجتماع را به خوبی بداند. این اجتماع دو نفره دارای یک سری قوانین است که رعایت آن‌ها باعث می‌شود تا دو نفر در کنار هم بهتر زندگی کنند. تأثیر بلوغ اجتماعی در ازدواج به خوبی روشن است. افرادی که به این بلوغ نرسیده باشند نمی‌توانند درک متقابلی از نیازهای همسر خود داشته باشند و هر چند قصد رفع نیازهای وی را داشته باشند باز هم در این زمینه به ندرت عملکرد مفیدی دارند.

بلوغ اجتماعی در ازدواج و تداوم آن، تأثیر به سزایی دارد. اگر فرد در خانواده اول خود نتواند این مهارت‌ها را فراگیرد و رشد اجتماعی لازم را داشته باشد، در این اجتماع به سرعت دچار مشکل می‌شود و زندگی‌اش با شکست مواجه می‌شود.

فرد باید آمادگی کامل در این زمینه را داشته باشد. مسئولیت پذیری که بنیان خانواده را مستحکم می‌کند، از بلوغ و رشد اجتماعی فرد نشاءت می‌گیرد. همچنین حل مسئله و ایجاد ارتباطات مناسب با دیگر افراد نیز مستلزم رسیدن به این مرحله از رشد اجتماعی است. برخی افراد می‌توانند در خانواده اول خود به راحتی ظاهر شوند، اما ممکن است پس از ازدواج و تشکیل خانواده به خوبی عمل نکنند. قطعاً در خانواده اول فرهنگ و دیدگاه فردی نسبت به زندگی مشابه است و افراد کمتر با هم در تضاد هستند؛ اما در خانواده دوم اگر رشد اجتماعی و بلوغ کامل در این زمینه‌ایجاد نشده باشد، فرد متوجه تضادها و تفاوت‌ها نیست و این امر سبب می‌شود تا تعاملات افراد به خوبی مدیریت نشود.

از این رو بلوغ اجتماعی در ازدواج و نتیجه آن بسیار مؤثر است و می‌توان آن را یک بخش بسیار مهم و حیاتی در این بین عنوان کرد.

در رشدتو بخوانید  بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان چه سنی است؟ چه زمانی برای زادواج مناسب است؟

چگونه می‌توان سریع‌تر به بلوغ اجتماعی در ازدواج دست یافت؟

ممکن است فرد در تعامل با افراد جامعه و گروه‌های کنار هم به خوبی عمل نکند. از این رو باید سعی کند سریع‌تر خود را رشد دهد تا به این بلوغ مهم اجتماعی دست یابد. برای این کار یک سری عادت‌ها می‌تواند به شما کمک شایانی کند.

  • مسئولیت‌های خود را بشناسید و آن‌ها را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

در جامعه شناخت مسئولیت‌ها اهمیت بالایی دارد. مهم نیست در چه جامعه‌ای حضور دارید، مدرسه، دانشگاه، محل کار، خانواده و … هر کدام یک اجتماع هستند که باید در هر جزء آن مسئولیت‌های خود را بشناسید و به آن‌ها اهمیت دهید. رشد شخصیتی شما ابتدا از درک مسئولیت‌ها و انجام آن‌ها شروع می‌شود. برخی افراد بسیار فعال هستند ولی به علت این که مسئولیت‌های خود را در اولویت نمی‌گذارند در روابط اجتماعی خود به مشکل می‌خورند. همیشه انرژی اولیه و اولویت خود را برای مسئولیت‌های خود بگذارید و در صورتی سراغ کارهای دیگر بروید که وقت و انرژی کافی داشته باشید.

  • مرزهای سالم تعیین کنید

همیشه اجتماعی که در آن قرار دارید، هنجارهای مناسبی ندارند و ممکن است در ابعاد مختلف آن، ناهنجاری‌های متعددی ببینید؛ اما بهتر است به این نکته دقت داشته باشید که داشتن حریم و مرزهایی برای خود در اجتماع به بهبود روابط اجتماعی و به تبع آن رشد فردی شما کمک شایانی می‌کند. بلوغ اجتماعی در ازدواج به‌شدت متأثر از این مرزهاست. اگر مرزهای مناسبی در دیگر اجتماعات نداشته باشید به احتمال زیاد نمی‌توانید ازدواج خود را به خوبی مدیریت کنید. نه تنها خودتان از این مرزها عبور نکنید بلکه به دیگران هم این اجازه را ندهید.

  • مشخص کردن اهداف در زندگی

از دیگر کارهایی که افراد با بلوغ اجتماعی مناسب دارند، تعیین هدف برای زندگی خود است. این افراد دائم در حال تلاش برای رسیدن به هدف خود هستند و برنامه‌ریزی‌های لازم را در این خصوص دارند. کسی که هدف خود را برای ازدواج مشخص کرده است می‌داند به سراغ چه افرادی برود و این اجتماع را طبق چه اصولی بنا کند. از این رو ازدواج موفق‌تری دارد.

  • کنترل احساسات و بلوغ اجتماعی در ازدواج

از دیگر گام‌هایی که در این زمینه می‌توانید بردارید و شما را در رسیدن به ثبات عاطفی نیز کمک می‌کند، کنترل احساسات است. تأثیر بلوغ اجتماعی در ازدواج هنگامی که کنترل احساسات را یاد می‌گیرید برجسته‌تر می‌شود. این کار سبب می‌شود تا قدرت تصمیم‌گیری صحیح‌تری داشته باشید، همچنین در زمان‌هایی که مشکلات زندگی به شما هجوم می‌آورند با کنترل احساسات روابط خود را پابرجا نگه می‌دارید و اثرات منفی مشکلات را بر روی روابط خود در ازدواج کاهش می‌دهید.

با توجه به این مطالب می‌توان گفت افرادی که دارای بلوغ اجتماعی هستند بهتر می‌توانند مشکلات زندگی خود را مدیریت کنند و باعث رشد طرف مقابل نیز می‌شوند. از این رو یکی از پیش نیازهای زندگی خوب و ازدواج موفق، رسیدن دو طرف به بلوغ و رشد اجتماعی است تا بتوانند کوچک‌ترین اجتماعی را که در زندگی خود دارند به نحو احسن مدیریت کنند. رشد و تکامل اجتماعی فرد سبب‌ساز زندگی موفق وی می‌شود؛ زیرا تمامی موفقیت‌های فردی در جامعه معنا پیدا می‌کند و هر چه بتوان ارتباطات بهتری داشت این رشد و موفقیت نیز سریع‌تر و بهینه‌تر خواهد بود.

منابع:

https://medium.com/@krisgage/15-signs-of-emotional-maturity-38b1a2ab9766

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *