بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان

بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان چه سنی است؟ چه زمانی برای زادواج مناسب است؟

یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی یک انسان، ازدواج است. فاکتورهای زیادی در ازدواج یک زن و مرد نقش دارند و بقای یک رابطه را می‌توان با چندین عامل تعیین کرد که عبارت است از مهارت‌های ارتباطی ، همکاری و وفاداری. اما قبل از گره خوردن دو جوان به یکدیگر و شروع یک زندگی طولانی یک نکته مهم نیز ذهن والدین و حتی خود دختر و پسر را به خود مشغول می‌کند،  آن هم سن یا زمان در ازدواج است. کسانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند نگرانند که هنوز آمادگی لازم را برای شروع یک زندگی دونفره نداشته باشند و کسانی که در سنین بالا نیمه گمشده خود را می‌یابند معتقدند که ممکن است زندگی آن‌ها کیفیت لازم را نداشته باشد. از این رو اکثریت جویای بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان هستند تا با اطمینان خاطر مسیر پر فراز و نشیب زندگی با جنس مخالف را آغاز کنند. جالب است بدانید که سن واقعی برای زمان ازدواج ممکن است بسته به مکانی که در آن زندگی می‌کنید متفاوت باشد، اما با شروع آن، اساساً یک اثر دومینویی اتفاق می‌افتد و دوستان یکی پس از دیگری ازدواج می‌کنند.

متوسط سن ازدواج در کشورهای پیشرفته جهان، برای خانم‌ها در حدود ۲۷ سال و برای آقایان ۲۹ سال است و اکثریت ازدواج‌ها مطمئناً در این سنین رخ می‌دهند. اما آیا این دلیل برای تعیین سن مناسب ازدواج کافی است؟ بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان با رشد ذهنیت قبل از ۳۰ سالگی ارتباط بسیار تنگاتنگی دارد. به همین خاطر است که همه ما تصور می‌کردیم که قبل از ۳۰ سالگی کار ، خانه و ازدواج کاملی خواهیم داشت. بنابراین ، وقتی از این سن عبور می‌کنیم ، وحشت‌زده می‌شویم و این نگرانی زمانی چند برابر می‌شود که می‌بینیم دیگران در سنین کمتر در حال ازدواج هستند.

آیا واقعاً سن مناسبی برای زمان ازدواج وجود دارد؟

نظریه‌ای از تام گریفیتز (Tom Griffiths) دانشمند علوم شناختی و برایان کریستین (Brian Christian)، روزنامه نگار معروف وجود دارد که الگوریتم‌هایی را تحت عنوان «تصمیمات انسانی با استفاده از علوم رایانه» برای زندگی طراحی کرده‌اند که نشان می‌دهد که عدد ۲۶ سن ایده‌آل برای پیمودن مسیر ازدواج است. در حالی که اخیراً برخی از کارشناسان خانواده در وب سایت تحقیقاتی  Brides.com، بهترین زمان ازدواج را ۲۸ سال برای زنان و ۳۲ سال معرفی کرده‌اند. از این رو بهتر است که چندان به اعداد اعلام شده به عنوان بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان اتکا نکرد، بلکه منطق و دلایل آن‌ها را می‌بایست مورد توجه قرار داد.

آیا واقعاً سن مناسبی برای زمان ازدواج وجود دارد؟

برخی از کارشناسان خانواده در این رابطه می‌گویند که سن به عنوان یک عدد در مقایسه با تجربه از اهمیت کمتری برخوردار است. با این حال، به گفته آپریل دیویس (April Davis)، بنیانگذار LUMA Luxury Matchmaking ، لزوما بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان وجود خارجی ندارد، اما قطعاً بهترین زمان برای ازدواج وجود دارد. بهترین زمان برای ازدواج وقتی است که در کار و زندگی شخصی خود احساس راحتی و اطمینان می‌کنید. افراد با سنین متفاوت ممکن است این احساس راحتی و اطمینان را در زندگی خود کشف کنند و برای ازدواج اقدام نمایند».

از نظر برخی، بهترین زمان برای فکر کردن در مورد ازدواج، اواخر دهه ۲۰ تا ۳۰ سالگی است، وقتی که قسمت‌های مختلف زندگی شما شکل گرفته است و احتمالاً احساس پایداری و اطمینان بیشتری دارید.

به گفته ویات فیشر (Wyatt Fisher) ، روانشناس زبردست و بنیانگذارChristianCrush.com ، ازدواج در اواخر دهه ۲۰ تا ۳۰ سالگی بسیار مطمئن است؛ زیرا تا آن سن، شما زمان دارید که تحصیلات خود را تکمیل کنید و شغل خود را بیابید. علاوه بر این، فیشر می‌گوید، در آن زمان ممکن است شما از اشتیاق و تمایل بیشتری برای شروع یک زندگی متاهلی سرشار شوید و سبک زندگی مناسب‌تری را برای خود ایجاد نمایید.

در رشدتو بخوانید  معیارهای ازدواج و5 نکته که دانستن آن قبل از ازدواج حیاتی است

از دیدگاه عصب شناختی، کلسی تورگرسون (Kelsey Torgerson)، مددکار بالینی، می‌گوید که رشد کامل مغز شما (در سن ۲۵ سالگی) برای تعیین زمان ازدواج بسیار مهم است. او می گوید: «من معتقدم بهتر است تا زمان بروز نشانه‌های رشد مغزی خود صبر کنید. همچنین مهم است که زندگی با همسر خود را به یک تجربه استرس‌زا تبدیل نکنید، بنابراین اگر یکی از طرفین ازدواج هنوز در حال تحصیل در منطقه‌ای دور یا در خارج از کشور است یا دو شیفت کار کند، برای ایجاد یک ازدواج سالم و موفق باید استراتژی‌های مدیریت تضاد را در دست بگیرید یا از ازدواج در زمان‌ها خودداری کنید یا به دور از تنش، مسیر زندگی با مرد یا زن مورد علاقه خود را ترسیم نمایید.

اما اگر با وجود تمام این صحبت‌ها خواستار تعیین بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان هستید، وینا کالینز (Weena Cullins)، یک کارشناس ازدواج و خانواده درمانی و متخصص ارتباطات زناشویی که در مشاوره‌های قبل از ازدواج و رابطه تخصص دارد، پاسخ مناسبی را در این باره به شما ارائه می‌دهد. او می‌گوید: «در تجربه بالینی، دریافتم که سن مناسب در ازدواج برای زنان ۲۸ سال است». هنگامی که از او پرسیده می‌شود که شما چگونه این شماره را بدست آوردید؟ وی اضافه می‌کند: «در سن ۲۸ سالگی، دختران در شرف ازدواج نسبت به انتخاب همسر مناسب ، خودآگاهی و اعتماد به نفس بیشتری از خود نشان می‌دهند. اکثر افراد ۲۸ ساله وقت کافی داشته‌اند تا با موفقیت در سطح شخصی و حرفه‌ای خود را کشف کنند، خصوصیات مورد نظر خود را از یک شریک زندگی شناسایی نمایند و از اشتباهاتی که در روابط قبلی انجام داده‌اند بیاموزند. اگر هدف آن‌ها کسب و کار باشد دختران تا سن ۲۸ سالگی فرصت کافی دارند تا در یک حرفه شغلی مستقر شوند و حتی اگر هدفشان تحصیل است تا این سن می‌توانند در رشته دلخواه خود فارغ التحصیل شوند، یا حتی قبل از زندگی متاهلی خود به طور مستقل زندگی کنند.

کالینز همچنین می‌گوید، علاوه بر این زنان ۲۸ ساله که به تشکیل خانواده علاقه دارند، بدون هیچ نگرانی از سن بیولوژیکی فرزندآوری، از آمادگی لازم برای باردار شدن برخوردارند.

اما کالینز درباره بهترین سن ازدواج برای مردان می‌گوید که بهترین زمان برای آنان ۳۲ سالگی است. او معتقد است که انتظار تا سن ۳۲ سالگی به مردان فرصتی می دهد تا در یک حرفه شغلی مستقر شوند و بالقوه پیشرفت حرفه‌ای را قبل از تاهل دنبال کنند. همچنین به آنها فرصتی می‌دهد تا از طریق زندگی در اجتماع و آشنایی با شخصیت‌های مختلف ، از نظر اجتماعی و عاطفی پیشرفت کنند. بسیاری از مردان در ۳۲ سالگی، زمان کافی را در صحنه اجتماعی گذرانده‌اند تا بتوانند در مورد ورود به زندگی متاهلی، تصمیم آگاهانه‌ای بگیرند. آنها همچنین تمایل دارند که دیدگاه هوشیارانه‌ای نسبت به فرزندان و نقش خود در امر فرزندآوری داشته باشند و این به نفع سلامت کلی روابط زناشویی است.

بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان از منظر مسائل مالی

زنان به ویژه زنان تحصیل کرده در دانشگاه، از ازدواج خود فواید کاملاً واضحی دارند. مطالعات نشان داده است که آنها با ازدواج نکردن در سنین قبل از تحصیل در دانشگاه، خود را برای زندگی اقتصادی بسیار قوی‌تری تنظیم می‌کنند. آتلانتیک (Atlantic) توضیح می دهد: «زنانی که بعد از تحصیلات آکادمیک ازدواج می‌کنند نسبت به زنانی که زودتر ازدواج می‌کنند، سالانه درآمد بیشتری را کسب می‌کنند». تحقیقات در کشورهای پیشرفته جهان نشان می‌دهد که متوسط درآمد شخصی سالانه برای زنان تحصیل کرده در دانشگاه‌ها که در اواسط ۳۰ سالگی یا بعد از ۳۰ سالگی ازدواج می‌کنند، ۵۰۴۱۵ دلار است که در مقایسه با درآمد ۳۲۲۶۳ دلاری زنان تحصیل کرده در همان سن، که قبل از ۲۰ سالگی ازدواج کرده اند، اختلاف ۵۶٪. را نمایان می‌کند.

بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان از منظر مسائل مالی

این موضوع در مورد مردان نیز صدق می‌کند و به مراتب حائز اهمیت است. بنابراین اگر امور مالی برای شما در اولویت است، مناسب‌ترین سن برای ازدواج اواخر دهه ۳۰ سالگی است. اما به این نکته هم توجه داشته باشید که پول همه چیز نیست و این راه حل برای همه کاربرد ندارد و فاکتورها و معیارهای مهم‌تری برای هر فرد وجود دارد که نقش مسائل مالی را کمرنگ‌تر می‌کند.

در رشدتو بخوانید  عشق با مغز چه می‌کند؟ | در هنگام عاشقی چه هورمون هایی در مغز ترشح می شود ؟

توجه به اولویت‌های زندگی

هر کسی برای خود اولویت‌ها و دلایل قانع‌کننده‌ای دارد که در تعیین سن و سال ازدواج نقش مهمی را ایفا می‌کند. برخی مایل‌اند که ابتدا وضعیت شغلی خود را مشخص کنند و عده‌ای خواهان داشتن وضعیت مالی ایده‌آل برای شروع زندگی دونفره خود هستند. در حالی که برای افراد دیگر ممکن است تولد فرزند در سنین پایین و اختلاف سنی کم با فرزندان مدنظر باشد. برخی دوست دارند تحصیلات خود را تکمیل کنند و مدت بیشتری را به صورت مستقل زندگی کنند. تمام این موارد اولویت‌های فردی و شخصی هر دختر یا پسری هستند که بسته به منطقه سکونت یا آداب و رسوم خانوادگی می‌توانند متفاوت باشند. علاوه بر این قومیت‌ها و تفاوت‌های فرهنگی خود زمینه‌ساز متفاوت بودن سنین ازدواج در مناطق مختلف است که باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین پیش از اینکه بخواهید از بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان جویا شوید،‌ بهتر است اولویت‌ها و شرایط دلخواه زندگی خود را تعیین کنید و با توجه به رشد و آمادگی ذهنی خود برای یک ازدواج موفق برنامه‌ریزی نمایید.

احساسات بیولوژیک

آمارهای سرسام آور طلاق نشان می‌دهد که عده‌ای با احساسات لحظه‌ای خود تصمیم به ازدواج می‌گیرند و هیچ‌گونه اولویت و معیاری را برای شروع یک زندگی آگاهانه ندارند و نهایتا با ناکامی روبه‌رو می‌شوند. بهتر است پیش از هر تصمیم عجولانه‌ای که ناشی از فشارهای جسمی و بیولوژیک شما است، کمی درباره معیارهای مورد انتظار خود از همسر آینده‌تان تفکر کنید و تا رو به رو شدن با شخص ایده‌آل خود صبور باشید.

بسیاری از ما عدد ۳۰ را به عنوان ضرب الاجل بسیاری از وقایع مختلف زندگی از جمله ازدواج در نظر می‌گیریم. اما این تنها یک عدد کاملاً دلخواه است. ازدواج باید در سنی شکل بگیرید که بتواند زندگی شما را بهتر کند. باید لحظه‌ای باشد که شما بتوانید یک رابطه قوی و پایدار را با شریک زندگی خود ایجاد کنید. تعیین عدد برای سن ازدواج به معنای این نیست که شما احساس بزرگسالی یا مثلا یک خط عبور را رد کرده باشید. بنابراین نگران سن نباشید. درعوض با کیفیت زندگی کنید، شخصی را که می خواهید با آن عاشقانه و آگاهانه یک عمر زندگی کنید بیابید. وقتی که احساس کردید فرد مناسب را یافته‌اید و آماده تشکیل یک زندگی دونفره هستید در سن مناسب ازدواج قرار دارید.

نتیجه‌گیری نهایی

به نظر می‌رسد که بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان از ۲۵ سالگی تا ۳۰ سالگی است که از دیدگاه آنها، هم کیفیت و هم پایداری ازدواج را افزایش می دهد. از سویی در حال حاضر میانگین سن ازدواج در جهان برای زنان ۲۶ سال و برای مردان ۲۸ سال است که بالاترین میزان تاریخ ثبت را در سرشماری‌ها داشته‌اند.

با این حال همانطور که در بالا توضیح دادیم تعیین سن برای رویداد مهمی مانند ازدواج نمی‌تواند یک خط مبنا فراگیر و دقیق باشد؛ زیرا رشد ذهنی افراد در سنین مختلف متفاوت و معیارها و اولویت‌های هر فرد از دیگری متمایز است و آنچه بیش از هرچیزی برای تعیین زمان مناسب ازدواج نقش تعیین کننده‌ای دارد، یافتن شریک زندگی مناسب و مطابق با انتظارات ما و داشتن آمادگی‌های لازم و ضروری برای تشکیل یک زندگی متاهلی می‌باشد. هرگاه احساس کردید که فرد موردنظر خود را یافته‌اید و می‌تواند از همه نظر یک زندگی را به دور از استرس و تنش آغاز کنید، این همان زمان مناسب ازدواج شما است.

منابع:

https://www.brides.com/story/is-there-really-a-perfect-age-to-get-married

https://www.brides.com/story/this-is-best-age-to-get-married-according-to-relationship-experts

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *