ضمیر ناخودآگاه چیست

ضمیر ناخودآگاه چیست ؟ چه قدرت هایی دارد و چگونه آن را کنترل کنیم؟

اگر بدانید ضمیر ناخودآگاه چیست می‌توانید کنترل زندگیتان را بدست بگیرید

همه ما به نوعی باور داریم که ذهن انسان بسیار قدرتمند است. اینکه انسان تا چه میزان بتواند از ذهن خودش استفاده کند، توانایی‌های او را می‌سازد. به صورت کلی ذهن انسان از دو قسمت ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه تشکیل شده است. ضمیر خودآگاه چیزی است که همه ما درباره آن می‌دانیم. اینکه به صورت آگاهانه و از روی فکر و برنامه‌ریزی کاری را انجام دهیم، همان ضمیر خودآگاه است. مثلا اینکه به اختیار خودمان دستمان را بالا بیاریم، ضمیر خودآگاه ماست. اما اگر به صورت ناخودآگاه و بدون اینکه درباره آن فکر کنیم، کاری را انجام دهیم، مسئولیت ضمیر ناخودآگاه است. حال از نقطه نظر شما کاربرد ان ال پی و ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

در کنار ضمیر ناخودآگاه، عبارت ان ال پی “NLP” را مشاهده می‌کنید. اما واقعا در مورد ان ال پی چه چیزی می‌دانیم؟ ضمیر ناخودآگاه به نوعی همواره یک راز برای انسان بوده، حال می‌خواهیم این راز را برای شما فاش کنیم تا کمی در این‌باره اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

ان ال پی یا ضمیرناخودآگاه چیست؟

ان ال پی چیست ؟ ضمیر ناخودآگاه چیست ؟

بهتر است برای شروع کمی در مورد ان ال پی صحبت کنیم. ان ال پی مخفف عبارت انگلیسی Neuro Linguistic Programming است. در حقیقت به صورت تحت الفظی، برنامه‌نویسی زبانی- عصبی معنا می‌دهد. اما منظور از برنامه‌نویسی زبانی – عصبی دقیقا چیست؟

ان ال پی در حقیقت نوعی مطالعه در مورد روشی است که زبان ذهن ما باعث شکل گرفتن رفتارمان می‌شود. به عبارت ساده‌تر در ان ال پی نوع رفتار و طرز فکر انسان را بررسی می‌کنند. اینکه چطور یک انسان از یک سری افکار به یک یقین و باور می‌رسد. در مرحله بعد بررسی می‌کنند که چطور آن باور تبدیل به عمل شده و در زندگی انسان نمود پیدا می‌کند.

اگر ما بتوانیم نحوه رسیدن به این باور و اعمال را تجزیه و تحلیل کنیم، می‌توانیم روی افکار خودمان به نحوی عالی کنترل داشته باشیم. به این شکل حتی می‌توانیم ضمیر ناخودآگاه خودمان را نیز کنترل کنیم.

کاربرد ضمیر ناخودآگاه چیست و  چطور عمل می‌کند؟

همان‌طور که اشاره کردیم، ضمیر ناخودآگاه همان چیزی است که ما روی آن کنترلی نداریم. البته بسیاری تلاش می‌کنند تا حتی روی ضمیر ناخودآگاه کنترل داشته باشند. مثلا زمانی که در خواب هستید، ضمیر ناخودآگاه شما همه چیز را ثبت و ضبط می‌کند. مثلا اگر از شما بپرسند که این کتاب چه رنگی است، تا زمانی که رنگ آن آبی باشد، می‌توانید به صورت ناخودآگاه بگویید که رنگ آن آبی است. ذهن شما اطلاعات را از چشمتان گرفته و بدون فکر کردن جواب می‌دهد.

گاهی در بعضی موارد می‌توانید ذهنتان را فریب دهید تا به قدرت ضمیر ناخودآگاه‌تان پی ببرید. برای مثال این رنگ‌ها را به سرعت بر اساس نام نوشتاری آنها بخوانید، فقط توجه داشته باشید که اصلا نباید فکر کنید.

سبز، زرد، آبی، قرمز، نارنجی، صورتی

آیا دچار مشکل شدید؟ یا اینکه نتوانستید به سرعت آنها را بخوانید؟ ضمیر ناخودآگاه می‌خواهد رنگ‌ها را بر اساس رنگی که می‌بینید تشخیص دهد و ضمیر خودآگاه شما می‌خواهد بر اساس عقل و منطق آنها را بخواند.

کاربرد ضمیر ناخودآگاه چیست و چطور عمل می‌کند؟در این میان بعضی از افراد وجود دارند که می‌توانند بر روی ضمایر خودشان کنترل داشته باشند. آنها در مثال فوق می‌توانند به راحتی تنها از ضمیر ناخودآگاه خود استفاده کرده و رنگ‌ها را بر اساس رنگی که می‌بینند بخوانند یا بالعکس تنها نام آن‌ها را بخوانند.

در رشدتو بخوانید  شخصیت‌ شناسی│آنچه باید در مورد شخصیت خود بدانید|تیپ شخصیتی شما چیست؟

این کار نیاز به تمرین بالایی دارد. اینکه بتوانید روی ضمیر ناخودآگاه خودتان کنترل داشته باشید. جالب است بدانید که اکثر احساسات انسان در ضمیر ناخودآگاه شکل می‌گیرد. یکی از صنایعی که از این موضوع بهره می‌برد، صنعت فیلم‌سازی است. شاید برایتان جالب باشد که در موسیقی متن فیلم‌های ترسناک، از فرکانس‌هایی استفاده می‌کنند که ضمیر ناخودآگاه شما را تحریک می‌کنند.

اگر می‌خواهید این موضوع را نیز امتحان کنید، کافیست یک بار صحنه‌های ترسناک یک فیلم را بدون صدا ببینید. خواهید دید که فیلم دیگر برای شما آنقدر هم ترسناک نخواهد بود. این موضوع نشان دهنده این است که موسیقی می‌تواند ضمیر ناخودآگاه شما را تحریک کند. افکار ما در این قسمت مغزمان قرار دارند.

گاهی ممکن است یک رفتار از جانب فردی که حتی نمی‌شناسید، شما را تا آخر روز عصبی، نگران، شاد و یا غمگین کند. این در حالی است که شما به شدت تلاش می‌کنید با این حال مبارزه کنید اما تلاش شما بی‌فایده خواهد بود. این نشان می‌دهد که چقدر ضمیر ناخودآگاه انسان می‌تواند روی رفتار او تاثیر بگذارد.

همه این‌ها از ذهن قدرتمند انسان نشأت می‌گیرند. ذهنی که می‌توانیم به سادگی تقویت کنیم و به این ترتیب روی ضمایر خودمان کنترل داشته باشیم. حال بهتر است کمی با حقایقی آشنا شوید که در مورد ضمیر ناخودآگاه ذهن خود نمی‌دانید.

حقایقی که هر انسانی باید در مورد ضمیر ناخودآگاه ذهن خود بداند

  • ناخودآگاه انسان همه چیز را ثبت و ضبط می‌کند

جالب است بدانید که شما در حالت عادی روی این مساله هیچ کنترلی ندارید. اصلا مهم نیست که خواب یا بیدار باشید، به موضوعی توجه کنید یا نکنید یا اینکه حتی داخل کما باشید، ذهن شما و ناخودآگاه‌تان همه چیز را ثبت و ضبط می‌کند.

اینکه به یک موضوع توجه کنید یا سعی کنید به آن بی‌توجهی نمایید در کنترل ضمیر خودآگاه شماست. اما برای مثال، شما در مترو هستید و با تلفن همراه خودتان بازی می‌کنید. این یعنی شما توجه خودتان را معطوف بازی کرده‌اید. اما در عین حال تصور کنید که دو مسافر کناری شما در حال بحث با یکدیگر هستند. آنها تماما از مشکلات شدیدی که برایشان پیش آمده صحبت می‌کنند و شما شاید هر چند لحظه یک بار جمله‌ای کوتاه از مکالمه آن دو بشنوید.

بعد از گذشت مدتی متوجه خواهید شد که به صورت ناخودآگاه در مورد آن موضوع فکر می‌کنید مساله و مشکل آنها در ذهن شما رفته و حتی شاید شما را ناراحت هم بکند. این مساله کاملا نشان می‌دهد که ضمیر ناخودآگاه انسان همواره در حال ثبت و ضبط اتفاقات اطرافش است.

بعضی از افراد در دنیا چنین قانونی را می‌دانند و به خوبی از آن استفاده می‌کنند. قسمت عمده‌ای از علم بازاریابی مدرن بر پایه همین اصل است. برای مثال شما به صورت ناخودآگاه با دیدن رنگ قرمز و مشکی، حس قدرت پیدا می‌کنید. به همین دلیل است که برای مثال برند محبوب خودروساز ایتالیایی، فراری، عمده خودرو‌های خود را با رنگ قرمز تولید می‌کند تا روی ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر بگذارد. آنها می‌دانند که کمتر انسانی توانایی کنترل ضمیر ناخودآگاه خود را دارد و از همین موضوع به نفع خود استفاده می‌کند.

  • هیچ‌گاه نمی‌توانید ضمیر ناخودآگاه خود را به خواب ببرید

اگر توانایی لازمه را داشته باشید، می‌توانید ضمیر خودآگاه خود را به خواب برده و وارد ضمیر ناخودآگاه خود شوید. جایی که ریا، دو رویی و دروغ جایی ندارد. اما به هیچ وجه نمی‌توانید ضمیر ناخودآگاه خود را به خواب ببرید. قوی‌ترین حس انسان ضمیر ناخودآگاه او بوده و به هیچ وجه امکان این وجود ندارد که آن را غیر فعال نمایید.

  • بیش از ۹۵% زندگی ما را ضمیر ناخودگاه‌مان کنترل می‌کند

جالب است بدانید که بر اساس تحقیقات انجام شده، تنها ۵% از زندگی ما در کنترل ضمیر خودآگاه‌مان است. این واقعا شگفت‌انگیز و به نوعی ترسناک است. ترسناک برای کسانی که توانایی کنترل ناخودآگاه خود را ندارند. احساسات، رفتار و اعمال ما بیشتر از همه تحت کنترل ضمیر ناخودآگاه هستند. ضمیری که دیگران به راحتی می‌توانند آن را تحریک کنند.

در رشدتو بخوانید  قانون جذب عشق برای انتخاب همسر | رابطه ضمیر ناخودآگاه با قانون جذب

ضمیر ناخودآگاه بارها قوی‌تر از ضمیر خودآگاه است

  • اگر نمی‌دانیدضمیر ناخودآگاه چیست باید بگوییم ضمیر ناخودآگاه بارها قوی‌تر از ضمیر خودآگاه است

اگر ضمیر خودآگاه را یک رایانه شخصی معمولی خانگی فرض کنیم، ضمیر ناخودآگاه از قوی‌ترین رایانه جهان میلیون‌ها بار قدرتمند‌تر است!

  • ضمیر ناخودآگاه با شما صحبت می‌کند!

جالب است بدانید که ضمیر ناخودآگاه شما در خواب و رویا با شما صحبت می‌کند. تصاویری که در خواب می‌بینید، نشات گرفته از ضمیر ناخودآگاه شما هستند. آیا تا به حال شده برای اتفاق نیفتاده، چیز‌هایی را در خواب ببینید که در طول روز درگیر آنها بودید؟ جالب است حتی خواب‌هایی را می‌بیند که در ذهنتان آن را برای خود حل کرده و دیگر به آن فکر نمی‌کنید. اما در حقیقت ضمیر ناخودآگاه شما آن را فراموش نکرده و در حال تجزیه و تحلیل است.

چطور ناخودآگاه خودمان را کنترل کنیم؟

تا به اینجا توانستید اهمیت ناخودآگاه را دریابید. حال چطور باید از کاربرد ضمیر ناخودآگاه استفاده کرد و آن را کنترل نمود؟

  • با ناخودآگاه خودتان مکاتبه کنید!

این روش شاید دور از ذهن بوده و به نوعی دیوانگی باشد. اما شما کافیست ده دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و اثر آن را ببینید. در ابتدا یک جای آرام را انتخاب کرده و تلفن همراه خود را از دسترس خارج کنید. هیچ چیز نباید در محیط وجود داشته باشد که تمرکز شما را بر هم بزند.

آرام یک خودکار یا مداد را برداشته و شروع به نوشتن کنید. مهم نیست چه چیزی، فقط بنویسید. هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید. تمام تلاش خود را انجام دهید تا به درون ذهن‌تان نفوذ کنید. سعی نمایید در مورد چیزی بنویسید که ذهنتان را درگیر کرده. بعد از گذشت ده دقیقه قلم را کنار گذاشته و متن خودتان را بخوانید.

کمی آن را تجزیه و تحلیل کنید و به این شکل می‌توانید کمی شناخت بیشتری نسبت به ناخودآگاه خودتان پیدا کنید.

  • خواب‌های خود را بررسی کنید

همان‌طور که ذکر کردیم، ناخودآگاه‌مان در خواب با ما صحبت می‌کند. به این ترتیب اگر بتوانیم خواب خودمان را تجزیه کنیم، شاید کمی در مورد ناخودآگاه خودمان اطلاعات به دست آوریم.

به این منظور هر زمان که از خواب بیدار شدید، در یک دفتر هرآنچه از خواب خود به یاد می‌آورید را یادداشت کنید. پس از مدتی حتی می‌توانید آنها را دسته بندی کرده و تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید در ناخودآگاه‌تان چه می‌گذرد.

  • یوگا تمرین کنید

یکی از روش‌هایی که به تزکیه نفس شما کمک می‌کند، ورزش یوگا است. ورزش یوگا به شما آموزش می‌دهد تا چطور آرام بوده و با خود درونتان ارتباط برقرار کنید.

ضمیر ناخودآگاه می‌تواند به صورت همزمان حدود سیصد هزار میلیارد عملیات را انجام دهد. حتی اگر ضمیرناخودآگاه قدرتمندی داشته باشید، می‌توانید از قانون جذب به خوبی استفاده کنید. پس سعی کنید ناخودآگاه خودتان را به خوبی بشناسید و آن را تحت کنترل خودتان در بیاورید.

 

منابع:

https://www.wikihow.com/Control-Your-Subconscious-Mind

https://www.the-open-mind.com/11-interesting-facts-about-the-subconscious-mind/

https://www.lolwot.com/10-shocking-facts-about-your-subconscious-mind/

https://www.nlpworld.co.uk/nlp-glossary/n/nlp/

https://www.nlpworld.co.uk/nlp-glossary/u/unconscious-mind/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *