ازدواج سفید چیست ؟

آیا تا به حال اسم ازدواج سفید به گوش‌تان خورده است؟ یا در مورد هم‌خانگی چیزی می‌دانید؟ به راستی ازدواج سفید چیست ؟ ازدواج سفید، انتخاب همسر و شریک زندگی بدون ثبت قانونی است. شاید در سراسر دنیا این مساله تنها عدم ثبت قانونی ازدواج باشد، اما در ایران جنبه مذهبی نیز وارد عمل شده و شکلی غیر‌قانونی به خود می‌گیرد. اما چرا واقعا جوانان به جای ازدواج تمایل به ازدواج سفید پیدا می‌کنند؟ آیا واقعا مزایای ازدواج سفید بیشتر از ازدواج رسمی است؟ یا انتخاب همسر از این روش ساده‌تر بوده و راحت‌تر می‌‌توان با شریک زندگی خود زیر یک سقف رفت؟

قطعا عوامل مختلفی در گسترش ازدواج نقش دارند. عوامل مختلفی مثل مشکلات مالی و گرانی‌های زیاد که باعث شدند ازدواج رسمی بسیار هزینه دربر داشته باشد. اما آیا تنها مسائل اقتصادی مانعی برای ازدواج رسمی به شما می‌آیند؟ در پاسخ به این سوال کمی باید تامل کرده و موارد مختلف را بررسی نمود. اما در ابتدا باید به صورت کامل در مورد اصل وجودی ازدواج سفید صحبت کنیم.

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید چیست ؟

همان‌طور که گفتیم ازدواج سفید نوعی از ازدواج است که زوجین تمایلی به رسمی کردن آن ندارند. اما چرا به آن ازدواج سفید می‌گویند؟ ازدواج سفید از این رو بدین شکل نام‌گذاری شده است که در اثر آن، شناسنامه زوجین کاملا سفید باقی می‌ماند و نام آن‌ها را در شناسنامه هم ثبت نمی‌کنند.

این ازدواج به نوعی همان هم‌خانگی است. شاید بسیاری از جوانان به دلیل مهاجرت یا میل به استقلال زندگی کنار هم‌خانه را تجربه کرده باشند. حتی بسیاری از دانشجویان در شهر‌های دیگر نیز چنین تجربه‌ای را داشتند. اما این نوع هم‌خانگی ترکیبی از رابطه دوست دختر – دوست پسر است.

دوست دختر و دوست پسر‌ها زمانی که حس می‌کنند به قدر کافی از یکدیگر شناخت دارند، تبدیل به پارتنر شده و تصمیم می‌گیرند به صورت مستقل در یک خانه کنار یکدیگر زندگی کنند. آن‌ها کاملا مثل یک زن و شوهر واقعی کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و تنها تفاوت آنها در ثبت رسمی، دینی و قانونی ازدواج است.

دلایلی که جوانان به ازدواج سفید ترغیب می‌شوند

دلایل مختلفی وجود دارند که جوانان تمایل زیادی به ازدواج سفید پیدا می‌کنند. البته این دلایل ممکن است بین دختران و پسران متفاوت باشند. مشکلات اقتصادی شاید هم برای دختران و هم برای پسران دلیلی باشد که تمایل بیشتری به این نوع ازدواج پیدا کنند.

اما شاید در نگاه اول از خودتان بپرسید که به هر صورت زندگی مستقل زیر یک سقف هزینه‌بر است. پس چرا آن‌ها مشکلات اقتصادی را بهانه می‌کنند و دست به چنین ازدواج غیر‌رسمی و غیر‌متعارفی می‌زنند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که متاسفانه رسم و رسوم سنتی، رسمی یا مذهبی ما، باعث ایجاد چنین هزینه‌هایی شده است. رسم‌هایی مثل مراسم عقد، عروسی، جهیزیه، مهریه، شیر بها و هدایای مختلفی که در طی این مراسم تقدیم طرفین می‌کنند. تمام این رسوم باعث شده‌اند تا جوانان به چنین ازدواج‌هایی روی بیاورند. در نتیجه شاید بزرگ‌ترین عامل گرایش جوانان به ازدواج سفید، بزرگ‌تر‌ها و رسوم سنتی ما باشند.

شرایط ازدواج و زندگی مشترک به تنهایی سخت و دشوار شده است. واقعا به دست آوردن مخارج یک خانواده دو نفره نیز، این روز‌ها کار دشواری به حساب می‌آید. شاید ازدواج سفید به نوعی فرار از همین رسم و رسوم و سنت‌هاست. واقعا چرا کسی که می‌خواهد شریک زندگی و همسر خودش را انتخاب کند، باید نگرانی‌های مختلفی در مورد رسم و رسوم داشته باشد؟

در گذشته که شرایط اقتصادی بهتر از این بود و زندگی‌های ساده‌تری را در ابتدا تشکیل می‌دادند، ازدواج سفید در ایران اصلا دیده نمی‌شد. همه ترجیح می‌دادند حتی در سنین کم تشکیل خانواده داده و زندگی مشترک خودشان را شروع کنند. داشتن شریک زندگی همواره باعث آرامش روح و روان بوده و جوانان به همین دلیل سریعا تشکیل خانواده می‌دادند.

در رشدتو بخوانید  15 دلیل برای نپذیرفتن شکست در عشق | چرا نمی‌خواهیم از عشق خود جدا شویم؟

دلایلی که جوانان به ازدواج سفید ترغیب می‌شوند

اما امروزه ازدواج سفید در ایران بیش از پیش شده و یکی از مهم‌ترین دلایل آن بالا رفتن انتظارات خانواده‌های طرفین است. دو جوانی که به یکدیگر علاقه‌مند هستند و از نظر خودشان می‌توانند شریک زندگی هم باشند، تنها اندکی اثاثیه خانه و یک خانه کوچک تهیه کرده و با یکدیگر تشکیل یک زندگی مشترک می‌دهند. شاید تمامی این فرآیند کمتر از یک ماه به طول بیانجامد، در حالی که اگر از درب سنت و رسوم وارد شوند، شاید باید چند سال تلاش کنند تا زیر یک سقف بروند. اگر بزرگان خانواده نیز همه چیز را ساده بگیرند، دیگر جوانان دست به چنین اقدامی نمی‌زنند.

دلایل علاقه زنان به ازدواج سفید چیست ؟

یکی دیگر از دلایل، نگرانی از طلاق و مشکلات پس از آن است. متاسفانه در جامعه ما هنوز طلاق یک کار طبیعی نیست و آن را غیر متعارف می‌بینند. اینکه طلاق در جامعه زیاد شود اصلا نشانه خوبی نیست، اما منظور در اینجا نگرش و طرز برخورد با فردی است که طلاق گرفته‌اند.

نگاه مردان جامعه نسبت به زنان مطلقه اصلا زیبا نیست. همین مساله باعث می‌شود تا دختران جوان ازدواج سفید را ترجیح دهند. آنها اگر بعد از مدتی دریافتند که همسر و شریک زندگی آنها همانی نبوده که تصور داشته است، به راحتی خانه را ترک کرده و بدون هیچ‌گونه مشکلی به زندگی مشترک خاتمه می‌دهد.

روند طلاق در ایران متاسفانه کاملا به نفع مردان طراحی شده است. از این رو زنان حتی در بدترین شرایط باید مراحل سخت و دشواری را بگذارنند تا بتوانند از همسر خود جدا شوند. به همین دلیل زنان حتی حاضرند مهریه نداشته باشند، اما در ازای آن آزادی را به دست بیاورند.

از طرف دیگر پسر‌ها نیز همواره از این هراس دارند که همسر آنها همانی نباشد که تصور می‌‌کردند و مجبور به پرداخت مهریه شوند. بسیاری از مردان به دلیل مهریه پشت میله‌های زندان به سر می‌برند. مهریه یکی از عواملی است که پسر‌ها تمایل خود را به ازدواج از دست داده‌اند. آنها همواره هراس از این دارند که به دلیل اجرا گذاشتن مهریه به زندان بیافتند.

در نتیجه در مورد این مساله دختر‌ها حاضر هستند که بدون مهریه و ثبت رسمی زندگی مشترکی را شروع کنند که در هر لحظه به صورت آزادانه می‌توانند به آن خاتمه دهند. از طرفی پسر‌ها نیز با خیال آسوده زندگی را شروع می‌کنند و نگران پرداخت مهریه کمر شکن نیستند.

مزایا و معایب ازدواج سفید چیست ؟

به هر حال زمانی که یک طرح یا طرز فکر جدید در جامعه مطرح می‌شود، قطعا مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارد. ازدواج سفید نیز از این قاعده مثتثنی نیست. از طرفی ازدواج سنتی نیز خالی از لطف نبوده و قطعا با همه معایب، مزایای زیادی نیز به همراه دارد.

در حقیقت باید بیان کرد که ازدواج رسمی فی نفسه یک معضل و مشکل نیست، بلکه ما خودمان با دست خودمان برای جوانان مشکل ایجاد می‌کنیم. اگر مهریه یک مبلغ کاملا معقول بوده و انتظارات دو طرف از یکدیگر کم باشد، ازدواج رسمی کاملا دارای برتری خواهد بود.

اما معایب ازدواج سفید چیست ؟ یکی از معایب بزرگ ازدواج سفید در ایران روند بچه‌دار شدن است. جوانانی که به صورت غیر‌رسمی کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، نمی‌توانند اقدام به بچه‌دار شدن کنند. از نظر قانونی کار آنها خلاف شرع بوده و به بچه حاصل از این ازدواج غیر‌متعارف، شناسنامه تعلق نمی‌گیرد. به همین خاطر، یکی از چالش‌های بزرگی که این دسته افراد باید با آن دست و پنجه نرم کنند، چالش بچه‌دار شدن است.

در رشدتو بخوانید  مرد عاشق چه ویژگی هایی دارد؟ | یک مرد عاشق چگونه رفتار می کند؟

از طرف دیگر ازدواج به معنای این است که کاملا به صورت قانونی ثبت می‌شود که این دو فرد نسبت به یکدیگر مسئولیت داشته و از یکدیگر ارث می‌برند. این ارث بردن برای زن می‌تواند یک آسودگی خیال و آرامش اقتصادی به همراه بیاورد که در ازدواج سفید از شریک زندگی خود هیچ ارثی نمی‌برد.

مزایا و معایب ازدواج سفید در ایران

یکی از مشکلات دیگری که گریبان‌گیر افرادی است که به صورت ازدواج سفید زندگی می‌کنند، حضور آنها در بیرون از خانه است. چنین روابطی در داخل کشور ما جرم است. به این شکل زمانی که از خانه خارج می‌شوند مصداق کامل جرم بوده و هر لحظه پلیس می‌تواند آنها را دستگیر کند. به علاوه اگر تمایل داشته باشند تا به صورت مشترک عازم سفر شوند، هیچ هتل و مسافر‌خانه‌ای طبق قانون اجازه ورود به آنها نمی‌دهد.

با اینکه داخل خانه و درون حریم خصوصی خود دچار مشکل نمی‌شوند، اما اگر مالکیت خانه را بر عهده نداشته باشند، یافتن خانه برای این دسته از افراد نیز بسیار سخت خواهد بود. متاسفانه یا خوشبختانه هنوز فرهنگ ازدواج سفید درون کشور ما رایج نشده و صاحبان خانه تمایلی ندارند که به چنین زوج‌هایی خانه اجاره دهند. آنها تصور می‌کنند که با این کار خلاف قانون عمل کرده و دچار مشکل می‌شوند.

دلایل علاقه به ازدواج سفید چیست ؟

بعضی از پسر‌ها و دختر‌ها از روی هوس و تنوع‌طلبی است که تمایل به ازدواج سفید دارند. مهم نیست که فرد تنوع طلب دختر یا پسر باشد. مهم این است که در اثر این ازدواج یکی از طرفین دچار آسیب می‌شود. برای مثال تصور کنید که در یک رابطه و ازدواج سفید، پسر به دنبال تنوع طلبی بوده، در این حالت دختر در مقابل خانواده، اعتقاد، جامعه، قانون و حتی اخلاقیات خودش ایستادگی کرده و تن به چنین ازدواجی داده است. حتی گاهی از جانب خانواده و اجتماع ممکن است طرد شود.

همه این‌ها را به جان می‌خرد تا با همسر و شریک زندگی‌اش زیر یک سقف برود. به خاطر این هدف حتی حاضر است که هیچ‌گونه انتظار و چشم‌داشتی نیز نداشته باشد. در این ازدواج هیچ تضمین مالی برای زندگی زن وجود ندارد و به نوعی هر زمان که مرد خسته شود می‌تواند او را از زندگی خودش بیرون کند.

حال تصور کنید که بعد از مدت طولانی زندگی زیر یک سقف، زن دیگر جذابیت سابق را برای مرد تنوع‌طلب ندارد. در این زمان تصور می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ مرد با قساوت قلب کامل زن را از زندگی خود بیرون می‌کند. در این حالت زن تنها می‌ماند با خانواده و جامعه‌ای که دیگر او را طرد کرده‌اند. بدون هیچ پشتیبانی مالی که بتواند برای خودش مجددا یک زندگی مستقل ایجاد کند.

مزایای ازدواج سفید چیست ؟ به صورت کلی تنها مزیت ازدواج سفید در این است که دو زوج عاشق برای تشکیل زندگی مشترک نیازی به صرف هزینه‌های گزاف و بیهوده را ندارند. اما از نظر امنیت و آرامش خاطر در زندگی، اگر زن استقلال نداشته باشد، این نوع زندگی اصلا برای خانم‌ها مناسب نیست.

چه بهتر که کمی از رسم و رسومات خودمان دست بکشیم و اجازه دهیم با حداقل‌ها جوانان ما زندگی مشترک خودشان را آغاز کنند و حداقل به خاطر مشکلات مالی تن به ازدواج سفید ندهند.

منابع:

https://www.cotswoldfamilylaw.co.uk/

https://prezi.com/

https://pairedlife.com

https://pairedlife.com

https://nikhamrah.com/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *