عاشق واقعی چه چیزهایی را نمی‌بیند؟

عاشق واقعی چه چیزهایی را نمی بیند؟ | تاثیرات عشق بر عاشق واقعی

عشق، واژه‌ای که دنیا را به آتش کشیده است. حسی که نمی‌توان پنهان کرد، حتی اگر پنهان کنید، چشمان شما، گویای همه چیز خواهند بود. چشمان هیچ انسانی دروغ نمی‌گوید. چه عاشق باشی چه معشوق، حال خراب شما همه چیز را فاش می‌کند. عشق را از چشمان عشاق واقعی می‌توان خواند. اما عشق واقعا چیست؟ عشق با انسان چه می‌کند؟ واقعا چنین احساسی چطور می‌تواند آن‌قدر انسان را درگیر کند که همه چیز را فدای رسیدن به معشوق نماید؟

عشق نوعی شیفتگی منحصر به فرد است. نوعی شیفتگی که عاشق را به دام خود می‌اندازد و باعث می‌شود جز معشوق به چیز دیگر نیاندیشد. این حس منحصر به فرد می‌تواند تمام زندگی عاشق و معشوق را عوض کند. عشق باعث می‌شود تا کشش بسیار زیادی نسبت به یک فرد خاص پیدا کنید. به شکلی که عشاق جز معشوق خود کسی را نمی‌بینند.

همین مساله باعث می‌شود تا تنها خوبی‌های معشوق را دیده و معیاب او را نبینند. البته در فرهنگ و سنت ما نیز همین موضوع به وضوح مشخص است. همان‌طور که می‌دانید یکی از قدیمی‌ترین داستان‌های رومانتیک ایرانی، لیلی و مجنون است. لازم به توضیح نیست که مجنون به نوعی عاشق‌ترین فرد شهر بوده و به شدت عاشق لیلی. در این حین عشق مجنون و لیلی به گوش خلیفه زمان رسید. خلیفه بسیار کنجکاو شده بود تا لیلی را ببیند. از همین رو به سربازان خود دستور داد تا لیلی را بیابند و در دربار حاضر کنند.

لیلی وارد دربار شد و خلیفه را بسیار متعجب کرد. خلیفه تصور می‌کرد که لیلی ظاهری بسیار زیبا داشته باشد، در صورتی که این‌طور نبود. او از دیدن لیلی شوکه شده بود و از او پرسید که :” من در ظاهر تو زیبایی منحصر به فردی نمی‌یابم، چطور مجنون تو را این‌قدر دوست دارد؟”، لیلی در پاسخ به خلیفه چنین گفت که : ” برای تو جای تعجب دارد، چون تو مجنون نیستی”.

همان‌طور که می‌بینید در فرهنگ ایران باستان نیز چنین چیزی دیده می‌شده. عاشق واقعی ایراد معشوق را نمی‌بیند و دل خود را به این دریای طوفانی می‌زند. عشق از نظر علمی روی اعصاب مغز نیز تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که مغز تنها خوبی‌های فرد مورد نظر را می‌بیند. عشق علاوه بر این، تاثیرات مختلف دیگری را روی سلامت ذهن و بدن می‌گذارد که کمی در این باره صحبت خواهیم کرد.

تاثیرات عشق بر سلامت ذهن و جسم عاشق واقعی

تاثیرات عشق بر سلامت ذهن و جسم انسان

جالب است بدانید که در این ضمینه تحقیقات زیادی انجام شده و همگی نشان دهنده این موضوع هستند که عشق تاثیر مثبتی روی سلامت ذهن و جسم انسان می‌گذارد.

  • تجربه بیشتر آرامش

یکی از تاثیرات مثبت عشق در زندگی انسان، تجربه بیشتر آرامش است. زمانی که عاشق در کنار معشوق خودش باشد، آرام‌ترین لحظات زندگی خودش را تجربه می‌کند. این آرامش به حدی زیاد است که حتی باعث کاهش فشار خون نیز می‌شود. آرامش بیشتر به معنای استرس و اضطراب کمتر است.

کسانی که به معنای واقعی دچار بیماری عشق شده‌اند، آرامش بیشتری حتی نسبت به گذشته خودشان دارند.

  • کاهش ابتلا به افسردگی

بر اساس تحقیقات انجام شده، کسانی که عاشق هستند و در زندگی آن‌ها عشق موج می‌زند، بسیار کمتر از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی هستند. بر اساس آمار، اگر رنگ عشق در زندگی شما جاری باشد، احتمال اینکه دچار افسردگی شوید، نصف انسان‌های دیگر هست.

در رشدتو بخوانید  عاشق کردن همسر و وابسته کردن او با 11 روش ساده و کاربردی

در نتیجه شاد‌تر زندگی خواهید کرد و شادی بیشتر، کیفیت زندگی شما را بالاتر خواهد برد.

  • عمر طولانی‌تری خواهید داشت

شاید برایتان عجیب باشد، اما این حقیقت را باید بپذیرید. کسانی که در زندگی خود دچار عشق هستند، بیش از دیگران عمر می‌کنند. این طولانی‌تر شدن عمر عوامل مختلفی دارد. می‌توان به شادی بیشتر، آرامش بیشتر و کمتر شدن استرس در اثر عشق اشاره کرد.

حتی در بین افرادی که تجربه عشق را دارند، ابتلا به امراض قلبی نیز کمتر دیده می‌شود. همه این‌ها دست به دست هم داده‌اند تا باعث شوند یک عاشق واقعی عمر طولانی‌تر نسبتی به سایر افراد داشته باشد.

  • تجربه خواب بهتر و عمیق‌تر

جالب است بدانید کسانی که یک معشوق در زندگی خود دارند، خوابی بهتر از دیگران تجربه می‌کنند. همان‌طور که اشاره کردیم این افراد آرامش بیشتری دارند و همین موضوع باعث می‌شود تا ساده‌تر به خواب بروند. در نتیجه به این دلیل که اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند، به خواب عمیق‌تری نیز می‌روند.

شاید همه این عوامل باعث می‌شوند تا عاشق تنها به فکر پیشروی باشد و دل را به دریا بزند.

عاشق واقعی چه چیز‌هایی را نمی‌بیند؟

عاشق واقعی چه چیز‌هایی را نمی‌بیند؟

چه از نظر عقل و منطق و چه از نظر قلب و احساس، عاشق همواره پای خود را یک قدم فراتر گذاشته و عقب‌نشینی نمی‌کند. مخصوصا در شرایط حال حاضر شاید ازدواج و پیشروی در عشق شاید کمی دور از عقل و منطق به حساب بیاید. اما زمانی که فردی واقعا عاشق شود، به این مسائل هیچ فکری نمی‌کند. یک عاشق واقعی چیزی جز عشق در سرش ندارد. عشاق واقعی به سود یا ضرر عشق خود نمی‌اندیشند و تنها می‌خواهند کنار معشوق خود باشند.

آن‌ها ثانیه‌ای ارتباط با معشوق خود را با دنیا عوض نمی‌کنند. به همین دلیل همه خوب و بد قصه عاشقانه خودشان را به جان خسته خود می‌خرند تا بلکه به وصال یار برسند. عشاق معمولا جزء دسته افرادی هستند که تصور می‌کنند هدف وسیله را توجیه می‌کند. آن‌ها به هیچ وجه به چطور و چگونه فکر نمی‌کنند، بلکه تمام تلاش خود را می‌کنند تا با تمام قوا به هدف خود که یار است برسند.

آن‌ها آنقدر غرق در عشق یار می‌شوند که هیچ چیز جز عشق را نمی‌بینند. این مساله باعث می‌شود تا به هیچ وجه معایب یار خود را نبینند و به نوعی اصلا باور ندارند که درون عشق آن‌ها عیبی هم می‌تواند وجود داشته باشد.

به همین منظور است که به عشق، عشق کور می‌گویند. عشق، عاشق را کور می‌کند و همین موضوع ممکن است او را دچار مشکل کند.

مشکلاتی که بر سر راه عاشق واقعی وجود دارد

بسیاری از زوج‌های جوان که بعد از مدتی کوتاه، قصد جدایی دارند بر این باور هستند که طرف مقابل آن‌ها نسبت به قبل از ازدواج تغییر کرده است. آنها تصور می‌کنند که بعد از ازدواج و بعد از دل‌ربایی، عشق آن‌ها همان عشق سابق نیست و دیگر مثل گذشته او را دوست ندارد. این موضوع شاید در بعضی موارد صادق باشد و به دلایل مختلف یکی از دو طرف حس خود را از دست داده است.

در رشدتو بخوانید  عاشق شدن و عشق از نگاه اندیشمندان و فیلسوفان شرقی و غربی

اما در اکثر موارد مشکل از آن‌جایی آغاز می‌شود که عاشق قبل از ازدواج کور و کر است. او اصلا بدی‌ها و معایب عشق خود را نمی‌بیند. زمانی که این دو عاشق ازدواج کردند، آتش عشق آن‌ها کمی سرد‌تر خواهد شد. زمانی که این اتفاق می‌افتد، زوجین شروع به عیب‌یابی می‌کنند. به دنبال عیب یکدیگر می‌گردند و یکدیگر را تخریب می‌کنند. همین مساله باعث می‌شود تا تصور کنند همسر آن‌ها بعد از ازدواج تغییر کرده، در صورتی که اصلا این‌طور نیست.

زمانی که قبل از ازدواج تنها عشق را ببینید، همین‌طور خواهد شد. هر انسانی معایب منحصر به فرد خود را دارد و این یک موضوع کاملا ثابت شده است. اینکه فردی کاملا بدون ایراد باشد، اصلا منطقی نبوده و حقیقت ندارد. همه کسانی که ازداواج می‌کنند، تصمیم می‌گیرند که با عیب و ایراد‌های یکدیگر زندگی کنند. اینکه با این باور ازدواج کنید که همسر شما یک انسان بدون هیچ‌گونه ایراد است، یک باور غلط است. باوری که شما بر منبای آن زندگی خود را بنا می‌کنید و با از بین رفتن آن باور، تمام زندگی شما نیز همراه آن از بین می‌رود.

حال این شما هستید که تصمیم گیرنده هستید. چشمان خود را باز کنید، معایب عشق خود را ببینید و تصمیم بگیرید آن معایب را بپذیرید، یا اینکه بر این باور زندگی خود را شروع کنید که فرد مورد نظر شما کاملا بدون ایراد است. در نتیجه بعد از مدتی زندگی، متوجه ایراد‌های او شده و تصمیم به جدایی می‌گیرید. تصمیم کاملا با شماست.

البته ناگفته نماند که کنترل عشق بسیار دشوار است. شاید واقعا کمتر کسی توانایی مقابله با آتش عشق را داشته باشد. زمانی که صحبت از عشق می‌کنیم، تنها منظور ما یک حس قدرتمند نیست. عشق می‌‌تواند هورمون‌های مختلف بدن ما را تحریک کند. به این شکل شاید یک آدم صبور، تماما تبدیل به یک انسان عجول شود و دیگر به عواقب تصمیم خود نیندیشد.

در نهایت باید توصیه کرد که پیش از ازدواج و در دورانی که آتش عشق شما شعله‌ور است، حتما با یک متخصص مشورت کنید. مهم نیست این متخصص مشاوره خانواده باشد یا یک فرد با‌تجربه، تنها کافیست یک شخص ثالث از بیرون معایب شما را ببیند و به شما گوش زد کند.

همواره به یاد داشته باشید که بهترین شناخت قبل از شروع عشق است. کمتر کسی بعد از عاشق می‌تواند با حس خود مقابله کرده و معایب معشوق خود را ببیند. بر اساس نظر کارشناسان خانواده، سیکل طبیعی ازدواج از آشنایی و رابطه ساده شروع می‌شود. به شکلی که شما در یک رابطه ساده یا رابطه کاری فرد مورد نظر خود را می‌شناسید. در مرحله بعد و داخل یک رابطه دوستانه و صمیمانه معایب او را می‌شناسید. در نهایت اگر در خودتان توانایی تحمل این معایب را دیدید، می‌توانید عاشق شوید و این رابطه را تبدیل به ازدواج کنید.

تنها تحت همین شرایط و طبق این روند است که بعد از ازدواج با دیدن معایب عشق خود شوکه نمی‌شوید. به این ترتیب با آمادگی قبلی می‌توانید زندگی مشترک خود را با عشق‌تان آغاز کرده و از آن لذت ببرید.What lovers does not see

 

منابع:

https://greatist.com/happiness/surprising-health-effects-love

https://www.verywellmind.com/theories-of-love-2795341

https://www.bustle.com/p/if-your-partner-never-says-these-9-things-to-you-they-dont-have-your-back-11952691

https://www.bustle.com/p/7-signs-your-partner-likes-you-but-may-not-be-in-love-with-you-9162068

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *