داشتن یک مشاوره کارآمد

آنچه که باید در مورد یک جلسه مشاوره خوب بدانید | موارد تاثیرگذار بودن مشاور خانواده

ترس، اضطراب،‌ مشکلات خانوادگی، ‌اعتیاد، نداشتن حریم خصوصی، درگیری و اختلاف میان اعضای خانواده و هزاران مشکل دیگر، موجب می‌شوند تا بسیاری از افراد برای حل مشکلاتشان از مشاور خانواده کمک بگیرند. اکثریت پیش از برگزاری جلسات مشاوره گمان می‌کنند که حل مشکلات آن‌ها به راحتی انجام می‌گیرد و با یک یا دو جلسه مشاوره خانواده، آرامش به زندگی آن‌ها باز می‌گردد. اما هنگامی که در یک یا دو جلسه مشاوره شرکت می‌کنند، نتیجه‌ای بدست نمی‌آورند. از این رو از درمان مشکلات خود ناامید می‌شوند و مشاوره خانواده را ناتمام رها می‌کنند. عوامل بسیاری در اثرگذاری جلسات مشاوره خانواده موثر هستند. از انتخاب یک مشاور خانواده متخصص و توانمند گرفته تا آمادگی، تمرکز و همکاری مراجعه کننده، همه در کیفیت جلسات مشاوره خانواده اثر گذارند. اگر بهره‌مندی هر چه موثرتر از جلسات مشاور خانواده، یکی از دغدغه‌های ذهنی شما است و می‌خواهید در زمان کوتاه‌تری از طریق مشاوره خانواده به نتیجه برسید، در این مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی درباره یک جلسه مشاوره خوب

کسب آمادگی برای اولین جلسه مشاوره خانواده

رفتن به اولین جلسه مشاوره، می‌تواند استرس‌زا یا ترسناک باشد، ‌به خصوص اگر این جلسات را تاکنون تجربه نکرده باشید. برای دستیابی به انتظارات خود از جلسه مشاوره خانواده، لازم است قبل از حضور نزد مشاور، نکاتی را بدانید و با رعایت آن‌ها، با آمادگی بیشتری در جلسات مشاوره خانواده شرکت کنید. این نکات به شرح زیر هستند:

 ۱. انجام برخی امور پیش از جلسه مشاوره خانواده

  • قبل از شروع جلسه، ‌تعدادی فرم برای جهت تکمیل مشخصات فردی و خانوادگی به شما ارائه می‌گردد که باید آن‌ها را با دقت پر کنید. می‌توانید این فرم‌ها را قبل از روز جلسه مشاوره خانواده از مطب مشاور دریافت و با حوصله در خانه تکمیل کنید تا در روز ملاقات دچار استرس نشوید.
  • چنانچه بیمه درمانی شما هزینه مشاوره خانواده را تحت پوشش قرار می‌دهد، ‌قبل از دریافت نوبت مشاوره خانواده، از اعتبار بیمه درمانی خود مطمئن شوید.
  • مدارک شناسایی، ‌دفترچه بیمه خود و کارت بانکی یا پول نقد را در روز ملاقات به همراه داشته باشید.

۲. آمادگی برای گفتگو با مشاور خانواده

قبل از رفتن به اولین جلسه مشاوره خانواده، برای تعیین محتوای گفتگوی خود زمان بگذارید. پیش از مراجعه مسائلی را که احساس می‌کنید که باید با مشاور خانواده در میان بگذارید، در یک دفترچه یادداشت بنویسید. این روش به شما کمک می‌کند تا بهتر از مدت زمان جلسه مشاوره خود بهره ببرید و مشورت مؤثرتری را از مشاور خانواده دریافت نمایید. فراموش نکنید که صداقت در بیان مسائل، راز حل مشکلات است.

۳. دوری از استرس

اولین جلسه مشاوره کمی نگران‌کننده است، از این رو شاید شما کمی دچار استرس شوید. تمرینات تنفسی، مدیتیشن یا یوگا می‌تواند در کاهش استرس شما مؤثر باشد. خونسردی خود را حفظ نمایید و به جلسه مشاوره خانواده همانند یک ملاقات دوستانه نگاه کنید.

۴. باز نگه داشتن ذهن

بسیاری از بیماران در اولین جلسه مشاوره خود با برنامه‌ی درمانی که خودشان در نظر گرفته‌اند، با مشاور خانواده وارد گفتگو می‌شوند. از این رو توصیه‌های مشاور خانواده خود را جدی نمی‌گیرند و تنها خواهان راهکارهایی هستند که در ذهن خود تکرار می‌کنند و برای تجربه گزینه‌های مختلف درمان یا آموزش مهارت‌های رفتاری تلاش نمی‌کنند. انجماد ذهن و بسته بودن آن می‌تواند اثر درمان را از بین ببرد و در نتیجه وقت و تلاش مشاور خانواده را هدر دهد. ذهن‌تان را باز کنید و اجازه دهید مشاور خانواده روش‌های جدیدی را به شما پیشنهاد دهد. مشاوره خانواده به مراتب تجربه درمانی بیشتری دارد، پس به او اعتماد کنید و برای حل مسائل خود با او همکاری نمایید.

۵. همراهی یک یا چند عضو از خانواده

بعضی از مراجعین برای کاهش استرس یا نگرانی خود، دوست دارند یک یا چند عضو از خانواده، آن‌ها را همراهی کنند. شما می‌توانید همراه با یکی از اعضای خانواده به محل مشاوره مراجعه کنید و در صورت موافقت مشاور خانواده، همراه خود را به داخل جلسه ببرید یا در صورت مخالفت مشاور از او بخواهید که در سالن انتظار، بشیند. حضور همراه و حمایت‌های او می‌تواند این مسیر را برای مراجعه‌کننده هموارتر نماید.

در رشدتو بخوانید  ویژگی های یک مشاوره خانواده | 4 ویژگی درباره یک مشاور خانواده خوب، که باید بدانید.

نکاتی برای تجربه یک جلسه مشاوره خانواده کارآمد

تجربه یک جلسه مشاوره خانواده کارآمد

نکات زیر برخی از مهم‌ترین مواردی هستند که رعایت آن‌ها به تاثیرگذار بودن جلسات مشاوره خانواده و انتقال بهتر اطلاعات و مهارت‌های درمانی توسط مشاور خانواده کمک می‌کنند.

۱. پیش از شروع جلسه مشاوره خانواده، درباره پرداخت هزینه سوال کنید.

درباره نحوه پرداخت هزینه‌ جلسات مشاوره خانواده با شخص مشاور یا مسئول مربوطه صحبت کنید، تا با آگاهی کامل و بدون دغدغه از نگرانی هزینه،‌ در جلسه یا جلسات مشاوره خانواده شرکت کنید.

۲. تمام بخش‌های مختلف شخصیت خود را به جلسه مشاوره خانواده ببرید.

ممکن است درون شما یک کودک ترسناک و آزاردهنده وجود داشته باشد که باید وارد جلسه شود و گریه کند یا یک مدیر کوچک که می‌خواهد به مشاور خانواده بگوید که چه باید انجام دهد یا یک دیو پر از نفرت یا یک فرشته بسیار حساس که درون دنیای واقعی شما زندگی می‌کند. همه ما بخش‌های مختلفی را در شخصیت خود داریم که آن‌ها را تنها در حریم خصوصی خود بروز می‌دهیم. برخی از ما دوست داریم بخش‌هایی از شخصیت خود را پنهان کنیم و تنها بعضی از آن‌ها را در معرض نمایش قرار دهیم. اما توجه داشته باشید که بخش عظیمی از مشکلات رفتاری ما از بخش‌های مختلف شخصیت ما نشأت می‌گیرند و اگر آن‌ها را از مشاور خانواده پنهان کنیم، قطعا او نمی‌تواند راه‌حل‌های مناسب را در اختیار ما قرار دهد. بدون شک تنها با نمایش واقعیت‌ها می‌توانید، یک مشورت درمانی موثر را از مشاور خانواده دریافت کنید.

۳. تمام احساسات خود را به جلسه مشاوره خانواده ببرید.

اشک، خشم، شرم، لذت، ناامیدی، تحقیر و ترس، همه می‌توانند در شناسایی مشکلات شما راهگشا باشند، پس آن‌ها را با خود به جلسه مشاوره ببرید. ببینید کدام یک از احساساتتان را دوست دارید پنهان کنید و کدام یک را پذیرفته‌اید؟ سعی کنید احساسات پنهان خود را با مشاور خانواده در میان بگذارید و درباره آن‌ها صحبت کنید. مشکلات شما ریشه در احساسات شما دارند، پس برای دریافت یک مشورت درمانی مؤثر آن‌ها را بروز دهید.

۴. تمام انرژی و دقت خود را بر روی جلسه مشاوره خانواده متمرکز کنید.

برای اینکه شناسایی مشکلات شما آسان‌تر گردد، بر روی خواسته‌ها و سوالات مشاوره خانواده تمرکز کنید، با دقت به آن‌ها پاسخ دهید و به مشورت‌های ارائه شده به خوبی گوش فرا دهید. مدت زمان هر جلسه مشاوره محدود است و شما بابت آن هزینه پرداخت می‌کنید، پس از آن حداکثر استفاده را ببرید و نکات مفید را بیاموزید.

۵. سوالات خود را از مشاور خانواده بپرسید.

اگر مشاور خانواده از یک اصطلاح تخصصی استفاده کرد یا راهکاری را به شما ارائه داد که نتوانستید به درستی آن را متوجه شوید، ‌از او سوال بپرسید. یا اگر نمی‌توانید احساسات و مشکلات خود را به خوبی بیان کنید، از مشاور خانواده راهنمایی بگیرید. برای دریافت یک مشورت صحیح لازم است که همه چیز واضح و قابل فهم باشد، پس سوالات خود را بدون هیچ نگرانی با مشاور خانواده در میان بگذارید.

۶. سعی کنید بر روی خودتان تمرکز نمایید.

مطمئنا زمانی که روی رفتار و اشتباهات خود تمرکز می‌کنید، احساس بهتری دارید و از مقصر خواندن دیگران اجتناب می‌کنید. هدف از جلسات مشاوره خانواده تغییر دیگران نیست، ‌بلکه هدف، ایجاد تغییر در شخص شما برای حل مشکلات است. به عقب برگردید و برای مشاور خانواده دقیقا اعمال و رفتار خودتان را تشریح نمایید. سعی کنید متفاوت فکر کنید تا وضعیت را از دیدگاه خود مطرح نمایید. وقتی روی رفتارها و اشتباهات خودتان تمرکز می‌کنید، منابع زیادی را برای تغییر می‌یابید و بهتر می‌توانید راه‌حل مشکلات خود را بیابید.

۷. با مشاور خانواده همکاری کنید.

گاهی اوقات ما انسان‌ها، جزئی‌ترین مسائل مربوط به حریم خصوصی خود را در اختیار اطرافیان می‌گذاریم و از آن‌ها برای حل مشکلاتمان مشورت می‌گیریم، اما هنگام مراجعه به یک مشاور خانواده همه چیز را پنهان می‌کنیم. تحقیقات نشان می‌دهد که ارتباط قوی بین یک مشاور خانواده و یک مراجعه‌کننده برای دست‌یابی به نتیجه مؤثر و تغییر در متقاضی بسیار مهم است. برای تجربه یک مشورت درمانی مؤثر، با مشاور خانواده خود مستقیما ارتباط برقرار نمایید و همراه با درخواست او عمل نمایید. مشاور خانواده بدون همراهی و ارتباط شما،‌ نمی‌تواند هیچ قدمی برای بهبود مشکلات بردارد. داشتن روابط باز و صادقانه با مشاور خانواده کمک می‌کند تا شما نیز جنبه‌های پنهان شخصیت خود را بشناسید و ریشه مشکلات خود را بیابید.

در رشدتو بخوانید  10 راه‌کار مهم و کاربردی برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان و نوجوانان

۸. برای شناسایی و کشف استراتژی‌های رفتاری خود کنجکاو باشید.

همه ما برای زندگی خود استراتژی‌هایی خاصی داریم که برخی از آن‌ها به داشتن یک زندگی بهتر کمک می‌کنند و برخی مانع از تجربه یک زندگی سالم هستند. استراتژی‌های شما چه هستند؟ چرا آنها را توسعه داده‌اید و از آنها چه می‌خواهید؟ به عنوان مثال،  بعضی برای رسیدن به اهداف خود از خشم استفاده می‌کنند. استراتژی‌های خود را شناسایی کنید، اما آن‌ها را قضاوت نکنید. شفقت برای خودت یا خودپذيری برای پيشرفت در مشاوره خانواده ضروری است.

۹. مسئولیت رفتار خود را بپذیرید، اما نه برای مواردی که خارج از کنترل شما هستند.

جلسه مشاوره خانواده

تا زمانی که دیگران را مقصر می‌دانید، ‌تحول مفیدی در وضعیت شما رخ نمی‌دهد. سعی کنید واقع‌بین باشید و مسئولیت رفتارهای خود را بپذیرید. اما به این نکته نیز توجه کنید که برخی رفتارها مانند استرس، ترس یا افسردگی تحت کنترل شما نیستند. پس سعی کنید مسئولیت رفتارهای تحت کنترل خود را قبول کنید و برای اصلاح رفتارهای خارج از کنترل خود اقدام نمایید.

۱۰. از جلسات مشاوره خانواده برای یادگیری دقیق مهارت‌ها و الگوهای صحیح زندگی بهره ببرید.

مشورت شما با مشاور خانواده زمانی موثرتر می‌شود که متوجه شوید چگونه رفتارها، شخصیت و استراتژی‌های شما بر مشکلات و سلامتی‌تان تأثیر می‌گذارند. تلاش برای درک عمیق‌تر از نحوه عملکرد خود در شرایط مختلف، و یادگیری مهارت‌ها و شیو‌های صحیح حل مسائل، مقصود اصلی از برگزاری جلسات مشاوره خانواده هستند.

۱۱. در خارج از جلسات مشاوره نیز به کار خود ادامه دهید.

جلسات مشاوره خانواده، بستری برای آموزش مهارت‌ها و الگوهای رفتاری مختلف هستند. اما محل پیاده سازی آن‌ها، زندگی حقیقی شما است. پس باید خارج از جلسات مشاوره خانواده، مهارت‌هایی را که از جلسات آموخته‌اید به مرحله اجرا در آورید. مراقبه، تمرین، ‌پشتکار و حمایت خانواده به شما کمک می‌کنند تا تغییرات لازم را در خود ایجاد و زندگیتان را متحول کنید.

۱۲. از کوچک‌ترین‌ چالش‌ها به عنوان فرصتی برای رشد استفاده کنید.

هنگامی که شما با مشکلاتتان رو به رو می‌شوید، این فرصت را می‌یابید که خود را بهتر بشناسید و برای بهترشدن قدم بردارید. دید خود را نسبت به مشکلات تغییر دهید تا بتوانید بر آن‌ها غلبه کنید و با شیوه‌ای آگاهانه بر چالش‌های زندگی خود چیره شوید.

 

نکات پایانی

در پایان لازم به ذکر است که انجام نکات ذکر شده در این مقاله، زمانی راهگشای شکل‌گیری یک جلسه مشاوره موفق خواهند بود که شما به عنوان یک مراجعه کننده،‌ خواهان شناسایی ریشه مشکلات و ایجاد تغییر در رفتار خود باشید. اگر شما دیگران را مقصر مسائل خود می‌دانید و از جلسه مشاوره انتظار دارید که آن‌ها را تغییر دهد، سخت در اشتباه هستید. مشکل شما هر چه که باشد، مربوط به شما و حریم خصوصی شما است و مشاور خانواده تنها با همکاری شما می‌تواند در این حریم خصوصی پای بگذارد. پس با این هدف به مشاور خانواده مراجعه کنید که خود را تغییر دهید و برای حل مشکلاتتان صادقانه قدم بردارید. راز موفقیت در جلسات مشاوره، همکاری و پیگیری مراجعه‌کننده است.

 

منابع:

https://www.goodtherapy.org/blog/9-ways-to-make-your-psychotherapy-sessions-more-effective-0705154

https://www.wikihow.com/Have-an-Effective-Session-with-a-Therapist

https://www.psychologytoday.com/us/blog/in-therapy/201005/21-tips-clients-in-psychotherapy

۵ Ways to Prepare for Your First Counseling Session

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *