11 نکته برای بهبود روابط خانوادگی

۱۱ نکته و اقدام اساسی برای بهبود روابط خانوادگی خود که حتما باید انجام دهید

لازمه ایجاد جامعه‌ای سالم و پر نشاط، تربیت و پرورش انسان‌هایی شاد و سلامت است. انسان‌ها درون خانواده‌ رشد می‌یابند و به جامعه تحویل داده می‌شوند. از این‌رو تنها از طریق خانواده می‌توان افرادی با نشاط، سلامت و اجتماعی را پرورش داد. حتما اکنون از خود می‌پرسید، کدام ویژگی در یک خانواده می‌تواند این مهم را برآورده سازد؟ در پاسخ باید گفت که شادی و سلامتی اعضای جامعه از وجود خانواده‌های شاد نشات می‌گیرد. جالب است بدانید که خانواده‌های شاد، پیوندهای خانوادگی قوی دارند. والدین به عنوان رهبران خانواده، مسئول تقویت و حفاظت از روابط  در خانواده هستند. توجه به بهبود روابط خانوادگی تلاشی موقتی و مقطعی نیست؛ بلکه باید دائما پیگیری شود. بهبود روابط خانوادگی اولین قدم برای ترمیم نشاط و سلامت خانواده است. لازم به ذکر است که مجموعه‌ای از نکات و اقدامات، پیش نیاز بهبود روابط خانوادگی هستند که باید به طور جدی و مداوم پیگیری شوند. جهت آگاهی از مهم‌ترین اقدامات و نکات در این باره با ما همراه باشید.

مهم‌ترین اقدامات برای بهبود روابط خانوادگی

گفتگو با یکدیگر برای بهبود روابط خانوادگی

 • توسعه عشق و محبت برای بهبود روابط خانوادگی

اولین گام برای بهبود روابط خانوادگی، توسعه عشق و محبت میان اعضای خانواده است. خانه‌ای که در آن همه اعضاء با محبت با یکدیگر رفتار می‌کنند، فرزندان والدین‌شان را دوست دارند و والدین از عشق و محبت به فرزندانشان لبریز هستند، نوای شادی و سلامتی بلند می‌شود. در یک خانواده موفق تک تک اعضاء به فکر رفاه و آسایش یکدیگر هستند و اثری از خودخواهی و بی‌محبتی در آن‌ها دیده نمی‌شود. روابط خانوادگی تیره و تار حاصل، خودخواهی و نبود عشق و گذشت میان اعضای خانواده است. مرد و زن با پیوند ازدواج متعهد می‌شوند که تا رفاه یکدیگر و فرزندان‌شان در اولویت زندگی‌ خود قرار دهند. یک خانواده دوست داشتنی و سرشار از عشق، به مناسبت‌های خانوادگی اهمیت می‌دهند و محبت و علاقه خود را به اعضاء خانواده با برگزاری جشن‌های خانوادگی نمایان می‌کنند.

 • گفتگو با یکدیگر

برای شناخت و نزدیکی به اعضای خانواده، راه‌های مختلفی وجود دارد. اما مهم‌ترین راه، گفتگو و مکالمه‌های صمیمی و همیشگی با اعضای خانواده است. درباره وضعیت و دغدغه‌های یکدیگر صحبت کنید و از یکدیگر برای حل مسائل خود مشورت بگیرید. حمایت‌های فکری و فیزیکی خانواده به توسعه و قوت یافتن پیوندهای عاطفی میان اعضاء کمک می‌کند. ‌همواره بین اعضاء یک خانواده موفق،‌ ارتباطات مثبت و معناداری وجود دارند و آن‌ها به تعاملات و خواسته‌های یکدیگر اهمیت می‌دهند. گفتگو و برقراری ارتباط‌های کلامی لازمه به اشتراک‌گذاری احساسات، اهداف، دستاوردها و تجربیات اعضای خانواده با یکدیگر است. نقدهای سازنده، راهنمایی‌های موثر و حمایت‌های عاطفی و کلامی تنها بخشی از ثمرات گفتگوهای دسته‌جمعی در خانه هستند.

برنامه‌ریزی برای با هم بودن

 • برنامه‌ریزی برای با هم بودن برای بهبود روابط خانوادگی

از خصوصیات یک خانواده شاد این است که اعضاء آن برای انجام فعالیت‌های لذت‌بخش زمان‌هایی را با هم سپری می‌کنند. در نظر گرفتن برنامه منظم برای سرگرمی‌های خانوادگی،‌ تفریحات مشترک و سفرهای دسته‌جمعی ،در این راستا بسیار مفید است. سعی کنید برای شب‌ها که همه اعضای خانواده در خانه حضور دارند، زمان‌هایی را برای صحبت و وقت‌گذرانی با یکدیگر در نظر بگیرید. روزهای تعطیل و اوقات فراغت خود را به پیکنیک‌ یا سفرهای خانوادگی اختصاص دهید. گرچه با وجود مشغله‌های کاری،‌ فعالیت‌های مدرسه کودکان و کارهای خانه، تخصص زمان برای فعالیت‌های خانوادگی در طول هفته کمی دشوار است. اما با این حال، برای یک خانواده موفق مهم نیست که چقدر مشغول دغدغه‌های روزمره باشند،‌ آن‌ها همیشه برای وقت گذرانی با یکدیگر برنامه‌ریزی می‌کنند؛ زیرا می‌دانند که وقت گذاشتن برای خانواده تا چه میزان بر وحدت و نزدیکی روابط اثرگذار است. طبق اصول روانشناسی خانواده، اختصاص زمان‌ برای باهم بودن، یکی از مهم‌ترین شیوه‌های افزایش صمیمیت و بهبود پیوندهای عاطفی میان اعضای یک خانواده است.

 • غذا خوردن در کنار هم

وعده‌های غذایی را تا حد ممکن با تمام اعضای خانواده دور یک سفره میل کنید. مطالعات در حوزه روانشناسی خانواده نشان داده است که خوردن وعده های غذایی به تقویت ارتباطات خانوادگی بسیار کمک می‌کند. هر روز یا چند روز از هفته را که می‌دانید تمام اعضای خانواده در خانه حضور دارند، انتخاب کنید و همه دور یک سفره غذا بخورید. اجازه ندهید که گوشی یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی، مزاحم دورهمی شما باشد. سعی کنید فقط غذا بخورید و با هم مکالمه داشته باشید. اگر به خاطر مشغله‌های روزمره نمی‌توانید برای ناهار یا شام کنار هم باشید، وعده صبحانه را برای کنار هم غذا خوردن انتخاب کنید.

 • تقویت مهارت گوش دادن

برای بهبود روابط خانوادگی، بسیار مهم است که اعضای خانواده یکدیگر را درک کنند. از طرفی خوب گوش دادن لازمه درک صحیح اعضاء است. خوب گوش دادن به فرزند یا همسر و تلاش برای درک احساسات آن‌ها نیاز به تقویت مهارت گوش دادن دارد. گوش دادن به ابراز احساسات و نیازهای اعضای خانواده به درک و فهم انتظارات آن‌ها کمک می‌کند. ارتباطات خانوادگی فراتر از انتقال ساده کلمات است و باید قبل از سخن گفتن، ابتدا تفکر کرد. زمانی که انسان‌ها اصول برقراری ارتباط را نادیده می‌گیرند و بدون تفکر گفتگو می‌کنند یا بدون دقت از شنیدن سخنان سایرین گذر می‌نمایند، خشم، عصبانیت، پرخاش، کینه، ناراحتی و غم پدیدار می‌شود و در نتیجه پیوندهای عاطفی تضعف می‌گردد.

 • همکاری در انجام امور خانه برای بهبود روابط خانوادگی

برای نظافت و انجام کارهای خانه، تقسیم مسئولیت کنید. لیستی از کارها را ایجاد نماید و هر یک از اعضاء بر اساس توانایی یا مهارت خود یکی یا چند مورد از وظایف را بر عهده بگیرد. با مشارکت اعضاء خانواده، برنامه زمانی مشخصی را برای انجام مسئولیت‌ها تنظیم کنید تا همه بتوانند در همان زمان به انجام امور بپردازند. اگر فرزندان شما سن کمی دارند و از عهده انجام وظایف خود بر نمی‌آیند، به آن‌ها یاری دهید.

در رشدتو بخوانید  بخشش و گذشت تا کجا؟ آیا باید در یک رابطه خودمان را زیر پا بگذاریم؟

تعیین اهداف مشترک

 • تعیین اهداف مشترک

شاید تا کنون تصور می‌کردید که هدف‌گذاری و تعیین ماموریت برای سازمان‌ها و شاغل معنا دارد؛ اما بهتر است بدانید که طبق رهنمودهای حوزه روانشناسی خانواده، اعضاء یک خانواده نیز همانند یک تیم کاری هستند و برای رسیدن به مقاصد و اهداف خود به برنامه نیاز دارد. بنابراین اهداف مهم خانواده خود را مشخص کنید و طی بیانیه‌ای در اختیار اعضاء قرار دهید. شب‌ها زمان مناسبی برای برگزاری جلسات خانوادگی به منظورهدف‌گذاری و تعیین ماموریت‌ها است، پس از این زمان‌ها بهره ببرید. خرید خانه،‌ خرید ماشین، قبولی یکی از اعضاء در امتحانات یا هر هدف دیگری، می‌تواند توسط تمام اعضای خانواده پیگیری شود و ماموریت هر یک از اعضاء برای دستیابی به اهداف مشخص گردد. هر چند وقت یک‌بار نیز از عملکرد و وضعیت پیشرفت خود بازخورد بگیرید. هدف در یک خانواده شاد و موفق نقش یک چراغ هدایت شونده را بازی می‌کند. تمام افراد خانواده، نقش‌های مشخص و سازنده‌ای را برای رسیدن به اهداف به عهده می‌گیرند و تعهد و مسئولیت‌پذیری را می‌آموزند.

 • تشویق و حمایت

بر اساس پژوهش‌های حوزه روانشناسی خانواده، حمایت و پشتیبانی اعضاء در بهبود روابط خانوادگی بسیار موثر است. در نظر گرفتن تشویق از سوی والدین برای انجام درست مسئولیت‌ها توسط فرزندان، حس مهم بودن و ارزشمندی را به آن‌ها انتقال می‌دهد و حمایت از یکدیگر در وقت مشکلات و گرفتاری‌ها،‌ اهمیت وجود خانواده را برای اعضاء نمایان می‌کند. آموزش قدردانی به فرزندان خانه و تشویق آن‌ها به قدرشناسی و شکرگذاری موجب افزایش امید و علاقه آن‌ها به زندگی می‌شود و شادی و رضایت را در وجودشان پدیدار می‌کند. از رفتارهای صحیح فرزند وهمسر خود را تشویق کنید و با آموزش و مشورت‌دهی در مواقع بروز اشتباهات و مشکلات،‌از آن‌ها حمایت و پشتیبانی نمایید.

 • آموزش بخشش و گذشت برای بهبود روابط خانوادگی

والدین برای پرورش فرزندانی شاد، باید ابتدا به آن‌ها بخشش و گذشت را بیاموزند؛ زیرا شادی و آرامش از نداشتن کینه و دلخوری نشات می‌گیرد. والدین با گذشت از اشتباهات همسر یا فرزندان خود،‌ به آن‌ها بخشش را می‌آموزند. بدون شک در نظر گرفتن عواقب برای شکسته شدن چهارچوب‌های حریم خصوصی خانواده، لازمه آموزش نظم و قانونمندی به اعضاء است؛ اما گذشتن از اشتباهات پس از مجازات و فراموش کردن آن‌ها نیز به اندازه نظم و قانونمندی اهمیت دارد. صلح و دوستی، نفرت از دشمنی و خصومت، مهم‌ترین ثمره آموزش و توسعه بخشش در خانواده است.

در رشدتو بخوانید  برقراری ارتباط مؤثر با خانواده همسر | ۱۵ نکته مهم درباره نحوه ارتباط با خانواده همسر

توسعه اعتماد

 • توسعه اعتماد برای بهبود روابط خانوادگی

یکی از اولین گام‌های برقراری ارتباط سالم با اعضای خانواده، اعتماد است. اعتماد یک خیابان دو طرفه است که به هر دو طرف یک ارتباط راه دارد. اعتماد متقابل والدین به فرزندان، زن و شوهر به هم و فرزندان به یکدیگر، برای حرکت به سوی تعالی ضروری است. زمانی که اعضاء یک خانواده به هم اعتماد دارند، انتقاد سازنده و تصمیمات یکدیگر را می‌پذیرند و برای بهتر شدن خود قدم بر می‌دارند. طبق تحقیقات روانشناسی خانواده،‌ روابط خوب خانوادگی بیش از هر چیزی از اعتماد قوی میان اعضاء خانواده نشات می‌شود.

 • به اشتراک‌گذاری ارزش‌ها

یکی از اصول شکل‌گیری روابط خانوادگی سالم، به اشتراک‌گذاری ارزش‌های مهم توسط والدین است. والدین باید ارزش‌های اساسی مانند صداقت، اعتماد، مهربانی، نظم و انضباط، مسئولیت‌پذیری، احترام به قوانین و چهارچوب‌های خانوادگی را برای فرزندان خود تعریف کنند. شما می‌توانید به عنوان والدین یک خانواده در رویدادهای اجتماعی مشارکت کنید تا اهمیت تقویت روابط در خارج از خانواده را نیز به فرزندان‌تان آموزش دهید. آموزش اصول اخلاقی، ‌فرهنگی، اجتماعی تنها از طریق رعایت‌ آن‌ها انجام می‌گیرد،‌ بنابراین اگر والدین خود به اصول مهم و سازنده در روابط خود با خانواده و اجتماع پایبند باشند، فرزندان آن‌ها نیز این ارزش‌ها را می‌آموزند.

وجود روابط عمیق خانوادگی یکی از اصل‌ترین شاخصه‌های یک خانواده شاد و سالم است. خانه‌ای که از وجود عشق و محبت خالی است، اعتماد، بخشش، حمایت و تشویقی در آن وجود ندارد و ارزش‌ها خاصیتی را انتقال نمی‌دهند، نمی‌تواند منزلگاه امنی برای پرورش فرزندانی سالم و شاد باشد. والدین، رهبران یک خانواده‌ هستند و مسئولیت تعالی فرزندان را بر عهده دارند. اگر والدین برای ایجاد روابطی سازنده و عمیق با فرزندان خود تلاش کنند، بدون شک می‌توانند یک جامعه‌ شاد را رغم بزنند. توجه به اقدامات بالا و پیگیری روزافزون آن‌ها، رسیدن به اهداف متعالی خانواده را فراهم می‌کند. اما نباید فراموش شود که کلیه این امور نیازمند تلاشی مداوم و بی‌وقفه است و توجه مقطعی و کم به آن‌ها، نمی‌تواند به شکل احسن روابط خانوادگی را بهبود بخشد.

 

منابع:

 

https://www.verywellfamily.com/how-to-strengthen-your-familys-bond-ten-tips-2609591

https://intermountainhealthcare.org/blogs/topics/heart/2016/06/5-ways-to-improve-family-relationships/

https://www.lds.org.in/improving-family-relationship

https://www.lifehack.org/466516/top-7-ways-improve-your-relationship-with-your-parents

https://www.easyways.net/10-easy-ways-improve-family-functioning/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *