دلایل ازدواج نکردن پسرها

دلایل ازدواج نکردن پسرها، ۷ دلیل اصلی ازدواج نکردن پسرها در جامعه امروزی

این موضوع کاملا روشن است که امروزه افراد کمتری در دنیا تن به ازدواج کردن می‌دهند و با شرایط حاضر، مردان کمتری علاقه به تشکیل خانواده و به دوش کشیدن مسئولیت زندگی را دارند. طبق تحقیقات انجام شده، سن ازدواج در تمام دنیا از جمله ایران در حال بالا رفتن است و از طرفی افزایش بار مسئولیت‌های مالی و عاطفی به همراه توقعات نامعقول برخی از خانواده‌ها از مردان، باعث شده تا پسران کمتر از گذشته به ازدواج نکردن تمایل نشان دهند. اما واقعا چرا دنیا به این سمت کشیده شده و چه موضوعی باعث دلایل ازدواج نکردن پسران جامعه ما شده است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با هم با مهم‌ترین دلایل ازدواج نکردن پسرها، آشنا شوید.

دلایل ازدواج نکردن پسرها

کم شدن احترام:

شاید برایتان عجیب باشد، ولی بر طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا، بسیاری از مردان بر این باورند که با ازدواج احترامشان کمتر می‌شود. در قدیم مردها در خانه عزت و احترامی داشتند، ولی امروزه نه خبری از آن مرد سالاری‌هاست و نه اینکه پدرها و مردها چنان که باید و در قدیم بوده، در خانه پادشاهی می‌کنند. امروزه بسیاری از زن‌ها نیز پا به پای مردها بیرون از خانه کار می‌کنند و زن‌ها نسبت به قدیم مستقل‌تر شده‌اند و حقوق زن و مرد نیز در عصر حاضر برابر شده است. دنیایی که کارها بین طرفین تقسیم می‌شوند و مردها باید بیشتر به همسرانشان در انجام امور خانه و خارج خانه کمک کنند و همین موضوع موجب شده تا تصوری که مردها از زندگی پس از ازدواجشان تجسم می‌کنند، به این صورت باشد که مثلا برای خرید به همراه همسرشان بیرون می‌روند، در حالی که یک شاخه گل را در یک دست گرفته‌اند و با دست دیگرشان نیز ساک‌های خرید همسرشان را به همراه دارند و باید به دنبال او در این فروشگاه و آن فروشگاه حرکت کنند.

شاید تصور این صحنه برای پسرهایی که هنوز غرور دارند و طعم شیرین ازدواج را تجربه نکرده‌اند کمی غیر قابل قبول باشد و آن‌ها را بیشتر و بیشتر به دلایل ازدواج نکردن و نپذیرفتن مسئولیت زندگی ترغیب کند.

امروزه حتی اقتدار داشتن کنترل تلویزیون از دست مردان خارج شده و حتی در کمتر خانه‌ای حرف اول و آخر را مردها می‌زنند و زندگی برپایه مشورت و نظر دو طرف پیش می‌رود و تمام اینها زمینه سرد شدن پسرهایی را که تصور اشتباهی از ازدواج دارند را فراهم می‌کند.

محدود شدن، ازجمله دلایل ازدواج نکردن پسرها:

ازدواج کردن یعنی ایجاد تعهد و پایبندی به همسرتان و دل بریدن از همه بی مسئولیتی‌ها و شاید کارهایی است که یک فرد در دوران مجردی خود انجام می‌دهد. بسیاری از پسرها از این محدودیت‌ها می‌ترسند و شاید رها شدن از خوشگذرانی‌های دوران مجردی چنان زیر دندانشان مزه کرده، که به سختی می‌توانند از آن دل بکنند. از طرفی از آنجا که پسرها در دوران مجردی هیچ مسئولیت مکتوبی نسبت به فردی که دوستش دارند، ندارند، شاید احساس آزادی بیشتری دارند. ورود و خروجشان از خانه کمتر کنترل می‌شود و حتی از نظر مالی نیز استقلال بیشتری دارند و همه این‌ها ازجمله دلایل ازدواج نکردن پسرهاست.

از دست دادن دوستان:

زمانی که یک مرد ازدواج می‌کند کم کم باید از دنیای مجردی و دوستانش هم فاصله بگیرد. دیگر خبری از آن دورهمی‌های شبانه و تفریحات مجردی وقت و نیم‌وقت نیست و حال این پسر باید بیشتر زمانش را با خانواده و همسر خودش سپری کند. شاید شیرینی قدم زدن در کنار کسی که دوستش داشته باشید از روزها و شب‌هایی که با دوستانتان می‌گذراندید شیرین‌تر باشد، ولی خب برای عده‌ای، خداحافظی از دوران مجردی و شروعی جدید برای تشکیل یک زندگی مشترک کمی سخت‌تر از آنچه که به نظر می‌رسد است.

در رشدتو بخوانید  زمانی که فرزندم به من دروغ می‌گوید چه کار کنم؟ | روش‌های برخورد با فرزند دروغگو

عدم اعتماد به دختران برای ازدواج:

عدم اعتماد به دختران برای ازدواج

باور کنیم یا خیر امروزه بحث اعتماد و وفاداری در همه دنیا از جمله ایران در حال کمرنگ شدن است و شاید برای خیلی از پسرها این موضوع از مهم‌ترین مباحث پیش روی جوانان قرار دارد. ترس اینکه فرد مقابل علی رغم ازدواج باز هم تا همیشه ماندنی نباشد و یا بخاطر اتفاقات کوچک و بزرگی که شاید در زندگی هر کسی رخ دهد، اقدام به ترک کردن و جدایی کند و زندگی مشترکشان  به مشکل برنخورد، از طرفی علت بی توجهی پسر به دختر در دنیایی که پسرها به راحتی بدون ازدواج از لحاظ عاطفی تامین می‌شوند امری محسوس و عادی تلقی می‌شود.

سخت پیدا کردن فرد مناسب:

این روزها به سختی می‌توان نیمه گمشده خود را پیدا کرد. دنیا پر شده از آدم‌هایی که هر لحظه ادعای عشق و علاقه می‌کنند و اگر تن به چنین عشق‌هایی دهید خیلی زودتر از آنچه که فکرش را کنید پی به اشتباهتان خواهید برد. هر فرد باید با چشمانی باز و با در نظر گرفتن عشق و علاقه در کنار منطق، فرد مناسبی را برای ازدواج انتخاب کند. شاید این جمله را بارها شنیده باشید که ازدواج نکردن بهتر از اشتباه ازدواج کردن است. به همین دلیل مساله ازدواج برای جوانان باید با دقت زیاد و با در نظر گرفتن فرهنگ، نوع آداب زندگی و علاقه و منطق دو طرف شکل بگیرد.

بالا رفتن توقعات در دختران، ازجمله دلایل ازدواج نکردن پسرها:

شاید یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر دلایل ازدواج نکردن پسرها، بالا رفتن توقعات غیرمعقول و بیش از حد دختران امروزی باشد. در قدیم و حتی بسیاری از ازدواج‌های موفق امروزی، جوانان با کمترین امکانات و قلبی سرشار از عشق و امید زندگی مشترکشان را آغاز می‌کنند. اما امروزه خیلی از جوانان، به خصوص دختران جوان انتظار دارند تا بعد از ازدواج همه چیز برایشان فراهم باشد و انتظار بالاترین امکانات و تجهیزات را در همان ابتدای زندگی مشترکشان دارند.

معضلی به نام عروسی گرفتن:

روز عروسی یکی از شیرین‌ترین روزهای زندگی هر فرد است، روزی برای یکی شدن و شروع یک زندگی عاشقانه که کم کم هر چه به جلو پیش می‌رویم بیشتر تبدیل به یک روز فوق‌العاده لوکس و شاهانه می‌شود. روزی که امروزه تبدیل به عاملی برای چشم و هم چشمی تبدیل شده و خرج و مخارجی سرسام آور و غیر قابل تصور را با خود به همراه دارد. لباس‌های گران قیمت، هزینه‌های گزاف آرایشگاه و خرج و مخارجی که برای جشن در نظر گرفته می‌شود و به طور حیرت انگیزی زیاد و غیر قابل باور است.

بالا رفتن توقعات در دختران، ازجمله دلایل ازدواج نکردن پسرها

درست است که همه دخترها آرزوی این را دارند که ازدواجی رویایی را تجربه کنند، ولی شاید شمار زیادی از دختران ترجیح می‌دهند تا این مراسم به باشکوه‌ترین حالت ممکن و درست شبیه به چیزی که در رویای کودکی خود و در فیلم‌های عاشقانه دیده‌اند، برگزار شود و این در حالتی است که زمانی که شروعی سخت و پر خرج پیش روی پسرها باشد، بسیاری از آنها ازدواج نکردن را ترجیح می‌دهند.  تجملاتی که شاید نه تنها در ابتدای زندگی کمکی به داشتن یک زندگی زیبا و عاشقانه نمی‌کند، بلکه تنها شرایط را برای ازدواج جوانان سخت‌تر می‌کند و همانند سنگی بزرگ در ابتدای مسیر عشق و عاشقی سد راه می‌شود و به عنوان دلایل اردواج نکردن برای پسرها در نظر گرفته می‌شود.

در رشدتو بخوانید  خیانت به همسر و رد پا و نشانه های آن در زندگی مشترک

طبق تحقیقات انجام شده، امروزه تقریبا ۴۵ درصد از دخترها در زمان ازدواج سختگیری می‌کنند و از طرفی این موضوع نیز باعث شده تا پسرها هم تا فراهم کردن این شرایط را پیشه کنند و ترجیح دهند تا شرایط ایده‌آلی را قبل از تشکیل زندگی مشترک فراهم کنند که البته این موضوع هم بسیار زمان‌بر است و هم موجب ایجاد استرس و اضطراب شدید در آنها می‌شود و خیلی از پسرها در این مسیر به جایی می‌رسند که ترجیح می‌دهند که دیگر نسبت به ازدواج کاملا سرد می ‌شوند.

از طرف دیگر این موضوع نیز بر کسی پوشیده نیست که در عصر حاضر بسیاری از پسرها از لحاظ عاطفی در جامعه ارضا می‌شوند و با وجود ترس‌هایی که برای تشکیل خانواده دارند، ازدواج نکردن را ترجیح می‌دهند.

علت بی توجهی پسر به دختر با بی‌میلی خیلی از دخترها برای ازدواج نیز تشدید می‌شود. از آنجایی که اکثر دخترها ترجیح می‌دهند تا ادامه تحصیل دهند و بعد از ازدواج درآمد بالایی داشته باشند. توقعاتی که برای خرید ملزومات و شرایط زندگی دارند، آنقدر زیاد است که ازدواج نکردن برای پسرها گزینه مناسب‌تری محسوب می‌شود.

سن ازدواج امروزه بسیار بیشتر شده و شاید بسیاری از جوان‌ها بجای اینکه به یک زندگی آرام و عاشقانه در کنار هم فکر کنند، تنها به شرایطی منطقی و با درآمد و ثروت بالا فکر می‌کنند و همه این‌ها ترس و استرس فراهم نشدن همه چیز به بهترین شکل را در پسران فراهم می‌کند. از طرف دیگر بسیاری از خانواده‎ها نیز با توقعات بیش از اندازه از خانواده پسر، شرایط ازدواج جوانان را سخت‌تر می‌کنند و این موضوع دلایل ازدواج نکردن را نیز فراهم می‌کند.

در آخر نیز به یاد داشته باشید…

زندگی همیشه پستی و بلندی‌های زیادی دارد، یادتان باشد پدر مادرها و اجداد ما هم با هر شرایطی که ازدواج کردند، همیشه صبور بودند، مشکلات را با عشق و محبت در کنار هم پشت سر گذاشتند و با صبر و حوصله بر سختی‌ها فارغ شدند. بهتر است زندگیتان را عاشقانه شروع کنید، با هر شرایطی که زندگی مشترکتان را آغاز کردید، صبر و تحمل را پیشه کنید و سعی کنید که با هم و در کنار هم به اهداف و خواسته‌هایتان برسید.

فراموش نکنید که زندگی که خودتان با تلاش و کوشش و با صبر و عشق در کنار هم و در طی چند سال ساخته‌اید، از دنیایی که از قبل و توسط پدر و مادرتان برای شما فراهم شده، ارزش و لذت بیشتری دارد. سعی کنید توقعاتتان را در ابتدای زندگی کمتر کنید و انتظار نداشته باشید که یک شبه به همه آرزوهای کوچک و بزرگتان دست پیدا کنید. آرامش را در کنار هم تجربه کنید و از با هم بودنتان لذت ببرید. عشق به شما قدرت می‌دهد تا به همه آنچه که به دنبالش هستید برسید، پس برای ساختن زندگی‌تان تلاش کنید و در کنار یک زندگی پر از آرامش، روزهای زیبایی را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که همه انسان‌ها با ازدواج کردن کامل می‌شوند و همه پسرها هم درست از زمانی که یک نوجوان هستند به این موضوع فکر می‌کنند، زیرا آرامشی که انسان با ازدواج کسب می‌کند به هیچ طریقی در دوران مجردی قابل درک نیست. دختران و خانواده‌های آنها باید سعی کنند تا شرایط ازدواج را برای پسران ساده‌تر کنند و با حذف کردن سختگیری‌های بی مورد و خرج و مخارج اضافی، شرایط ازدواج جوانان را ساده‌تر کنند.

منابع:

https://www.huffpost.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.bentley.edu

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *