عادات تنبلی

تنبلی و بی‌حوصلگی│آیا می‌دانید کدام عادت‌های غلط موجب تنبلی خواهند شد؟

هر کسی ممکن است گاهی دچار تنبلی شود، اما برخی از افراد در این زمینه زیاده‌روی می‌کنند. استراحت کردن برای مدت زمان کوتاه ایرادی ندارد، اما وقتی رویاهای خودتان را به خاطر تنبلی کردن به عقب می‌اندازید، مشکل‌ساز می‌شود. تنبلی مطمئناً عادت غلطی است که افراد باید آن را کنار گذارند. تنبلی نه تنها شما را از وقایع شگفت‌انگیز زندگی و موفقیت دور می‌کند، بلکه هیچ نتیجه‌ای هم نخواهد داشت.

ابتدا با به تعویق انداختن تکالیف مدرسه و دانشگاه شروع می‌شود، سپس به شغلتان می‌رسد و در نهایت نوبت به آرزوها و اهداف زندگی شما خواهد رسید. زمانی می‌رسد که خودتان را چسبیده به جلوی تلویزیون می‌بینید و به زمان اهمیت نمی‌دهید. این روند به عادت شما تبدیل می‌شود چیزی که مطمئناً هدف شما را در زندگی نبوده است. اگر یکی از اطرافیان شما دچار تنبلی شده یا خودتان به طور پیوسته عادت به تنبلی دارید، شاید کنجکاو باشید که چه عادت‌هایی موجب تنبلی شما شده‌اند. عادت‌هایی که بر زندگی شما تأثیر می‌گذارند و مانع موفقیت خواهند شد. با آگاهی از این عادات می‌توانید آن‌ها را متوقف نموده و سپس کنترل زندگی خود را بدست بگیرید. اگر می‌خواهید از عادات غلطی که موجب تنبل شدن یک فرد می‌شوند مطلع گردید در ادامه با ما باشید.

تنبلی

  • عادات غلط که به تنبلی ختم خواهند شد

بهانه آوردن

همه انسان‌ها عادت بهانه‌ آوردن را دارند، اما زمانی که بهانه آوردن بیش از حد باشد، باعث اختلال در زندگی شما خواهد شد و شرایط نامساعدی را پیش خواهد آورد. بسیاری از افراد تنبل به طور کلی بهانه پشت بهانه می‌آورند. با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می‌شوید و ذهنتان فوراً به شما می‌گوید چرا باید از رختخواب بیرون بروید، هنوز وقت هست و فوراً به این صدا گوش می‌دهید. پنج دقیقه به ۲۰ دقیقه تبدیل شده و سپس به یک ساعت می‌رسد و در نهایت دیرتر به دانشگاه، محل کار یا جلسه مهم خواهید رسید. اوایل این مسئله به نظر مهم نمی‌آید، اما در طول زمان تبدیل به عادت می‌شود و سپس کنترل زندگی شما را در دست خواهد گرفت و شما را به فردی تنبل تبدیل خواهد کرد. این عادت ذهن شما را گول می‌زند که همیشه وقت برای انجام دادن کارهایتان دارید، اما در واقعیت ممکن است بسیاری از فرصت‌های مهم زندگی خود را از دست دهید. برای درمان تنبلی اجازه ندهید این عادت ذهن شما را کنترل کند و هشیار باشید!

بهانه آوردن برای به عقب انداختن کارها

بی‌هدف بودن

تعیین هدف برای زندگی بسیار دشوار است، اما وقتی تصمیم گرفتید که چه هدفی را در زندگی دنبال کنید باید تا آخر راه را بروید تا به موفقیت دست یابید. برخی افراد حتی به آرزوها، علایق، اهداف، مسیرهای زندگی خود فکر نمی‌کنند. این نوع افراد گاهی نمی‌دانند که در کجای مسیر قرار گرفته‌اند و گیج می‌شوند، این مسئله نشانه واضح آغاز تنبلی است. عادت به بی‌برنامه بودن باعث تنبل شدن افراد خواهد شد. به طور کلی ذهن تلاش می‌کند شما را متقاعد کند که به اهداف بلندمدت فکر کنید، برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و آن‌ها را دنبال کنید. وقتی برنامه‌ای برای خود تعیین نکنید و به صدای آگاه ذهن خود گوش ندهید، نمی‌دانید از زندگی چه چیزی می‌خواهید و نمی‌توانید آرزوهای خود را انتخاب کنید. در این حالت احساس گیجی کرده و تصور می‌کنید تعداد کارهایی که باید انجام دهید خیلی زیاد است، به همین دلیل حوصله انجام دادن آن‌ها را نخواهید داشت. بهترین درمان و راهکار این است که اهداف خود را تعیین کنید.

در رشدتو بخوانید  خشم چیست؟ | روش‌هایی برای کنترل خشم | چطور خشم خود را کنترل کنیم؟

تسلیم شدن

یکی از عادات غلط عدم پیگیری و اصرار بر تحقق رویاها است. افراد تنبل اغلب پس از یکبار شکست، تسلیم شده و دیگر تلاشی نمی‌کنند. اما سایرین هرگز آرزوها و رویاهای خود را رها نمی‌کنند. هیچ کس دوست ندارد شکست خورده و به رویای خود دست نیابد، اما شکست می‌تواند باعث قوی‌تر شدن شود. تلاش نکردن برای دست یافتن به اهداف زندگی نشانه تنبلی است و این یک عادت غلط است. افراد تنبل به محض شکست، فوراً تسلیم می‌شوند.

سپری کردن ساعات طولانی در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی هم مزایا و هم معایب بی‌شماری دارند. این شبکه‌ها از طرفی می‌توانند باعث افزایش اطلاعات شوند، اما از طرفی هم شما اکثر ساعات بیداری خود را به نگاه کردن و جستجو کردن در این شبکه‌ها می‌گذرانید و فراموش می‌کنید به کارهای مهم خود برسید. آیا می‌دانید چه تعداد از این شبکه‌ها وجود دارد؟ ابتدا تنها برای سرگرمی و تفریح یا اطلاع از شرایط دوستان و آشنایان است و سپس تبدیل به عادت می‌شود. از دنیای واقعی فاصله گرفته و اکثر زمان خود را صرف جستجو در این شبکه‌ها خواهید کرد و اینجاست که تنبلی به سراغتان می‌آید. هر ساعت و هر دقیقه از زندگی را صرف این کار کرده و این کار به عادت برای شما تبدیل خواهد شد و در نهایت از امور مهم زندگی عقب خواهید افتاد. چرا که سرک کشیدن در زندگی مردم و دیدن عکس‌ها و تصاویر آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به اولویت اول شما تبدیل شده و دیگر فرصتی برای پرداختن به اهداف خود ندارید. کارها به عقب افتاده و دیگر حوصله انجام دادن کارهای عقب افتاده خود را ندارید و تنبلی می‌کنید.

شبکه‌های اجتماعی

بدقولی

انجام ندادن قول‌ها و تعهدات یکی از مهمترین عواملی است که باعث از بین رفتن اعتماد سایرین به شما خواهد شد. بدست آوردن اعتماد بسیار سخت است، اما همین اعتماد ممکن است به راحتی از دست برود. شما خیلی راحت قول می‌دهید، اما پایبندی به قولی که داده‌اید بخش سخت ماجرا است. حتی ممکن است به خودتان قول دهید و انجام آن را به طور مداوم به روز دیگر موکول کنید. وقتی دائماً همین کار را انجام دهید و کار امروز را به فردا اندازید، انجام این حجم کار دشوارتر شده و دیگر حوصله انجام آن‌ها را نخواهید داشت. پس از مدتی انجام ندادن تعهدات و قول‌ها حتی به خودتان تبدیل به عادت خواهد شد و دیگر حتی نیازی به بهانه هم نخواهید داشت، خیلی راحت قول می‌دهید و به آن عمل نمی‌کنید. این عادت ممکن است بر روابط عاطفی و کاری و حتی احترامی که پیش سایرین کسب کرده‌اید هم تأثیر گذارد. چرا که شما در انجام قولی که به دوست یا همکارتان داده‌اید بارها تنبلی کرده و آن را به عقب انداخته‌اید و دیگر جایگاه قبلی را پیش آن‌ها نخواهید داشت.

مصرف غذاهای آماده

گاهی حتی در شستن میوه‌ها هم تنبلی می‌کنیم، چه برسد به پختن آن‌ها!

بسیاری از مواقع به فروشگاه می‌روید و مواد غذایی زیادی را خریداری می‌کنید، اما هیچ وقت فرصت استفاده از آن‌ها را پیدا نمی‌کنید. به دلیل مشغله یا بی‌حوصلگی شروع می‌کنید به مصرف غذاهای آماده و اغلب فست‌فودها، پس از گذشت مدت زمانی به عاشقان فست‌فود می‌پیوندید و سپس این موضوع به عادت برای شما تبدیل می‌شود. دیگر حوصله غذا پختن را ندارید، چون با خودتان فکر می‌کنید پس از غذا خوردن باید ظرف‌ها را شسته و جابجا کنید. این عمل کم کم به عادت شما تبدیل خواهد شد و حتی در سبد خریدتان هم دیگر غذاهای آماده و کنسروی مشاهده خواهد شد. آن‌ها راحت‌تر، ساده‌تر و سریع‌تر هستند و به کارهای دیگر نیاز دارند، به همین راحتی به فردی تنبل تبدیل خواهید شد. درمان این بی‌حوصلگی تنها یک چیز است و آن فکر کردن به سلامتی و بیماری‌های ناشی از مصرف این نوع تغذیه است. اگر باهوش باشید هرگز به سراغ این نوع خوراکی‌ها نمی‌روید، چون پس از مدتی شما را وابسته به خود می‌کنند و دیگر نمی‌توانید این عادت مصرف فست‌فودها و غذاهای آماده را کنار گذارید.

در رشدتو بخوانید  افسردگی بعد از زایمان چیست ؟ 5 راه برای درمان افسردگی بعد از زایمان

تماشا کردن برنامه‌های تلویزیون

تماشا کردن برنامه‌های تلویزیون مهمترین عادتی است که موجب تنبلی می‌شود. نشستن تمام روز جلوی تلویزیون یکی از شاخص‌های یک فرد تنبل است. همه شایسته یک روز استراحت هستند، این جرم نیست، اما کل هفته، ماه، سال و زندگی خود را صرف تماشای برنامه‌های تلویزیون کردن نتیجه خوبی دربر نخواهد داشت. به جای هدر دادن ساعات مهم روز جلوی تلویزیون و خوردن خوراکی‌های مضر مانند چیپس، کار مفیدتری پیدا کنید. البته وقتی این عادت شما را به فردی تنبل تبدیل کند، انجام دادن کارهای دیگر زندگی دشوار خواهد شد. قبل از اینکه این عادت مضر شما را از اهداف زندگی‌تان دور کند و یا حتی به کشتن دهد، کاری برای خود انجام دهید. همین حالا از جلوی تلویزیون بلند شوید و این عادت را ترک کنید.

تماشای بیش از حد تلویزیون

نشستن زیاد و هیچ کاری انجام ندادن

یکی از جذاب‌ترین کارها از نظر افراد تنبل، نشستن در کل روز و انجام ندادن هیچ کاری است. مسلماً کارهای اداری نیازمند نشستن روی صندلی است، اما اوقاتی که شما در محل کار نیستید هم آیا باید به این روند ادامه دهید؟ کل روز را چسبیده به صندلی و هیچ کاری انجام نمی‌دهید. قبل از اینکه این مسئله به عادت شما تبدیل گردد برای اوقات بیکاری خود برنامه‌ریزی کنید و فعالیت مناسب و مفیدی پیدا کنید، البته مراقب باشید این فعالیت مفید تماشای تلویزیون در کل روز نباشد! افراد تنبل عاشق نشستن، دراز کشیدن و هیچ کاری انجام ندادن هستند. وقتی هیچ کاری انجام ندادن به عادت شما تبدیل شد، درمان آن به راحتی امکان‌پذیر نیست. شما از ورزش کردن، غذا پختن، دیدن دوستان، احوال‌پرسی از افرادی که به آن‌ها علاقه دارید هم طفره می‌روید و تنها ترجیح می‌دهید روی مبل مورد علاقه خود دراز بکشید. این نوع زندگی سلامتی شما را به خطر می‌اندازد. بهترین درمان و راهکار برای مقابله با این عادت، توجه کردن به خودتان و سلامتی‌تان و پیدا کردن سرگرمی مناسب برای اوقات بیکاری خود است.

تنبلی خود به خود درمان نمی‌شود، بلکه با گذشت زمان وخیم‌تر خواهد شد. افراد تنبل اغلب اهداف مهم و افراد با اهمیت زندگی خود را فدای مسائل ناچیز و بی‌اهمیت می‌کنند. ناگهان متوجه می‌شوند که چه اتفاقی افتاده است و آن زمان دیگر برای بدست آوردن چیزهایی که از دست داده‌اند دیر شده است که حتی ممکن است اعتماد یک دوست یا عشق همسرشان باشد. اجازه ندهید عادات غلط بر ذهن شما تسلط پیدا کنند و مانع رسیدن به اهدافتان شوند.

 

منابع:

https://www.thetalko.com/15-habits-of-a-lazy-af-person/

https://www.inc.com/nicolas-cole/

https://gp.church/post/the-habit-of-laziness

http://www.expandbeyondyourself.com/unproductive-thinking-habits/

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *